Michal Bagačka: „Darí sa nám budovať mesto, najpodstatnejšia je však zamestnanosť“

30. mája 2013 | 23:48 |  |  |

Rozhovor s primátorom Hnúšte o investičných akciách, revitalizácii námestia i jeho plánoch do budúcnosti.

V centre mesta nás trápila najmä zlá kvalita ciest, hovorí primátor Bagačka. Foto: cas.sk

"V centre mesta nás trápila najmä zlá kvalita ciest", hovorí primátor Bagačka. Foto: cas.sk

Pôvodne ste chceli rekonštruovať hlavne mestské komunikácie v centre. Nakoniec revitalizujete celé námestie, prečo?

V centre mesta nás trápila najmä horšia kvalita ciest. V podmienkach projektov EU musí mať projekt minimálne štyri zložky. Preto sme do neho ku rekonštrukcii ciest doplnili obnovu zelene, verejného osvetlenia a rekonštrukciu verejných toaliet.

Jestvovalo riziko, že mesto vôbec nepristúpi k revitalizácii a o získané financie príde?

Áno, našťastie sa nám ale podarilo investíciu začať realizovať. Projekty EU sú financované z 95% Európskou úniou a štátom a len 5% dáva mesto. Bolo by hriechom nevyužiť takúto príležitosť, lebo už nebude veľa príležitostí takéhoto financovania.

Novým námestím splníte jeden z Vašich predvolebných sľubov. Viete nám povedať, ako sa vyvíjajú Vaše ďalšie zámery, ktoré ste občanom prezentovali pred voľbami?

Moje ciele v predvolebnej kampani boli zamerané najmä na pokračovanie všetkých dobrých projektov a myšlienok, ktoré som začal a pracujem na ich dokončení. Za najdôležitejšie v meste považujem udržať zamestnanosť na súčasnej úrovni a ďalej ju rozvíjať.

Nie je to síce niečo, čo občania vidia a môžu si to „ohmatať“, tak ako nové námestie, ale považujem to za omnoho dôležitejšiu aktivitu, ako drobné investičné akcie. Môžem povedať, že o nových investorov pre Hnúšťu bojujem takmer každý deň, bez ohľadu na to, či som v Hnúšti, alebo v Bratislave. Práve pôsobenie v pozícii poslanca Národnej rady SR a člena Výboru pre hospodárske záležitosti považujem v tejto aktivite za kľúčové.

Nerád by som predbiehal, ale reálne vyzerajú rokovania s dvomi investormi z Českej a Poľskej republiky. Mali by priniesť aj lepšie platené pracovné príležitosti pre odborne zdatných zamestnancov. Mohlo by to vytvoriť tlak na súčasných zamestnávateľov, aby lepšie finančne ohodnotili súčasných zamestnancov, ak si ich budú chcieť udržať.

Ako primátor Hnúšte vedie Mestské zastupiteľstvo

Ako primátor Hnúšte vedie Mestské zastupiteľstvo

Z tých hmatateľných výsledkov práce som hrdý na masívnu obnovu cestných komunikácií – kompletne sme zrekonštruovali Klokočovu, Mierovú, Banícku a Daxnerovu ulicu, čiastočne ulice Vansovej a Vl. Clementisa. Pracujeme na rozširovaní parkovísk, dobudovaní niektorých chodníkov, knižnice, vonkajšieho fitnescentra, kamerového systému a mnohých ďalších. Popri tom samozrejme musíme zabezpečovať z ďalších prostriedkov bežný chod mesta.

Súčasťou projektu sú aj mestské WC. Akým spôsobom ich plánuje mesto prevádzkovať?

Túto otázku plánujeme riešiť počas chodu projektu. Päť rokov musí byť budova využívaná na pôvodný účel, neskôr si viem predstaviť, pokiaľ bude dobrý nápad, aj iné využitie. Pri zabezpečovaní prevádzky chceme využívať sociálne programy z úradu práce, aby prevádzka mesto čo najmenej zaťažovala.

Názor občanov sa rozdeľuje v tom, akým spôsobom mali byť vyrúbané dreviny na námestí. Ako to vidíte Vy?

Cieľom obnovy zelene je presvetliť park, otvoriť ho, aby sa tam občania mohli prejsť, posedieť si. Hovorí sa, koľko ľudí, toľko chutí, ale to je prirodzené. Už teraz niektorí hovoria, že smreky mali ísť preč všetky, iní, že mal zostať živý plot a podobne. Myslím si, že naše námestie už potrebovalo úpravu, potrebovalo otvoriť priestor (aj preto aby tam nezdržiavali problematické osoby) a verím , že po skončení prác väčšina našich občanov bude spokojná a bude si mať kde posedieť a oddýchnuť.

Vizualizácia detského ihriska

Vizualizácia detského ihriska

Podľa reakcií občanov v diskusii na Echoviny.sk je detské ihrisko umiestnené nelogicky - v rohu, blízko frekventovanej cesty, dá sa nejako zvýšiť bezpečnosť detí, prípadne ihrisko situovať inde?

Žiaľbohu projekt musíme dodržať tak, ako bol navrhnutý. To však neznamená, že by sme neboli schopní zabezpečiť ihrisko tak, aby sme ešte zvýšili bezpečnosť detí. Môžeme napríklad doplniť oplotenie a dreviny, aby sme ihrisko od cesty oddelili ešte viac. Stále o tom diskutujeme a pracujeme na tom.

Realizátorom stavebnej časti projektu je firma STRABAG a.s. Bratislava - Lučenec. Nebol záujem, aby zákazku dostala radšej nejaká miestna firma?

Samozrejme, že by som bol najradšej, keby námestie rekonštruovali domáce firmy. Pokiaľ je to možné, vždy sa snažíme pomôcť domácim podnikateľom, aby peniaze, ktoré vynakladáme, ostali v našom meste. Firma, ktorá revitalizáciu námestia realizuje však musela byť vybraná v rámci výberového konania. Mesto jeho výsledky nijak nemôže ovplyvniť a vyhrala firma Strabag. Aj pre nich však časť prác robia niektoré firmy z regiónu, takže časť financií ostane v regióne.

Myslíte si, že sa mestu Hnúšťa podarí ešte získať peniaze z fondov EU na projekty podobného rozsahu?

Revitalizácia námestia v Hnúšti

Revitalizácia námestia v Hnúšti

Pracujeme na rozširovaní parkovísk, najmä na preťaženej Klokočovej ulici. Tento rok plánujeme dobudovať chodníky v úsekoch, kde je ohrozená bezpečnosť chodcov. Hovorím najmä o trase medzi ulicou 1. mája a Klokočovou ulicou a trase popri Gymnáziu M. Hrebendu smerom na autobusovú stanicu. Ďalej je to vonkajšia časť novej knižnice a vonkajšie fitnescentrum, ktoré bude v areáli dopravného ihriska. Pribudnú nám aj bezpečnostné kamery a mnohých ďalších. Myslím si, že sme našli optimálny model financovania a veľkú časť financujeme s rôznych projektov.

Podarí sa vybudovať aj kruhový objazd pri gymnáziu?

Pracujeme na tom. Celkom úspešne prebieha prípravná fáza a pokiaľ sa stihnú pripraviť všetky povolenia verím, že sa to dostane do plánu realizácie na budúci rok, prinajhoršom v roku 2015. V dnešnej dobe nie je ľahké riešiť takéto investičné akcie, ale s ministerstvom dopravy máme dobrú komunikáciu, ktorej výsledkom bude snáď aj realizácia kruhového objazdu.

Na čo sa ako primátor chcete sústrediť na budúci rok?

