S rekonštrukciou domácnosti je to tak. Výber niektorých vecí je vo väčšej miere o dizajne a pri iných, často zdanlivých drobnostiach, je veľmi dôležité vyberať podľa funkčných vlastností, aby ste predišli rôznym nepríjemnostiam.
Aby sme však nehovorili len vo všeobecnosti, venovať sa budeme silikónovým tmelom. Je to zdanlivá drobnosť, veď predsa nikto nebude pozerať, kde ste použili aký tmel, návštevy skôr zaujmú pekné koberce a nábytok. Avšak k výberu vhodného tmelu je potrebné pristupovať naozaj zodpovedne.
Jednotlivé tmely sa totižto neodlišujú len farbou, ale v prvom rade vlastnosťami. Iný tmel je potrebný na škárovanie obkladov, iný na tmelenie betónových dielcov a iný na dotesňovanie klampiarskych výrobkov.
Aké druhy silikónových tmelov poznáme? Najlacnejšie sú silikónové tmely na kyslej báze. Aj bez toho, aby bolo uvedené, že ide o tmel na kyslej báze, ich veľmi ľahko rozoznáte podľa octovej vône. Po vytvrdnutí sú pevné a odolávajú chemikáliám, UV žiareniu aj morskej vode. Používajú sa na zalepenie skiel, hliníka, či keramiky. Niektoré povrchy však môžu poškodiť.
Vo všeobecnosti šetrnejšie sú silikónové tmely na neutrálnej báze. Taktiež sa dajú použiť na už spomínanú keramiku, ale aj na kameň, drevo, porcelán a rôzne kovy. Ak pred ich aplikáciou použijete penetračný náter, môžete ich použiť aj na sadru, betón, či tehlu. Vhodné sú aj na použitie v exteriéri, keďže odolajú nielen silnému namáhaniu, ale aj poveternostným vplyvom a UV žiareniu. O ich farebnú stálosť sa báť nemusíte, rovnako ako o životnosť.
V prípade, že hľadáte vhodný tmel do kúpeľne, siahnite po silikónových tmeloch s fungicídnou prísadou. Prečo? Zabraňujú tvorbe plesní. A vlhké prostredie v kúpeľni je pre tvorbu plesní priam ideálne. Pozor však na použitie na miestach, kde je vysoká teplota, vtedy sa takýmto tmelom radšej vyhnite.