Kultúrny kalendár roka 2020 viackrát menil svoju podobu. Mestské kultúrne stredisko (MsKS) v Hnúšti muselo pre pandémiu nového koronavírusu presúvať i rušiť podujatia.
Ľudia prišli o možnosť vidieť divadelné i tanečné predstavenia a nemohli sa stretávať na spoločenských akciách. Situácia sa nepriaznivo podpísala aj pod ekonomickú stránku.
„Prvý štvrťrok bola práca MsKS nastavená na dodržiavanie plánu a kultúrneho kalendára. Rok 2020 v druhom štvrťroku bol vo všetkých sférach poznačený ochorením COVID-19 a riešením negatívnych dopadov krízy. Opatrenia Vlády SR so šírením koronavírusu sa dotkli zásadným spôsobom aj samosprávnej kultúry,“ napísala v správe o činnosti riaditeľka MsKS v Hnúšti Diana Vojenčiaková.
Stredisko bolo do vyhlásenia mimoriadnej situácie hlavným organizátorom takmer všetkých kultúrno-spoločenských podujatí v meste. Tiež koordinovalo činnosť kolektívov záujmovo-umeleckej činnosti a prácu redakcie spoločensko-kultúrneho mesačníka Hnúšťanský hlas, zabezpečovalo prevádzku Kina Rimava a Knižnice profesora Štefana Pasiara a prevádzkovalo Turistické informačné centrum v Hnúšti.
Prvé prísnejšie opatrenia, zrušené podujatia a zatvorené prevádzky sa odrazili na zhoršenej ekonomickej situácii. MsKS prišlo o príjmy z kultúrnych programov, krátkodobého prenájmu aj o príjmy od samosprávy. Jedinou zárobkovou činnosťou MsKS bola počas krízy požičovňa bicyklov pod Turistickým informačným centrom.
Hnúšťanské kultúrne stredisko preto muselo upraviť svoj rozpočet. Zo zdrojov mesta sa okresalo cez 24 600 eur. Suma tak pôvodných takmer 158-tisíc eur klesla na vyše 133-tisíc. Stredisko z vlastných zdrojov ubralo 12-tisíc eur.
Znížené platy i náhradná práca
„Od 10. marca bola prevádzka MsKS a Knižnice prof. Š. Pasiara zatvorená. Aktivační pracovníci nepracovali, pracovníci cez úrad práce mali nariadený home office. Stáli zamestnanci si čerpali dovolenku z roku 2019. Bolo odstavené kúrenie v dome kultúry, ako aj v knižnici, ponechaná bola len jedna vetva kvôli obchodu. Finančná úspora však prejaví až pri koncoročnom zúčtovaní. Časť zamestnancov prešla počas krízy na 80 percent platu, niektorí čerpali OČR, čím sa ušetrili prostriedky na mzdy MsKS. Napriek všetkému sme radi, že sa nám podarilo udržať zamestnanosť na úrovni spred krízy, aj keď pozície kultúrnych referentov, technikov a prevádzkových zamestnancov patria medzi tie, pri ktorých sa mzdy pohybujú pod priemerom mzdy v národnom hospodárstve,“ pokračovala Vojenčiaková.
Mesto ponúklo pracovníkom kultúrneho strediska pomoc v podobe roznášania obálok s daňovými výmermi. Týmto zamestnancom ostal aj počas krízy 100-percentný plat a samospráva tým podľa Vojenčiakovej ušetrila približne 3 500 eur, ktoré by inak vyplatili pošte.
„Pracovníčkam Knižnice prof. Š. Pasiara bola umožnená práca, ktorá sa dá vykonávať aj počas zatvorenej prevádzky - vyúčtovanie projektov, upratovanie skladu či inventarizácia knižničného fondu. Tak prešli len v mesiaci máj v dôsledku mimoriadnej situácie na náhradu mzdy vo výške 80 percent zárobku. Knihovníčky 1. apríla nainštalovali police s vyradenými knižkami pred prístavbu domu kultúry, aby mali čitatelia možnosť výmeny kníh aj počas zatvorenej prevádzky,“ dodala riaditeľka.