Už 22 rokov uplynulo od okamihu, keď bola Chránená krajinná oblasť Muránska planina vyhlásená za národný park. Stalo sa tak 23. septembra 1997.
Národný park Muránska planina (NP MP) sa nachádza v západnej časti Slovenského rudohoria a predstavuje geomorfologicky významné krasové územie. Jeho jadro tvorí vápencovo - dolomitická planina s početnými krasovými útvarmi. Najvyšším vrcholom je Fabova hoľa (1439 m n. m. ). Celková dĺžka krasovej oblasti od Červenej Skaly po západné výbežky za Tisovcom dosahuje cca 25 km.
V území je zaevidovaných viac ako 500 významnejších nesprístupnených jaskýň, vyše 50 ponorov a vyvieračiek, ale aj množstvo povrchových krasových javov, ako sú škrapy, krasové jamy, závrty, tiesňavy, skalné veže, bralá a pod. Najrozsiahleším jaskynným sytémom je Bobačka (viac ako 5000 m dlhá výverová jaskyňa so sifónmi, podzemnými jazierkami a kvapľovou výzdobou).
Väčšinu územia Muránskej planiny (až 87 %) pokrývajú lesy. Kedysi prevládajúce bukové a jedľovo-bukové lesy boli vplyvom po stáročia trvajúcej činnosti človeka nahradené porastmi s dominanciou smreka.
Typickou rastlinou planiny je lykovec muránsky, endemit a treťohorný relikt, ktorý tu pretrval milióny rokov a prežil aj zaľadnenie.
Turistickými zaujímavosťami Muránskej planiny sú okrem iného Muránsky hrad či ozubnicová železnica nad Tisovcom. Zvláštnosťou Muránskej planiny je miestny chov polodivokých koní pre potreby lesného hospodárstva.