Vo firme v B. Bystrici dal výpoveď a začal podnikať v gastronómii v Hnúšti. Majiteľ reštaurácie Koliba svoje rozhodnutie neľutuje, snaží sa pomaly zlepšovať úroveň služieb a je rád, že má viac času na rodinu.
K podnikaniu v oblasti služieb si prišiel z pozície zamestnanca súkromnej firmy v Banskej Bystrici. Neľutuješ to rozhodnutie?
Nie, určite neľutujem. Aj keď musím priznať, že som si predstavoval podnikanie oveľa jednoduchšie, ako to v skutočnosti je, no stále si myslím, že som urobil dobré rozhodnutie. V predchádzajúcom zamestnaní som mal veľa zodpovedností a tým aj veľa stresu, tu ten stres až tak nepociťujem. Jedine čo majú predchádzajúce zamestnanie a Koliba spoločné je, že to zaberá veľa času, no som každý deň doma a môžem sa viac venovať svojej rodinke.
Ako sa podniká v Hnúšti? Idú ľudia za kvalitnou gastronómiou, alebo ich zaujíma hlavne cena jedál?
Podniká sa tak ako na väčšine Slovenska s výnimkou Bratislavy a možno západného Slovenska, kde je kúpna sila väčšia. Je to ťažšie, no každý nemôže podnikať len na západnom Slovensku. Všade na Slovensku zaujíma ľudí hlavne cena a u nás o to viac, keďže sú tu zárobky aké sú. Preto sa snažíme naše ceny prispôsobiť tomuto regiónu.
Kto tvorí vašu klientelu? Zastavujú sa aj pocestní, ktorí idú autom popri reštaurácii?
Našu klientelu tvoria prevažne Hnúšťania, no máme už aj stálych zákazníkov zo širšieho okolia, ktorí neváhajú prejsť 20-30 kilometrov, aby sa prišli k nám najesť. Cez letné mesiace sa u nás zastavuje veľa okoloidúcich, turistov, cyklistov a do budúcna dúfame, že po otvorení horského prechodu Zbojská ich bude ešte viac. Dovtedy musíme ešte viac popracovať na marketingu, na ktorý doteraz nebolo veľa času.
Podarilo by sa reštaurácii prežiť aj bez ponuky denného menu?
Ja osobne si myslím, že za určitých okolností áno. My sme sa rozhodli na začiatok pre ponuku denného menu, ale do budúcna sa to ešte môže zmeniť. Ľudia v našom meste dlho nemali možnosť ísť sa niekam poobede, alebo cez víkend najesť. V ponuke bola jedine pizza alebo možnosť ísť sa najesť niekam mimo mesta. Túto dieru sme teraz zaplátali a dúfam, že si k nám nájde cestu čoraz viac ľudí a zistia, že niekedy sa naozaj neoplatí variť doma.
Čo by podľa Teba pomohlo miestnym podnikateľom v gastronómii?
Asi ako vo všetkom ostatnom a nielen v gastronómii by nám hlavne pomohla vyššia zamestnanosť v regióne a vyššie platy, no to my asi neovplyvníme. Možno trochu by nám pomohlo, keby nás aj mesto Hnúšťa viac podporilo a napríklad nás viac zapájalo do svojich aktivít, ale to je na diskusiu niekde inde a verím, že aj k tomu príde.
Organizujete aj nejaké akcie, ktorými chcete prilákať ľudí?
Áno organizujeme rôzne akcie cez víkendy, aby sme vošli do povedomia ľudí. Dovolím si tvrdiť, že časť Hnúšťanov ani nevie, že je Koliba znovu otvorená. Mám v hlave ešte veľa ďalších nápadov, ktoré do budúcna budeme realizovať, ale to si samozrejme ešte nechám pre seba (úsmev). Prezradím len toľko, že sa je na čo tešiť a dúfam, že aj ľudia to prijmú pozitívne a budú nás navštevovať ešte častejšie.
Je v Hnúšti a okolí jednoduché nájsť schopný personál reštaurácie?
Schopných ľudí je v našom okolí veľa, ale čo sa týka gastronómie je ťažké nájsť personál, všetci vyučení mladí ľudia, ktorí sa chcú gastronómii venovať, odchádzajú za prácou inam, kde im ponúkajú oveľa lepšie podmienky ako im môžeme ponúknuť my v našom regióne.
Čo ľudia u vás jedia najradšej a na aké jedlo sa Koliba špecializuje?
Jednoznačne halušky. Samozrejme ako Koliba ponúkame tradičné slovenské jedlá s tým, že v dennom menu sa snažíme ľudom ponúknuť aj iné jedlá, ktoré doteraz neboli v ponuke miestnych reštaurácií.
Neplánujete v budúcnosti nejaké rozšírenie prevádzky, prípadne ubytovanie?
Určite plánujeme rozšírenie, nakoľko chceme napredovať. Do akej miery a či aj s ubytovaním, to ukáže čas. Sme malá reštaurácia a aj vzhľadom k tomu napĺňame naše plány pomalšie, ale ako sa hovorí "pomaly ďalej zájdeš".