Ak by ste navštívili stovku rôznych firiem a zisťovali, aké rôzne vybavenie je nevyhnutné pre ich každodenné fungovanie, mali by ste stovku rôznych zoznamov takéhoto vybavenia. To je totiž pochopiteľne silno viazané na oblasť, v ktorej daná firma pôsobí.
Nosnosť a úroveň prispôsobenia
Vo firmách tak nájdete čisto špecifické vybavenie, akým sú napríklad presné váhy Kern, ale to neznamená, že sa nenájdu aj veci, ktoré by sa „opakovali“. A sem patria aj kancelárske kreslá, o ktorých bude teraz reč. Pozrieme sa totiž na to, na čo je dobré sa zamerať pri výbere kancelárskeho kresla.
Začneme jednoduchým údajom, ktorým je nosnosť. Tá samozrejme závisí od hmotnosti osoby, ktorá na danom kresle bude sedávať. Vybrať adekvátnu nosnosť nie je dôležité len z hľadiska životnosti kresla, ale aj z hľadiska správneho sedenia.
Čo sa rozmerov týka, najdôležitejšími sú výška a šírka kresla a taktiež hĺbka sedadla. Kreslo sa tak nedá vybrať čisto na základe výšky človeka, keďže dôležité sú aj dĺžky jeho nôh a trupu, či šírka bokov. Ideálne kancelárske kreslo by tak malo mať tieto tri parametre nastaviteľné (obzvlášť ak ho bude používať viac osôb). Pozor! Pre ľudí vyšších než 175 cm je dôležitá aj možnosť nastaviť si výšku a hĺbku bedrovej opierky. Jej štandardné umiestnenie totiž vyšším osobám nemusí vyhovovať.
Materiály
Prejdime teraz k materiálom jednotlivých častí kancelárskych kresiel. Základom každého je krížová konštrukcia. Aj ak budú vo vami požadovanej nosnosti na výber kreslá s plastovou konštrukciou, pri kúpe kresla do kancelárie, kde sa predpokladá každodenné 7 – 8 hodinové sedenie, by ste sa im mali vyhnúť a vybrať radšej kreslo s odolnejšou oceľovou, či hliníkovou konštrukciou.
Na životnosť má pochopiteľne vplyv aj materiál opierok, podrúčok, sedadiel a ich výplne. Lacné kreslá používajú plast, resp. molitan a podobné lacné materiály, tie kvalitnejšie, ktoré dokážu vydržať aj roky používania, sa zvyčajne vyrábajú z tvarovanej preglejky a nedeformovateľnej polyuretánovej peny.
Životnosť poťahu potom záleží hlavne od toho aká údržba mu bude dopriata. Dobrým príkladom sú obľúbená sieťovina a textilné čalúnenie, ktoré potrebujú pravidelnú údržbu a čistenie, aby vydržali, ale ich výhodou je, že sú príjemné na dotyk a množstvo ľudí ich z hľadiska komfortu preferuje. Dlhšiu životnosť aj pri menej náročnej údržbe ponúkajú koženkové a hlavne kožené poťahy. Naviac aj vyzerajú oveľa luxusnejšie.
A na záver tu máme materiál koliesok. Tu je to jednoduché. Na koberec sú vhodné tvrdé plastové kolieska a na tvrdé podlahy naopak mäkšie pogumované kolieska, pri ktorých nehrozí poškriabanie takejto podlahy.