MAS MALOHONT: Zúčastnili sme sa odbornej exkurzie v Estónsku

24. septembra 2010 | 5:00 |  |

V dňoch 12. - 17. septembra organizovalo Regionálne pracovisko Národnej siete rozvoja vidieka v Banskej Bystrici odbornú exkurziu do Estónska pre miestne akčné skupiny z Banskobystrického kraja. Hosťujúcim partnerom bola Estónska vidiecka sieť, ktorá zabezpečila odborný program v 3 miestnych akčných skupinách v južnej časti Estónska.

Po takmer 25 hodinovej cesta autobusom zo Zvolena sa stala našim prvým hostiteľom miestna akčná skupina Pärnu Bay Partnership (Partnerstvo Pernovského zálivu) na juhozápadnom pobreží Estónska v susedstve mesta Pärnu. So zástupcami MAS sme sa stretli v rekreačnom zariadení Villa Andropoff na pobreží, kde sme boli v tento deň ubytovaní.

Po privítaní a obede bol našou prvou zastávkou prázdninový dom Ojako v obci Marksa, kde nám bola v skratke predstavená miestna akčná skupina, vzdelávacie aktivity pre mladých ľudí z regiónu a miestny rozvojový projekt „Romantické pobrežie“. Je to cesta, ktorá vedie pozdĺž 250 km dlhého pobrežia a spája rôzne zariadenia a služby pre návštevníkov tejto oblasti, ako aj rôzne kultúrne, historické a prírodné zaujímavosti a navonok sa prezentuje pod jednou značkou.

Súčasťou prázdninového domu Ojako sú aj záhradné domy s niekoľkými saunami a sudmi na kúpanie.

Prázdninové domy Ojako s kúpaním s sudoch

Ďalšou zastávkou bolo alternatívne medicínske centrum v obci Menmo zamerané na tibetskú medicínu, ktoré postupne buduje mladá rodina prestavbou starej usadlosti. Jedna z miestností na meditáciu bude realizovaná s podporou cez prístup Leader. V závere dňa sme navštívili bylinkovú záhradu Tamme s predajňou čajov, korenín a rôznych domácich pochutín, ktorá je zaradená do spomínanej romantickej cesty po pobreží. Jej majiteľka tu organizuje aj vzdelávacie aktivity zamerané na podporu využívania miestnych zdrojov pre zdravé stravovanie.

Počas druhého dňa sme absolvovali prehliadku niekoľkých projektov v miestnej akčnej skupine Võrtsjärve Association (Združenie okolo jazera Võrtsjärve) realizovaných v rámci prístupu Leader. Prvým bolo kultúrne centrum miestnych žien v obci Koksvere, v ktorom sa stretávajú miestni obyvatelia a organizujú rôzne podujatia. Vzniklo prestavbou opusteného starého kultúrneho domu. Finančnú podporu na tento projekt získalo miestne združenie a spolufinancovaním pomohla obec. Zaujímavou zastávkou bola fara Pilistvere s veľkou záhradou, na ktorej nám miestny pastor predstavil prácu s mladými ľuďmi a to, ako ich zapája do voľno časových aktivít i prác na fare. Jedným z projektov, ktoré spoločne realizovali bol aj pamätník deportovaných Estóncov počas sovietskej nadvlády v blízkosti fary.

Bylinková záhrada Tamme

Poobede sme v obci Tarvastu absolvovali malú prechádzku k lesným bunkrom, ktoré renovuje miestne antisovietske hnutie Ennukse s podporou prístupu Leader. V ďalšej obci Polli sme navštívili ovocinársku spoločnosť, ktorá sa venuje pestovaniu a spracovaniu najmä jabĺk, sliviek a rôznych bobuľovín a tieto služby poskytuje aj miestnym farmárom.

Večer sme sa presunuli do územia miestnej akčnej skupiny Mulgimaa Development (Rozvoj regiónu Mulgimaa), ktorá je pomenovaná podľa etnickej skupiny obyvateľov žijúcej v južnej časti Estónska.

V kultúrnom dome v obci Paistu sme sa v rámci spoločenského večera zoznámili s miestnou kultúrou, ktorú nám sprostredkovali miestne folklórne skupiny. Spestrením večera bola škola tanca a rôzne folklórne hry. Potom sme boli ubytovaní v športovom a rekreačnom centre Holstre – Polli.

Na tretí deň sme boli počas cesty autobusom do obce Karksi  oboznámení s 3 projektami realizovanými s podporou cez prístup Leader ako napríklad rekreačná zóna pri jazere, park okolo pamätníka a základná škola spojená s materskou školou. Doobedňajší program sme ukončili prehliadkou zrúcanín pevnosti, uprostred ktorej sa nachádza kostolom sv. Petra so šikmou vežou. Celý areál má prenajaté od cirkvi miestne združenie mladých ľudí, ktoré tento areál postupne obnovuje a organizuje tam rôzne kultúrne a športové podujatia. V rámci prístupu Leader realizujú v súčasnosti výmenu okien na kostole.

Centrum pre starých a postihnutých ľudí - výroba a predaj ručných prác

Na ceste k ich ďalšiemu projektu, ktorým je motorkárske centrum, sme sa zastavili v obnovenom miestnom kultúrnom dome, ktorý slúži nielen pre obec Karksi ale aj jej okolité obce v obvode.

Návrat do histórie a úctu k historickému dedičstvu bolo cítiť na každom kroku počas prehliadky starého zámku v Õisu s rozsiahlym okolitým areálom a ďalšími obytnými i hospodárskymi objektmi, ktorého súčasťou bola aj stará kováčska dielňa. V jej priestoroch sme dozvedeli viac informácií o jej histórii, plánoch do budúcnosti a o aktivitách miestnej akčnej skupiny Mulgimaa Development.

Potom sme sa presunuli do mesta Viljandi a ubytovali sme sa v hoteli Central. Po večeri sme sa s Ave Bremse rozprávali o fungovaní prístupu Leader a miestnych akčných skupín v Estónsku.

V posledný deň ráno počas presunu autobusom do mestečka Abja nás Ave Bremse oboznámila s činnosťou a aktivitami Estónskej vidieckej siete. Tu sme navštívili miestne múzeum a centrum pre starých a postihnutých ľudí Mulgi Ukuvakk, ktorí sa venujú ručným prácam a ich predaju, najmä rôznych textilných výrobkov. Po obede a rozlúčke v miestnej reštaurácii sme sa vydali na cestu späť na Slovensko.

Prezentácia MAS Pärnu Bay Partnership

Exkurzie sa zúčastnilo 34 účastníkov z miestnych akčných skupín z Banskobystrického kraja, z toho 7 zástupcovia MAS MALOHONT.  Programom exkurzie nás počas celého pobytu sprevádzala Ave Bremse, riaditeľka Estónskej vidieckej siete. Všetci sme  sa  opäť presvedčili o tom, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Okrem zaujímavých projektov, nových podnetov a informácií, sme spoznali malú (pre nás) nepoznanú krajinu, ale najmä skromných a šikovných ľudí, ktorí si vážia svoju históriu, kultúru a prírodné hodnoty.

Dôležitým poznatkom pre nás je aj to, že prístup Leader má v Estónsku významné postavenie, miestne akčné skupiny sú silným partnerom národných inštitúcií a podmienky dané krajinou nie sú obmedzujúce, naopak dávajú pomerne veľkú voľnosť a dôveru miestnym aktérom.

V mene účastníkov z MAS MALOHONT ďakujeme organizátorom i hostiteľom za nezabudnuteľných pár dní strávených na tejto odbornej exkurzii. Bola pre nás veľmi inšpiratívna.

Program v kultúrnom dome v Paistu

Bc. Miroslava Kubaliaková, manažérka MAS MALOHONT

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
Hnúšťa pokračuje vo svojich kultúrnych podujatiach, po 26 rokoch v meste obnovia oslavy baníckych dní
18.aug.2022 - Historické podujatie sa do ulíc Hnúšte vráti už druhý septembrový víkend (9. a 10. 9.). Ďalej...
Hnúšťankovo pozýva všetkých malých i veľkých do rozprávkového mestečka
17.aug.2022 - Podujatie sa uskutoční poslednú augustovú sobotu od 10-tej hodiny v Záhrade Márriásiovcov v Hnúšti. Ďalej...
FOTOSÚŤAŽ: Spustili sme hlasovanie! Aj vy môžete rozhodnúť o dvadsiatich najlepších fotografiách v tohtoročných súťažiach Zaostrené na Gemer-Malohont a Zaostrené na Novohrad
16.aug.2022 - Do štyroch kategórií s názvami Čaro prírody, Kultúra mojimi očami, Mestá a obce našich okresov, Zaujímavosti a zábava, sa súťažiaci v oboch súťažiach zapojili dokopy s 226 fotografiami. Ďalej...
Fond viceprimátorky je otvorený, Hnúšťania môžu podávať žiadosti. Pomoc má smerovať deťom
15.aug.2022 - Nová viceprimátorka Hnúšte Marianna Balašková začala s jednou z aktivít, ktorú avizovala po získaní tejto funkcie. Ďalej...
FUTBAL: Remíza Hnúšte s Bušincami, Buzitka na Tisovec nestačila
15.aug.2022 - Ako sa darilo mužstvám z nášho regiónu? Pozrite si výsledky. Ďalej...

DO POZORNOSTI

Kto sa stane majstrom Slovenska v hode telefónom? Možno aj vy, súťažiť sa bude počas Lučenského hodovania
Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia už v sobotu 20. augusta. Ďalej...
16.aug.2022 - Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia už v sobotu 20. augusta. Ďalej...

Šport

FUTBAL: Remíza Hnúšte s Bušincami, Buzitka na Tisovec nestačila
15.aug.2022 - Ako sa darilo mužstvám z nášho regiónu? Pozrite si výsledky. Ďalej...
15.aug.2022 - Ako sa darilo mužstvám z nášho regiónu? Pozrite si výsledky. Ďalej...
FUTBAL: Hnúšťa začala sezónu víťazstvom, Tisovec remízou
8.aug.2022 - V prvý augustový víkend (6. a 7. 8.) sa pre futbalistov začal súťažný ročník 2022/23. Ďalej...
Hnúšťa v pohári rozbila Čierny Balog, Sudor zaznamenal hetrik
30.júl.2022 - FK Iskra Hnúšťa postúpila do ďalšej fázy pohárovej súťaže. Ďalej...

FUTBAL: Kokavčania nedali Biskupiciam šancu

27.jún.2022 - Po futbalistoch Hnúšte a Tisovca ukončili ročník 2021/22 aj Kokavčania. Ďalej...

FUTBAL: Hnúšťa nedala Buzitke šancu, Kokava mala v P. Dravciach početnú prevahu

20.jún.2022 - Futbalová sezóna sa pre dve z troch mužstiev z nášho regiónu skončila. Ďalej...

FUTBAL: Hnúšťa bodovala v Čebovciach, Tisovec neuspel proti Buzitke

13.jún.2022 - Cez víkend (11. a 12. 6.) sa odohrali zápasy, v ktorých sa o body pobili aj mužstvá z nášho regiónu. Ďalej...

Téma týždňa

Štatistický úrad zverejnil niekoľko ďalších faktov o obyvateľoch Tisovca, týkajú sa ekonomiky
2.aug.2022 - Pozreli sme sa na to, aké údaje týkajúce sa ekonomickej aktivity pozbierali o Tisovčanoch a Tisovčankách. Ďalej...

Štatistický úrad zverejnil niekoľko ďalších faktov o obyvateľoch Tisovca, týkajú sa ekonomiky

2.aug.2022 - Pozreli sme sa na to, aké údaje týkajúce sa ekonomickej aktivity pozbierali o Tisovčanoch a Tisovčankách. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Minister Krajniak navštívil Tisovec. Zavítal do rodného domu Dr. Vladimíra Clementisa a pozrel si aj futbalový zápas
19.júl.2022 - Minister prijal pozvanie okresného šéfa hnutia Sme rodina Jána Vengrína, ktorý je aj náčelníkom mestskej polície v Tisovci a zároveň aj kandidát na primátora Tisovca. Ďalej...
19.júl.2022 - Minister prijal pozvanie okresného šéfa hnutia Sme rodina Jána Vengrína, ktorý je aj náčelníkom mestskej polície v Tisovci a zároveň aj kandidát na primátora Tisovca. Ďalej...

Rozhovor

Kedysi mapoval dianie v regióne, dnes archívnymi fotkami teší ľudí. Archív Jozefa Tokára ukrýva okolo 35 000 negatívov
5.máj.2022 - Fotenie ho sprevádza celým životom. Ďalej...
5.máj.2022 - Fotenie ho sprevádza celým životom. Ďalej...

Kultúra

Hnúšťa pokračuje vo svojich kultúrnych podujatiach, po 26 rokoch v meste obnovia oslavy baníckych dní
18.aug.2022 - Historické podujatie sa do ulíc Hnúšte vráti už druhý septembrový víkend (9. a 10. 9.). Ďalej...
18.aug.2022 - Historické podujatie sa do ulíc Hnúšte vráti už druhý septembrový víkend (9. a 10. 9.). Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Sklenené kuchynské zásteny: Týchto 5 výhod vás presvedčí si ich zaobstarať!
5.aug.2022 - Premýšľate nad tým, akú zástenu si vybrať? Stavte na praktické a efektné sklo, je totiž jedným z najobľúbenejších materiálov. Ďalej...
5.aug.2022 - Premýšľate nad tým, akú zástenu si vybrať? Stavte na praktické a efektné sklo, je totiž jedným z najobľúbenejších materiálov. Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram