Majiteľ pohrebníctva Anubis: zosnulý odíde z tohto sveta dôstojne aj v čase pandémie COVID-19

23. marca 2021 | 19:36 |
Ročne na Slovensku umrú tisíce ľudí. Smrť je desivá, nečakaná, obávaná, rýchla či pomalá, nechcená, no prirodzená.

Slovo, ktoré v sebe nesie nesmierny smútok a stratu, je posledný rok skloňované častejšie než inokedy. Denne sa objavujú štatistiky, ktoré ukazujú, koľko obetí si vyžiadala pandémia.

Pandémia covid-19 zasiahla aj oblasť, ktorá „so smrťou podniká“. Pohrebné služby vyprevádzajú naše telo na poslednú cestu, v uplynulých mesiacoch dopyt po nich narástol. Vyťažení sú ich pracovníci, krematóriá.

O protiklade života sme sa porozprávali s majiteľom pohrebných služieb Anubis Alexandrom Bacsom. Pobočku majú v Rimavskej Sobote a v Tisovci. Pán Bacso nám v prvom rozhovore z pripravovanej série porozprával o tom, ako vyzerajú pohreby v čase pandémie, ako prebieha úprava nebožtíkov, v čom sú ich služby iné alebo aj to, aké oblečenie nebožtíkovi do truhly vybrať.

Ako sa zmenili pohreby počas pandémie?

Koronakríza a vírus zasiahol aj do týchto smutných udalostí a aj do našej profesie, a to hlavne tým, že sa museli zmeniť niektoré základné postupy pri komunikácii s klientami. Momentálne je to dynamickejšie. Pred koronakrízou prišli klienti, mali vždy voľný termín, mohli si vybrať dátum pohrebu, mohli sa k nám prísť pozrieť na zosnulého, keďže máme vlastnú miestnosť na úpravu zosnulých. Následne prebehol obrad. Pri kremácii sa do desiatich dní vrátila urna. Momentálne je situácia veľmi zložitá v rámci celého Slovenska.

"V tomto poslaní je veľmi dôležitá veľká dávka racionality, uvedomenie si faktov. Samozrejme, nie chladno a bezcitne. K nebohým sa správame s úctou a s rešpektom. Robíme všetko k spokojnosti príbuzných," hovorí A. Bacso.

Najbližšie krematórium v Banskej Bystrici nefunguje. Kam posielate nebožtíkov?

Áno, nefunguje už asi štvrtý rok. Mali ho rekonštruovať, ale dodávateľ v polke rekonštrukcii skrachoval. Na základe zmlúv potom toto krematórium posielalo nebožtíkov do iných krematórií. Primátor Banskej Bystrice však zakázal, aby pohrebné služby, ktoré nie sú z okresu Banská Bystrica, vozili telá do ich krematória. Odtiaľ si predtým telá preberalo krematórium v Nových Zámkoch, tam však nastala havarijná situácia pred tromi týždňami. Pokazila sa pec. Momentálne je to tam pozastavené, problém majú aj v Nitre a v Leviciach. Na Slovensku je len päť krematórií. Ďalšie je v Žiline a v Košiciach. Všade je momentálne čakacia doba na urnu osem až desať týždňov. Príbuzní však s tým sú uzrozumení.

S akými opatreniami alebo nariadeniami ste sa museli vysporiadať pri usporiadaní poslednej rozlúčky ľudí, ktorí mali koronavírus?

Spočiatku boli zmätočné informácie. Regionálny úrad verejného zdravotníctva povolil obliekanie a upravovanie zosnulých. Asociácia pohrebných služieb to veľmi neodporúča. V nemocniciach končia zosnulí zapečatení v patologických vakoch. Boli obavy z toho, že sa nakazí celé okolie a ktokoľvek, kto príde do styku s tým zosnulým. My v Anubise ich však obliekame aj upravujeme. Nie je však zosnulý ako zosnulý. Pokiaľ mal viacero fatálnych, kritických chorôb, je ho veľmi ťažké upraviť a obliecť. A to aj v prípade, keď nemal koronavírus. Vtedy sú o tom príbuzní dopredu informovaní.