Tak ako som uviedol vyššie najmä dokončiť rozbehnuté projekty a ďalej pokiaľ bude výzva, zapojiť sa do kanalizácie, separovaného zberu, poprípade modernizovať osvetlenie a čakať na ďalšie programovacie obdobie, ktoré prinesie určite nové možnosti rozvoja mesta. Prioritou nad prioritami však naďalej zostáva tvorba nových pracovných miest.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
Vužívate železničnú dopravu? Pripravte sa na obmedzenia  
29.máj.2024 - Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. upozorňuje cestujúcich na plánovanú výluku vlakov dňa 31. mája 2024. Ďalej...
Marek Osúch: Hudba spája a oslovuje srdcia bez ohľadu na hranice
20.máj.2024 - Marek Osuch z Hnúšte, ktorý je dlhoročným členom kapely Massriot, sa zapojil do jedinečnej hudobnej spolupráce. Ďalej...
Medailová žatva taekwondistov. Hviedzili na regionálnej súťaži
24.apr.2024 - Súťaže sa zúčastnili nielen ostrieľaní pretekári z Hnúšte, ale aj nasadené nové želiezka v ohni. Ďalej...
V rámci 100 jarných kilometrov turisti opäť vystúpia na Sinec
21.apr.2024 - Spoznať časť histórie regiónu i jeho prírodných krás môžu účastníci tohtoročného výstupu na vrch Sinec. Ďalej...
Cyklonadšencov čaká 7. ročník medzinárodného cyklomaratónu Jarná cena Ceroviny
17.apr.2024 - Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...

DO POZORNOSTI

Ponuka práce: Digitálna agentúra PROGNESSA hľadá PPC/ Social media špecialistu
Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
6.máj.2024 - Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...

Šport

Cyklonadšencov čaká 7. ročník medzinárodného cyklomaratónu Jarná cena Ceroviny
17.apr.2024 - Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...
17.apr.2024 - Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...
Hnúšťanskí a revúcki kickboxeri si z Trnavy priniesli pódiové umiestnenia
3.mar.2024 - Na tatami sa postavilo 214 súťažiacich z 32 klubov a z 3 krajín – Slovensko, Česko a Maďarsko. Ďalej...
V Seredi sa konalo prvé kolo Slovenského pohára, Krahulcová odišla so striebrom
4.sep.2023 - Uplynulú sobotu (2. septembra) sa v Seredi konalo historicky prvé kolo Slovenského pohára v cyklistickej disciplíne gravel. Ďalej...

Mesto Hnúšťa aktualizovalo otváracie hodiny kúpaliska

15.aug.2023 - Letné počasie nám ešte ale nepovedalo posledné slovo a bazény môžete stále využiť. Ďalej...

Hnúšťanskí taekwondisti si z pobrežia Balatonu priniesli zlato, striebro, aj víťazný pohár

28.jún.2023 - Na pobreží Balatonu sa konal 2. ročník medzinárodnej súťaže Beach Poomsae 2023. Ďalej...

Medailová žatva taekwondistiek z Hnúšte: Nestratili sa v konkurencii susedných štátov

9.jún.2023 - Tie úspešne reprezentovali v poomsae klub aj mesto Hnúšťa. Ďalej...

Téma týždňa

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov
13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov

13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Predčasné parlamentné voľby 2023: V okrese Poltár vyhrala jasne strana Smer - Sociálna demokracia
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...

Rozhovor

Uvedomujem si silu získaného mandátu, hovorí nový primátor Hnúšte
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...

Kultúra

Marek Osúch: Hudba spája a oslovuje srdcia bez ohľadu na hranice
20.máj.2024 - Marek Osuch z Hnúšte, ktorý je dlhoročným členom kapely Massriot, sa zapojil do jedinečnej hudobnej spolupráce. Ďalej...
20.máj.2024 - Marek Osuch z Hnúšte, ktorý je dlhoročným členom kapely Massriot, sa zapojil do jedinečnej hudobnej spolupráce. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Aj v zrelšom veku môžete mať neutíchajúci sexuálny apetít
22.máj.2024 - Pribúdajúci vek sa skôr, či neskôr prejaví tak na vašom vzhľade ako aj na tom, ako sa budete cítiť. S vyššími číslami v kolónke vek nie je už ničím výnimočným pociťovať únavu, či už fyzickú, alebo aj psychickú. A tá má (okrem iného) vplyv aj na sexuálny život. Zrelší vek však nemusí pre vás z […] Ďalej...
22.máj.2024 - Pribúdajúci vek sa skôr, či neskôr prejaví tak na vašom vzhľade ako aj na tom, ako sa budete cítiť. S vyššími číslami v kolónke vek nie je už ničím výnimočným pociťovať únavu, či už fyzickú, alebo aj psychickú. A tá má (okrem iného) vplyv aj na sexuálny život. Zrelší vek však nemusí pre vás z […] Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram