Pamätáte sa na časy pred rozšírením vinylových podláh? Všetci kupovali laminátové podlahy a tak si stačilo vybrať dekor a mali ste svoju novú podlahu. Potom prišli spomínané vinylové podlahy s jednoznačnými výhodami (a jednoznačne vyššou cenou) a dilema pri kúpe bola na svete.
A aby toho nebolo málo, k podlahám skladom na predajniach pribudol pred časom nový druh, kompozitné podlahy, označované aj ako SPC podlahy. Čo sú zač? Ide taktiež o druh vinylových podláh. V čom sa teda odlišujú?
Jednoducho povedané, sú ešte lepšie a ešte drahšie. Aj keď treba podotknúť, že cenový rozdiel nie je zďaleka taký výrazný ako v porovnaní laminátu a „klasického“ vinylu, takže ak ste zvažovali vinylovú podlahu, nezaškodí pouvažovať rovno nad kompozitom. Prečo sú však lepšie?
Bežné vinylové podlahy, označované aj ako LVT, sú celé z vinylu. SPC podlahy majú tvrdú nosnú dosku vyrobenú zo zmesi polymérov a minerálnych plnív. V čom je výhoda takéhoto riešenia? SPC podlahy sú tvarovo stabilnejšie a výrazne lepšie odolávajú tepelnému zaťažovaniu. Ich tepelná rozťažnosť je až dvojnásobne nižšia v porovnaní s LVT.
Vďaka nízkym emisiám prchavých látok sa v tejto oblasti radia do kategórie A+, čo zaváži ak vás zaujíma aj zdravotné hľadisko. A ak vám ide aj o environmentálnu stránku veci, 70% zloženia SPC podlahy je prírodného pôvodu. SPC podlahy nie sú ani tak náročné na rovnosť podkladu.
Za jedinú nevýhodu môžeme považovať vyššiu hmotnosť a tým aj vyšší kročajový hluk, ako keby ste po podlahe behali v ťažkých čižmách na motorku. Avšak správne zvolenou podložkou túto nevýhodou eliminujete. A kročajovú izoláciu by ste aj tak riešili pri akejkoľvek podlahe. Navyše, niektorí výrobcovia SPC podláh z tohto spravili výhodu. Začali podložku integrovať priamo do podláh, takže nemusíte dokupovať nič naviac.
Zdroj obrázka: Wongsakorn Dulyavit/Shutterstock.com