Dovedna 14 bývalých nezamestnaných bude opravovať počas aktuálnej sezóny hrad Muráň v Revúckom okrese.
TASR o tom informoval starosta obce Roman Goldschmidt s tým, že na obnovu im tohto roku poskytlo ministerstvo kultúry dotáciu zhruba 27.000 eur.
„Máme vytypované objekty, na ktorých chceme pokračovať. Bude sa pracovať na Dome veliteľa, Hlavnom paláci a budú sa konzervovať veci na obvodovom murive. Teda všetko, na čo máme povolenia a rozhodnutia,“ načrtol starosta.
Podľa jeho slov stále platí zámer, že Dom veliteľa by chceli v budúcnosti zastrešiť, čím by sa po vstupnej bráne stal druhým hradným objektom so strechou. „Tohto roku by sme chceli murivo dostať do takého stavu, aby sme tam budúci rok mohli dať pomúrnice a chystať materiál na strechu,“ avizoval Goldschmidt.
Muránsky hrad, situovaný na 935 metrov vysokom vrchu Cigánka, je tretím najvyššie položeným hradom na Slovensku. Jeho dejiny siahajú do 13. storočia. Počas svojej histórie patril Jánovi Jiskrovi z Brandýsa či bratríkom, ale aj lúpežnému rytierovi Matejovi Bašovi. Medzi najvýznamnejších majiteľov hradu patrili Széchyovci či Koháryovci.
Jednou z najznámejších osobností histórie hradu je Mária Széchyová, manžela palatína Františka Vesselényiho, nazývaná aj Muránska Venuša. Po smrti manžela, ktorý sa zapojil do protihabsburgského sprisahania, bránila hrad proti cisárskym vojskám tri roky.
V 18. storočí Muránsky hrad dvakrát vyhorel, postupne bol opustený a chátral. Prvé pokusy o jeho záchranu sa objavili v 70. a 80. rokoch 20. storočia. Intenzívnejšie záchranné práce na ňom prebiehajú zhruba posledných sedem rokov.
Menej predaných buchiet
Uzavretie cesty II/531 medzi Muráňom a Prednou Horou v okrese Revúca, ktorá je neprejazdná pre poškodenie prívalovými zrážkami, však už negatívne ovplyvnilo aj predaj muránskych buchiet. „Tie buchty sú také počítadlo, merač záujmu. Ľudia, ktorí boli naučení chodievať cez Muráň, budú teraz hľadať obchádzku a chodievať cez Dobšinú a Rožňavu, alebo cez Brezno a Červenú Skalu. Je to vec, s ktorou sme nepočítali ani v najhoršom sne,“ povedal Goldschmidt.
Zatvorená cesta podľa neho okrem turistov skomplikuje život hlavne domácim obyvateľom, ktorí dochádzajú za prácou na Prednú Horu, do Muránskej Huty či ďalej do Telgártu. „Nebude to nič ružové, ale nejako sa s tým budú musieť vysporiadať,“ podotkol starosta, podľa ktorého bola cesta poškodená naozaj vo veľkom rozsahu. Verí však, že sa ju podarí opraviť do Vianoc.
Prívalové dažde, ktoré sa oblasťou Muránskej planiny prehnali v nedeľu (28. 6.) podvečer, spôsobili okrem cesty II/531 škody aj na komunikácii III/2845 do obce Muránska Zdychava, ktorá je prejazdná iba v jednom jazdnom pruhu.
„Cesta II/531 je vážne poškodená na približne polkilometrovom úseku tak, že polovicu cesty zobrala prívalová voda aj so zvodidlami dole. Druhá polovica je podmáčaná a nestabilná, preto z nej v tejto chvíli musí byť vylúčená všetka doprava v úseku Muráň – Predná Hora,“ povedal po prehliadke aktuálneho stavu predseda BBSK Ján Lunter.
Oprava podľa neho potrvá zrejme niekoľko mesiacov a je potrebné, aby si cestu prezreli statici i projektanti a prijali optimálne riešenie pre jej opravu.