Teraz máme aj bezobradové pohreby. Zosnulý sa upraví, oblečie a ide rovno na kremáciu. Niektorí príbuzní si chcú po uvoľnení týchto opatrení usporiadať obrad pri urne.

Urnu si zatiaľ vezmú domov alebo ostane u vás v pohrebníctve?

Urna ostáva u nás a je na nich, kedy si po ňu prídu a uložia si ju do hrobu. Sú typy klientov, ktorí si ju zoberú a majú ju doma. Urna zo zákona nie je biologický odpad, môžete ju mať u seba. Máme klientov, ktorí majú svojich blízkych doma už niekoľko rokov.

Spomínali ste, že spočiatku boli veľké obavy z toho, že sa od nebožtíka nakazí celé okolie. Akými pomôckami sa chránite pri prezliekaní a upravovaní zosnulého?

Máme jednorazové overaly, rukávniky, rukavice, respirátory, štíty. Je zaujímavé, že keď o tomto koronavíruse ešte ani nikto netušil a ja som pred štyrmi rokmi otváral pohrebné služby, začali sme tieto ochranné pomôcky používať. Tento typ pohrebných služieb ešte v tomto okrese nebol. Bezpečnosť je u nás dôležitá. Nejedná sa len o koronavírus. Nikdy neviete, akú chorobu zosnulý ešte mohol mať, ktorá sa prenáša dotykom, posledným dychom alebo kvapnutím tekutiny. Chodievame aj k telám, ktoré našli až po niekoľkých dňoch alebo týždňoch. Ochranné pomôcky sú od začiatku u nás samozrejmosťou. Keď to bolo umožnené, tak sa mne a kolegyni podarilo zaregistrovať sa na očkovanie, máme za sebou už obe dávky vakcíny.

Predpokladám, že ste počas pandémie zaregistrovali zvýšený počet pohrebov. Ako sa to vyvíjalo?

Áno. S koronavírusom sme sa stretli už pred rokom, keď o tom ešte nikto veľmi nepočul a každý sa ho obával. Keďže máme na starosti aj zdravotno-bezpečnostné pitvy v rámci okresu Rimavská Sobota, tak to hodnotím tak, že v polovici októbra to prepuklo najviac. Zvýšil sa počet zdravotno-bezpečnostných pitiev. Pokiaľ si lekár nie je istý príčinou smrti, musí ísť zosnulý na pitvu. V januári však nastala situácia, keď už aj krajské patológie, kde sa realizujú zdravotno-bezpečnostné pitvy, neboli schopné vykonávať pitvy v stanovenom čase. Bolo prijaté nariadenie, podľa ktorého nie každé telo s koronavírusom smeruje na zdravotno-bezpečnostnú pitvu.

Počet pohrebov od októbra náramne stúpol. Netýka sa to však len potvrdeného koronavírusu. Doma zomierajú aj ľudia, ktorí neboli pozitívne testovaní, no prichádza k náhlym úmrtiam.

Stíhate pochovávať? Nemali ste napríklad problém s tým, že ste mali zamestnancov v karanténe?

Stíhame. Koronavírus sa, žiaľ, nevyhol ani nám. Kolegovia mali ľahšiu, jeden z nich aj ťažšiu formu covidu. Nenakazili sa však u nás. Zosnulé telo má koronavírus vo svojom vnútri a aj na povrchu približne 4-5 hodín. Pokiaľ však neprídete do kontaktu s potom alebo s inou tekutinou, je veľmi malá šanca, že sa nakazíte.

Zdraželi pohreby pre rôzne protipandemické opatrenia?

Neviem, ako je to v iných pohrebných službách v meste, my v Anubise si neúčtujeme ani euro navyše. Sú však služby, ktoré si za obliekanie nebohých s koronavírusom účtujú viac. My nie. V cenách sme nezohľadnili ani to, že musíme mať ochranné pomôcky, pretože sme ich používali aj predtým. Máme aj násobne vyššiu spotrebu dezinfekcie či rukavíc. Niekedy si dáme na ruky aj viac párov. Z môjho pohľadu by bolo zvyšovanie cien hyenizmom. Zosnulí nemôžu za to, že mali koronavírus. A ani príbuzní.

Čo v čase pandémie pozostalých trápi, samozrejme okrem samotnej smrti blízkeho, ohľadom poslednej rozlúčky?

To, že nemôžu na pohreb prísť viacerí. Niektorí sa kvôli koronavírusu príliš boja, iní zas pristupujú ľahkovážne. Keď lekár napíše, že nebožtík mal vysokú infekciu a tie tekutiny z neho vychádzajú, nemali by sa dotýkať tela. Napriek tomu to nerešpektujú. Sú unavení z nariadení a príkazov.

Spomínali ste, že tento typ pohrebných služieb ešte v tomto okrese nebol. V čom sa Anubis líši od ostatných?

Za klienta vybavíme úmrtný list, príspevok na pohreb, chodíme domov ku klientom, pri úprave zosnulých využívame vlastnú miestnosť na úpravu zosnulých, ktorá je schválená RÚVZ. Máme tam rôzne nástroje a pomôcky určené pre zosnulých ako aj špeciálne krémy, tampóny, vaty. Okolie hrobu dekorujeme zeleným kobercom a do hrobu sa ukladá biely satén. Je to dôstojné a pietne. Keď klienti prídu k nám, nemusia chodiť po úradoch, hľadať ľudí na výkop hrobov, ísť na cintorín – všetko vyriešia u nás. Samozrejmosťou sú aj kvetinové dary – ikebany na rakvy a smútočné vence, ktoré my dovezieme na miesto pohrebu.

Pokiaľ nastane úmrtie doma, zabezpečíme prevoz k nám. Klienti si u nás vyberú rakvu a služby spojené so smútočným obradom. Snažíme sa zabezpečiť aj prípravu na dedičské konanie. Klientom povieme, z ktorých inštitúcií musia zosnulého odhlásiť. Na telefóne sme 24-hodín sedem dní v týždni, kontaktovať nás môžu non-stop, vždy sa k nám dovolajú a vždy prídeme. Sme taktiež dostupní aj na sociálnej sieti Facebook a chatovacích aplikáciách.

Taktiež máme niekoľko desiatok druhov smútočných oznámení – parte. To vieme pozostalým dať aj v digitálnej forme a môže byť umiestnené na sociálnej sieti Facebook. Je to na ich rozhodnutí. Využívajú to najmä teraz, chcú dať aj touto formou vedieť svojim príbuzným a známym, že im odišiel niekto blízky. Pod parte je možné vyjadriť úprimnú sústrasť.

Ponúkame aj ďalšie netradičné služby. Napríklad po kremácii sa časť popola odoberie a umiestni do šperku alebo predmetu, ktorý si pozostalí umiestnia doma. Taktiež máme v ponuke bio urny. Časť popola sa do nej presype a zasadí sa. Obsahuje niekoľko desiatok semien stromov podľa výberu, z urny teda po zasadení vyrastie strom. Život pokračuje v ďalšom živote. Chceme sa odlíšiť od iných, ale zároveň byť prístupní aj konzervatívnym klientom.

Vráťme sa teraz k úprave nebožtíka. Aké oblečenie by mali príbuzní priniesť?

Vždy by mali priniesť viac druhov. Ľudské telo sa po smrti mení. Jednak vplyvom choroby a jednak vplyvom času. Sú to zmeny nemenné a nezvratné. Napríklad zmena pokožky, opuch končatín a objavia sa posmrtné škvrny. Nastáva aj rigor mortis – posmrtná stuhlosť. Tú je možno do určitej miery potlačiť formou rozhýbania končatín, rehabilitáciou. Je to nutné na to, aby sa nebožtík vôbec mohol obliecť. Nie je pravda to, čo sa v minulosti rozprávalo, že dochádza k lámaniu končatín, kostí.

Pokiaľ ide o dlhodobo chorého alebo ležiaceho človeka, zmeny tela sa dejú ešte za jeho života, a preto je nevyhnutné prispôsobiť oblečenie a jeho úpravu týmto zmenám.

Zosnulému, ktorý bol po veľmi ťažkej chorobe a mal rôzne poškodenia pokožky alebo rany, vieme tieto rany ošetriť a uzatvoriť, aby nedošlo k znečisteniu odevu.

Kto sa u vás venuje úprave zosnulých a aké pomôcky pri tom používate?

Celkovú úpravu zosnulých máme na starosti dvaja. Ja a moja kolegyňa Janka. My dvaja sa vieme zastúpiť vo všetkom – v obliekaní a úprave zosnulých, ošetrovaní rán, ale aj v komunikácii s pozostalými a inštitúciami pri riešení úradných formalít týkajúcich sa úmrtia. Je pre mňa dôležité, že sa na ňu môžem spoľahnúť vo všetkom.

V Anubis-PPS disponujeme špeciálnou kozmetikou pre zosnulých – krémy, mejkapy, stabilizátory pokožky, robíme manikúru aj pedikúru, máme špeciálne krémy na pokožku pre zosnulých, ale aj klasický mejkap, pomôcky potrebné na holenie a depiláciu a tiež pomôcky na udržanie stability tela, končatín a hlavy.

Upravujeme telo tak, aby na poslednú cestu bol zosnulý pripravený, ako si zaslúži. To, že je niekto mŕtvy, neznamená, že sa k nemu máme správať horšie, veď každý a každá bola či bol niekoho otec, mama, syn, dcéra... My sa snažíme o to, aby boli pozostalí spokojní. Nie vždy je však možné, aby bol zosnulý vystavený, aby si ho mohli prísť pozostalí pozrieť. V tých prípadoch sa im snažíme vysvetliť, aby si svojich blízkych radšej pamätali tak, ako vyzerali za života. Najmä, ak trpeli dlhodobými ochoreniami alebo zomreli na následky nehody, úrazu.

Stretli ste sa aj s nejakými nevšednými požiadavkami? Zvyknú dávať pozostalí do truhly nejaké predmety?

Úmrtie je strašným šokom pre rodinu. Požiadavky vyplývajú z toho, ako pozostalý prežíva odchod jeho blízkeho. Je niekoľko fáz smútku – šok, hnev na zosnulého za to, že zomrel alebo hnev na všetkých, a je tam aj obdobie spytovania sa, prečo ten človek umrel i fáza, že tomu nechcú ani uveriť. Nejde o nevšednú požiadavku, ak ju vieme vykonať.

Do rakvy zvyknú dávať pozostalí predmety, ktoré mal zosnulý rád – okuliare, noviny, knižky, fotky blízkych. Nie je to nevšedné. Príbuzným sa snažíme splniť všetko podľa možností.

Ako by ste opísali prácu v pohrebných službách?

Učíme sa o tom, ako sa človek narodí, vieme veľa o živote, no len málo o umieraní. Nepripravujeme sa na to, že raz z tohto sveta odídeme. Keď poviete, že pracujete v pohrebných službách, strašne veľa ľudí si predstaví to najškaredšie, čo sa mu snívalo alebo čo videl vo filmoch či zažil na vlastnej koži pred 30 rokmi a má predstavu, že v tom istom trende je to doteraz.

My využívame tie najmodernejšie metódy. Máme medicínske prístroje, napríklad odsávačku tekutín, chirurgické nástroje. Ľudia sa ma pýtajú, či nemám zlé sny.

A máte?

Nie. V tomto poslaní je veľmi dôležitá veľká dávka racionality, uvedomenie si faktov. Samozrejme, nie chladno a bezcitne. K nebohým sa správame s úctou a s rešpektom. Robíme všetko k spokojnosti príbuzných. S nebožtíkom sa napríklad môžu rozlúčiť aj v našej miestnosti na vystavenie zosnulých. Je to dobré aj kvôli tomu, že keď vám príde niekto kondolovať v dome smútku, tak máte zmiešané pocity, prežívate veľký smútok a zároveň neviete byť v pokoji na poslednej ceste s tým príbuzným. U nás s ním môžu byť akokoľvek dlho chcú. Ku každému pristupujeme s rešpektom, pietou a úctou.

Hlavnú pobočku profesionálnych pohrebných služieb Anubis nájdete v Rimavskej Sobote na adrese Svätoplukova 32.

Kontakt:

non-stop linka Rimavská Sobota: +421 949 177 077

non-stop linka Tisovec: 0940 915 604

E-mail: info@anubis-pps.sk

Pohrebné služby Anubis sú k dispozícii v ktorejkoľvek hodine každý deň.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
Najčítanejśie
 
R. BREZOVO: Neprebádaný val na Sinci môže byť čoskoro archeologicky preskúmaný
15.apr.2021 - Hlavnými cieľmi výskumu má byť podľa Medveďa datovanie vzniku valu a účel jeho výstavby. Ďalej...
HNÚŠŤA: Plastika pripomínajúca banícku a chemickú minulosť mesta by sa mala dočkať obnovy
14.apr.2021 - Plastika znázorňuje Hnúšťu ako banícko-chemické mesto. Je značne poškodená, hlavne v spodnej časti. Ďalej...
Muž si vymyslel pokus o únos dieťaťa v Tisovci, vyvolal paniku, ktorú hasila polícia
14.apr.2021 - Obdobné falošné správy o dodávke unášajúcej deti sa z času na čas objavujú už celé desaťročia, minimálne od 80. rokov. Ďalej...
Očkovať sa už môžu aj ľudia nad 45 rokov, voľné termíny sú i v R. Sobote
12.apr.2021 - BBSK má spustený funkčný systém náhradníkov a call centrum, kde sa vedia zaregistrovať všetci záujemcovia o očkovanie. Ďalej...
Pozitivita testov v Klenovci klesla pod pol percenta
11.apr.2021 - V Klenovci, podobne ako na väčšine územia, má pozitivita testov klesajúcu úroveň. Ďalej...

DO POZORNOSTI

Echoviny majú nový vzhľad, pribudol dlho žiadaný responzívny dizajn pre čítanie na mobiloch
Pre čitateľov asi hlavnou zmenou je responzívny dizajn, umožňujúci pohodlné čítanie na telefónoch. Ďalej...
29.mar.2021 - Pre čitateľov asi hlavnou zmenou je responzívny dizajn, umožňujúci pohodlné čítanie na telefónoch. Ďalej...

Šport

Pandémia zasiahla v Hnúšti aj šport, najviac asi volejbalistov
20.mar.2021 - Vyplýva to z výročných správ, ktoré predložili predsedovi komisie školstva, kultúry a športu mestské zastupiteľstva (MsZ) Mariánovi Petrokovi. Ďalej...
20.mar.2021 - Vyplýva to z výročných správ, ktoré predložili predsedovi komisie školstva, kultúry a športu mestské zastupiteľstva (MsZ) Mariánovi Petrokovi. Ďalej...
HNÚŠŤA: Mestské zastupiteľstvo odkleplo športovým klubom dotácie 41 000 eur
2.mar.2021 - Dotácie v súhrnnej výške 41 000 eur pre športové kluby schválili poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Hnúšti na svojom zasadnutí 23. februára 2021. Ďalej...
Manažér MŠK Tisovec Rukavica: Najlepšie by bolo jarnú časť sezóny neodohrať
22.feb.2021 - Futbalové ihriská a štadióny sú aj v našom regióne naďalej prázdne. Kým po minulé roky v týchto dňoch prebiehala intenzívna príprava na jarnú časť sezóny, tento rok je všetko inak. Ďalej...

Hnúšťanskí futbalisti majú individuálnu prípravu

14.feb.2021 - Manažér klubu Marian Petrok tvrdí, že osud futbalovej jari je hmlistý, no napriek tomu stále verí, že sa sezóna stihne dohrať. Ďalej...

Julko Szöke ml. robí dobré meno nášmu futbalovému klubu a mestu Hnúšťa

9.feb.2021 - Náš odchovanec a teraz profesionálny futbalista Julko Szöke prešiel ako mladý futbalista našimi prípravkami a kategóriou mladších žiakov Ďalej...

FUTBAL: Hnúšťa na jeseň príjemne prekvapila. Manažér hráčom aj trénerovi verí

22.nov.2020 - Tím na čele s trénerom Júliusom Szőkem stihol odohrať 9 zápasov, z ktorých vyhral 4 a v 3 remizoval. Ďalej...

Téma týždňa

R. BREZOVO: Neprebádaný val na Sinci môže byť čoskoro archeologicky preskúmaný
15.apr.2021 - Hlavnými cieľmi výskumu má byť podľa Medveďa datovanie vzniku valu a účel jeho výstavby. Ďalej...

R. BREZOVO: Neprebádaný val na Sinci môže byť čoskoro archeologicky preskúmaný

15.apr.2021 - Hlavnými cieľmi výskumu má byť podľa Medveďa datovanie vzniku valu a účel jeho výstavby. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

M. VARGOVÁ: Keď chce niekto robiť rozvoj vidieka, tak si musí na to najskôr požičať peniaze (rozhovor)
9.feb.2021 - Medzi témami rozhovoru bola byrokracia pri získavaní financií pre región, projekty v Hnúšti, potenciál pre turizmus či celkovo práca poslanca mestského zastupiteľstva. Ďalej...
9.feb.2021 - Medzi témami rozhovoru bola byrokracia pri získavaní financií pre región, projekty v Hnúšti, potenciál pre turizmus či celkovo práca poslanca mestského zastupiteľstva. Ďalej...

Rozhovor

M. VARGOVÁ: Keď chce niekto robiť rozvoj vidieka, tak si musí na to najskôr požičať peniaze (rozhovor)
9.feb.2021 - Medzi témami rozhovoru bola byrokracia pri získavaní financií pre región, projekty v Hnúšti, potenciál pre turizmus či celkovo práca poslanca mestského zastupiteľstva. Ďalej...
9.feb.2021 - Medzi témami rozhovoru bola byrokracia pri získavaní financií pre región, projekty v Hnúšti, potenciál pre turizmus či celkovo práca poslanca mestského zastupiteľstva. Ďalej...

Kultúra

Chlapi pili pálenku, ženy maľovali vajíčka. Veľká noc v Kokave bola veselá a pestrá
2.apr.2021 - Šibačka k tradičným veľkonočným sviatkom v Kokave nepatrila. Ďalej...
2.apr.2021 - Šibačka k tradičným veľkonočným sviatkom v Kokave nepatrila. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

HNÚŠŤA: Plastika pripomínajúca banícku a chemickú minulosť mesta by sa mala dočkať obnovy
14.apr.2021 - Plastika znázorňuje Hnúšťu ako banícko-chemické mesto. Je značne poškodená, hlavne v spodnej časti. Ďalej...
14.apr.2021 - Plastika znázorňuje Hnúšťu ako banícko-chemické mesto. Je značne poškodená, hlavne v spodnej časti. Ďalej...
© 2021 Všetky práva vyhradené. Preberanie článkov bez súhlasu autora je prísne zakázané.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram