Majiteľ pohrebníctva Anubis: zosnulý odíde z tohto sveta dôstojne aj v čase pandémie COVID-19

23. marca 2021 | 19:36 |  |  | | |
Ročne na Slovensku umrú tisíce ľudí. Smrť je desivá, nečakaná, obávaná, rýchla či pomalá, nechcená, no prirodzená.

Slovo, ktoré v sebe nesie nesmierny smútok a stratu, je posledný rok skloňované častejšie než inokedy. Denne sa objavujú štatistiky, ktoré ukazujú, koľko obetí si vyžiadala pandémia.

Pandémia covid-19 zasiahla aj oblasť, ktorá „so smrťou podniká“. Pohrebné služby vyprevádzajú naše telo na poslednú cestu, v uplynulých mesiacoch dopyt po nich narástol. Vyťažení sú ich pracovníci, krematóriá.

O protiklade života sme sa porozprávali s majiteľom pohrebných služieb Anubis Alexandrom Bacsom. Pobočku majú v Rimavskej Sobote a v Tisovci. Pán Bacso nám v prvom rozhovore z pripravovanej série porozprával o tom, ako vyzerajú pohreby v čase pandémie, ako prebieha úprava nebožtíkov, v čom sú ich služby iné alebo aj to, aké oblečenie nebožtíkovi do truhly vybrať.

Ako sa zmenili pohreby počas pandémie?

Koronakríza a vírus zasiahol aj do týchto smutných udalostí a aj do našej profesie, a to hlavne tým, že sa museli zmeniť niektoré základné postupy pri komunikácii s klientami. Momentálne je to dynamickejšie. Pred koronakrízou prišli klienti, mali vždy voľný termín, mohli si vybrať dátum pohrebu, mohli sa k nám prísť pozrieť na zosnulého, keďže máme vlastnú miestnosť na úpravu zosnulých. Následne prebehol obrad. Pri kremácii sa do desiatich dní vrátila urna. Momentálne je situácia veľmi zložitá v rámci celého Slovenska.

"V tomto poslaní je veľmi dôležitá veľká dávka racionality, uvedomenie si faktov. Samozrejme, nie chladno a bezcitne. K nebohým sa správame s úctou a s rešpektom. Robíme všetko k spokojnosti príbuzných," hovorí A. Bacso.

Najbližšie krematórium v Banskej Bystrici nefunguje. Kam posielate nebožtíkov?

Áno, nefunguje už asi štvrtý rok. Mali ho rekonštruovať, ale dodávateľ v polke rekonštrukcii skrachoval. Na základe zmlúv potom toto krematórium posielalo nebožtíkov do iných krematórií. Primátor Banskej Bystrice však zakázal, aby pohrebné služby, ktoré nie sú z okresu Banská Bystrica, vozili telá do ich krematória. Odtiaľ si predtým telá preberalo krematórium v Nových Zámkoch, tam však nastala havarijná situácia pred tromi týždňami. Pokazila sa pec. Momentálne je to tam pozastavené, problém majú aj v Nitre a v Leviciach. Na Slovensku je len päť krematórií. Ďalšie je v Žiline a v Košiciach. Všade je momentálne čakacia doba na urnu osem až desať týždňov. Príbuzní však s tým sú uzrozumení.

S akými opatreniami alebo nariadeniami ste sa museli vysporiadať pri usporiadaní poslednej rozlúčky ľudí, ktorí mali koronavírus?

Spočiatku boli zmätočné informácie. Regionálny úrad verejného zdravotníctva povolil obliekanie a upravovanie zosnulých. Asociácia pohrebných služieb to veľmi neodporúča. V nemocniciach končia zosnulí zapečatení v patologických vakoch. Boli obavy z toho, že sa nakazí celé okolie a ktokoľvek, kto príde do styku s tým zosnulým. My v Anubise ich však obliekame aj upravujeme. Nie je však zosnulý ako zosnulý. Pokiaľ mal viacero fatálnych, kritických chorôb, je ho veľmi ťažké upraviť a obliecť. A to aj v prípade, keď nemal koronavírus. Vtedy sú o tom príbuzní dopredu informovaní.

Teraz máme aj bezobradové pohreby. Zosnulý sa upraví, oblečie a ide rovno na kremáciu. Niektorí príbuzní si chcú po uvoľnení týchto opatrení usporiadať obrad pri urne.

Urnu si zatiaľ vezmú domov alebo ostane u vás v pohrebníctve?

Urna ostáva u nás a je na nich, kedy si po ňu prídu a uložia si ju do hrobu. Sú typy klientov, ktorí si ju zoberú a majú ju doma. Urna zo zákona nie je biologický odpad, môžete ju mať u seba. Máme klientov, ktorí majú svojich blízkych doma už niekoľko rokov.

Spomínali ste, že spočiatku boli veľké obavy z toho, že sa od nebožtíka nakazí celé okolie. Akými pomôckami sa chránite pri prezliekaní a upravovaní zosnulého?

Máme jednorazové overaly, rukávniky, rukavice, respirátory, štíty. Je zaujímavé, že keď o tomto koronavíruse ešte ani nikto netušil a ja som pred štyrmi rokmi otváral pohrebné služby, začali sme tieto ochranné pomôcky používať. Tento typ pohrebných služieb ešte v tomto okrese nebol. Bezpečnosť je u nás dôležitá. Nejedná sa len o koronavírus. Nikdy neviete, akú chorobu zosnulý ešte mohol mať, ktorá sa prenáša dotykom, posledným dychom alebo kvapnutím tekutiny. Chodievame aj k telám, ktoré našli až po niekoľkých dňoch alebo týždňoch. Ochranné pomôcky sú od začiatku u nás samozrejmosťou. Keď to bolo umožnené, tak sa mne a kolegyni podarilo zaregistrovať sa na očkovanie, máme za sebou už obe dávky vakcíny.

Predpokladám, že ste počas pandémie zaregistrovali zvýšený počet pohrebov. Ako sa to vyvíjalo?

Áno. S koronavírusom sme sa stretli už pred rokom, keď o tom ešte nikto veľmi nepočul a každý sa ho obával. Keďže máme na starosti aj zdravotno-bezpečnostné pitvy v rámci okresu Rimavská Sobota, tak to hodnotím tak, že v polovici októbra to prepuklo najviac. Zvýšil sa počet zdravotno-bezpečnostných pitiev. Pokiaľ si lekár nie je istý príčinou smrti, musí ísť zosnulý na pitvu. V januári však nastala situácia, keď už aj krajské patológie, kde sa realizujú zdravotno-bezpečnostné pitvy, neboli schopné vykonávať pitvy v stanovenom čase. Bolo prijaté nariadenie, podľa ktorého nie každé telo s koronavírusom smeruje na zdravotno-bezpečnostnú pitvu.

Počet pohrebov od októbra náramne stúpol. Netýka sa to však len potvrdeného koronavírusu. Doma zomierajú aj ľudia, ktorí neboli pozitívne testovaní, no prichádza k náhlym úmrtiam.

Stíhate pochovávať? Nemali ste napríklad problém s tým, že ste mali zamestnancov v karanténe?

Stíhame. Koronavírus sa, žiaľ, nevyhol ani nám. Kolegovia mali ľahšiu, jeden z nich aj ťažšiu formu covidu. Nenakazili sa však u nás. Zosnulé telo má koronavírus vo svojom vnútri a aj na povrchu približne 4-5 hodín. Pokiaľ však neprídete do kontaktu s potom alebo s inou tekutinou, je veľmi malá šanca, že sa nakazíte.

Zdraželi pohreby pre rôzne protipandemické opatrenia?

Neviem, ako je to v iných pohrebných službách v meste, my v Anubise si neúčtujeme ani euro navyše. Sú však služby, ktoré si za obliekanie nebohých s koronavírusom účtujú viac. My nie. V cenách sme nezohľadnili ani to, že musíme mať ochranné pomôcky, pretože sme ich používali aj predtým. Máme aj násobne vyššiu spotrebu dezinfekcie či rukavíc. Niekedy si dáme na ruky aj viac párov. Z môjho pohľadu by bolo zvyšovanie cien hyenizmom. Zosnulí nemôžu za to, že mali koronavírus. A ani príbuzní.

Čo v čase pandémie pozostalých trápi, samozrejme okrem samotnej smrti blízkeho, ohľadom poslednej rozlúčky?

To, že nemôžu na pohreb prísť viacerí. Niektorí sa kvôli koronavírusu príliš boja, iní zas pristupujú ľahkovážne. Keď lekár napíše, že nebožtík mal vysokú infekciu a tie tekutiny z neho vychádzajú, nemali by sa dotýkať tela. Napriek tomu to nerešpektujú. Sú unavení z nariadení a príkazov.

Spomínali ste, že tento typ pohrebných služieb ešte v tomto okrese nebol. V čom sa Anubis líši od ostatných?

Za klienta vybavíme úmrtný list, príspevok na pohreb, chodíme domov ku klientom, pri úprave zosnulých využívame vlastnú miestnosť na úpravu zosnulých, ktorá je schválená RÚVZ. Máme tam rôzne nástroje a pomôcky určené pre zosnulých ako aj špeciálne krémy, tampóny, vaty. Okolie hrobu dekorujeme zeleným kobercom a do hrobu sa ukladá biely satén. Je to dôstojné a pietne. Keď klienti prídu k nám, nemusia chodiť po úradoch, hľadať ľudí na výkop hrobov, ísť na cintorín – všetko vyriešia u nás. Samozrejmosťou sú aj kvetinové dary – ikebany na rakvy a smútočné vence, ktoré my dovezieme na miesto pohrebu.

Pokiaľ nastane úmrtie doma, zabezpečíme prevoz k nám. Klienti si u nás vyberú rakvu a služby spojené so smútočným obradom. Snažíme sa zabezpečiť aj prípravu na dedičské konanie. Klientom povieme, z ktorých inštitúcií musia zosnulého odhlásiť. Na telefóne sme 24-hodín sedem dní v týždni, kontaktovať nás môžu non-stop, vždy sa k nám dovolajú a vždy prídeme. Sme taktiež dostupní aj na sociálnej sieti Facebook a chatovacích aplikáciách.

Taktiež máme niekoľko desiatok druhov smútočných oznámení – parte. To vieme pozostalým dať aj v digitálnej forme a môže byť umiestnené na sociálnej sieti Facebook. Je to na ich rozhodnutí. Využívajú to najmä teraz, chcú dať aj touto formou vedieť svojim príbuzným a známym, že im odišiel niekto blízky. Pod parte je možné vyjadriť úprimnú sústrasť.

Ponúkame aj ďalšie netradičné služby. Napríklad po kremácii sa časť popola odoberie a umiestni do šperku alebo predmetu, ktorý si pozostalí umiestnia doma. Taktiež máme v ponuke bio urny. Časť popola sa do nej presype a zasadí sa. Obsahuje niekoľko desiatok semien stromov podľa výberu, z urny teda po zasadení vyrastie strom. Život pokračuje v ďalšom živote. Chceme sa odlíšiť od iných, ale zároveň byť prístupní aj konzervatívnym klientom.

Vráťme sa teraz k úprave nebožtíka. Aké oblečenie by mali príbuzní priniesť?

Vždy by mali priniesť viac druhov. Ľudské telo sa po smrti mení. Jednak vplyvom choroby a jednak vplyvom času. Sú to zmeny nemenné a nezvratné. Napríklad zmena pokožky, opuch končatín a objavia sa posmrtné škvrny. Nastáva aj rigor mortis – posmrtná stuhlosť. Tú je možno do určitej miery potlačiť formou rozhýbania končatín, rehabilitáciou. Je to nutné na to, aby sa nebožtík vôbec mohol obliecť. Nie je pravda to, čo sa v minulosti rozprávalo, že dochádza k lámaniu končatín, kostí.

Pokiaľ ide o dlhodobo chorého alebo ležiaceho človeka, zmeny tela sa dejú ešte za jeho života, a preto je nevyhnutné prispôsobiť oblečenie a jeho úpravu týmto zmenám.

Zosnulému, ktorý bol po veľmi ťažkej chorobe a mal rôzne poškodenia pokožky alebo rany, vieme tieto rany ošetriť a uzatvoriť, aby nedošlo k znečisteniu odevu.

Kto sa u vás venuje úprave zosnulých a aké pomôcky pri tom používate?

Celkovú úpravu zosnulých máme na starosti dvaja. Ja a moja kolegyňa Janka. My dvaja sa vieme zastúpiť vo všetkom – v obliekaní a úprave zosnulých, ošetrovaní rán, ale aj v komunikácii s pozostalými a inštitúciami pri riešení úradných formalít týkajúcich sa úmrtia. Je pre mňa dôležité, že sa na ňu môžem spoľahnúť vo všetkom.

V Anubis-PPS disponujeme špeciálnou kozmetikou pre zosnulých – krémy, mejkapy, stabilizátory pokožky, robíme manikúru aj pedikúru, máme špeciálne krémy na pokožku pre zosnulých, ale aj klasický mejkap, pomôcky potrebné na holenie a depiláciu a tiež pomôcky na udržanie stability tela, končatín a hlavy.

Upravujeme telo tak, aby na poslednú cestu bol zosnulý pripravený, ako si zaslúži. To, že je niekto mŕtvy, neznamená, že sa k nemu máme správať horšie, veď každý a každá bola či bol niekoho otec, mama, syn, dcéra... My sa snažíme o to, aby boli pozostalí spokojní. Nie vždy je však možné, aby bol zosnulý vystavený, aby si ho mohli prísť pozostalí pozrieť. V tých prípadoch sa im snažíme vysvetliť, aby si svojich blízkych radšej pamätali tak, ako vyzerali za života. Najmä, ak trpeli dlhodobými ochoreniami alebo zomreli na následky nehody, úrazu.

Stretli ste sa aj s nejakými nevšednými požiadavkami? Zvyknú dávať pozostalí do truhly nejaké predmety?

Úmrtie je strašným šokom pre rodinu. Požiadavky vyplývajú z toho, ako pozostalý prežíva odchod jeho blízkeho. Je niekoľko fáz smútku – šok, hnev na zosnulého za to, že zomrel alebo hnev na všetkých, a je tam aj obdobie spytovania sa, prečo ten človek umrel i fáza, že tomu nechcú ani uveriť. Nejde o nevšednú požiadavku, ak ju vieme vykonať.

Do rakvy zvyknú dávať pozostalí predmety, ktoré mal zosnulý rád – okuliare, noviny, knižky, fotky blízkych. Nie je to nevšedné. Príbuzným sa snažíme splniť všetko podľa možností.

Ako by ste opísali prácu v pohrebných službách?

Učíme sa o tom, ako sa človek narodí, vieme veľa o živote, no len málo o umieraní. Nepripravujeme sa na to, že raz z tohto sveta odídeme. Keď poviete, že pracujete v pohrebných službách, strašne veľa ľudí si predstaví to najškaredšie, čo sa mu snívalo alebo čo videl vo filmoch či zažil na vlastnej koži pred 30 rokmi a má predstavu, že v tom istom trende je to doteraz.

My využívame tie najmodernejšie metódy. Máme medicínske prístroje, napríklad odsávačku tekutín, chirurgické nástroje. Ľudia sa ma pýtajú, či nemám zlé sny.

A máte?

Nie. V tomto poslaní je veľmi dôležitá veľká dávka racionality, uvedomenie si faktov. Samozrejme, nie chladno a bezcitne. K nebohým sa správame s úctou a s rešpektom. Robíme všetko k spokojnosti príbuzných. S nebožtíkom sa napríklad môžu rozlúčiť aj v našej miestnosti na vystavenie zosnulých. Je to dobré aj kvôli tomu, že keď vám príde niekto kondolovať v dome smútku, tak máte zmiešané pocity, prežívate veľký smútok a zároveň neviete byť v pokoji na poslednej ceste s tým príbuzným. U nás s ním môžu byť akokoľvek dlho chcú. Ku každému pristupujeme s rešpektom, pietou a úctou.

Hlavnú pobočku profesionálnych pohrebných služieb Anubis nájdete v Rimavskej Sobote na adrese Svätoplukova 32.

Kontakt:

non-stop linka Rimavská Sobota: +421 949 177 077

non-stop linka Tisovec: 0940 915 604

E-mail: info@anubis-pps.sk

Pohrebné služby Anubis sú k dispozícii v ktorejkoľvek hodine každý deň.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
Medzi Rim. Sobota a Rim. Baňa nás čaká výluka vlakov, doprava bude nahradená autobusmi
20.nov.2023 - Osobné vlaky budú nahradené autobusmi z dôvodu výluky. Ďalej...
Ideálny Hyundai pre každého v predajniach AC Autocentrum
27.okt.2023 - Spoločnosť AC Autocentrum otvorila nový showroom značky Hyundai v Lučenci, kde ponúka široký výber spoľahlivých áut pre každého. Ďalej...
FOTO: Náučný chodník Bojisko pri R. Bani strážia dvaja noví vojaci
25.okt.2023 - Náučný chodník SNP – Bojisko Rimavská Baňa mapuje bitku medzi povstaleckým peším práporom „NARCIS“ a útočiacou nemeckou ,,Kampfgruppe Sonne“. Ďalej...
Hnúšťanské taekwondistky sa blysli na súťaži v Maďarsku
24.okt.2023 - V Budapešti sa im darilo a odniesli si domov päť cenných kovov. Ďalej...
Pripravovaná kniha odhalí najkrajšie umelecké zábery regionálnych fotografov z nášho regiónu
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...

DO POZORNOSTI

Športovci z Taekwondo klubu Hnúšťa na súťaži opäť hviezdili
Vďaka skvelým výkonom súťažiacich a ich umiestnení si Taekwondo klub Hnúšťa odniesol strieborný pohár v hodnotení 14 tímov. Ďalej...
14.nov.2023 - Vďaka skvelým výkonom súťažiacich a ich umiestnení si Taekwondo klub Hnúšťa odniesol strieborný pohár v hodnotení 14 tímov. Ďalej...

Šport

V Seredi sa konalo prvé kolo Slovenského pohára, Krahulcová odišla so striebrom
4.sep.2023 - Uplynulú sobotu (2. septembra) sa v Seredi konalo historicky prvé kolo Slovenského pohára v cyklistickej disciplíne gravel. Ďalej...
4.sep.2023 - Uplynulú sobotu (2. septembra) sa v Seredi konalo historicky prvé kolo Slovenského pohára v cyklistickej disciplíne gravel. Ďalej...
Mesto Hnúšťa aktualizovalo otváracie hodiny kúpaliska
15.aug.2023 - Letné počasie nám ešte ale nepovedalo posledné slovo a bazény môžete stále využiť. Ďalej...
Hnúšťanskí taekwondisti si z pobrežia Balatonu priniesli zlato, striebro, aj víťazný pohár
28.jún.2023 - Na pobreží Balatonu sa konal 2. ročník medzinárodnej súťaže Beach Poomsae 2023. Ďalej...

Medailová žatva taekwondistiek z Hnúšte: Nestratili sa v konkurencii susedných štátov

9.jún.2023 - Tie úspešne reprezentovali v poomsae klub aj mesto Hnúšťa. Ďalej...

Hnúšťanské taekwondistky na súťaži opäť hviezdili

17.máj.2023 - Zo športového podujatia odšili s jednou striebornou medailou a so štyrmi zlatými. Ďalej...

Hnúšťanskí kickboxeri si z Lučenca odniesli desiatku cenných kovov

27.apr.2023 - V športovej hale v Lučenci sa na 2. kole Open ligy v kickboxe stretlo 213 pretekárov. Ďalej...

Téma týždňa

Pripravovaná kniha odhalí najkrajšie umelecké zábery regionálnych fotografov z nášho regiónu
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...

Pripravovaná kniha odhalí najkrajšie umelecké zábery regionálnych fotografov z nášho regiónu

17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Predčasné parlamentné voľby 2023: V okrese Poltár vyhrala jasne strana Smer - Sociálna demokracia
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...

Rozhovor

Uvedomujem si silu získaného mandátu, hovorí nový primátor Hnúšte
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...

Kultúra

Pripravovaná kniha odhalí najkrajšie umelecké zábery regionálnych fotografov z nášho regiónu
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Z každého typu jedna kabelka
24.nov.2023 - Nachádzajú sa v šatníku každej ženy a ich význam sa musí za každých okolností oceniť. Ďalej...
24.nov.2023 - Nachádzajú sa v šatníku každej ženy a ich význam sa musí za každých okolností oceniť. Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram