Spojením čara rozprávok a dobročinnej myšlienky vznikol kalendár Labyrint Dobšinského rozprávok

23. októbra 2021 | 10:08 |  | |  |

Labyrint Dobšinského rozprávok. Taký názov dostal nový kalendár na rok 2022, ktorý včera v priestoroch Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote pokrstil známy slovenský herec František Kovár. Za projektom stoja dve kreatívne duše – Ivana Jackuliaková z Rimavských Zalužian a Petra Rapčanová z Hnúšte, ktoré minulý rok predstavili ich prvý kalendár Zrniečka Gemera- Malohontu.

Mušky ako symbol nádeje

Minulý rok zasiali pomyselné zrniečko. Kalendár, ktorý tvorili fotky novorodencov, mal podľa slov Ivany Jackuliakovej obrovský úspech. „S Peťou sme sa rozhodli, že v tomto projekte budeme pokračovať a každý rok sa pokúsime vytvoriť niečo, čo odprezentuje náš kraj, ľudí, ktorí tu žijú a tvoria, ľudí, ktorí zasiali to pomyslené zrniečko pre nás, pre budúce generácie,“ povedala pre Rimava.sk Ivana Jackuliaková.

Článok pokračuje pod reklamouCelý projekt nesie názov Mušky, ktoré majú byť symbolom nádeje. Ako ďalej vysvetlila Ivana Jackuliaková, muškami prinášajúcimi nádej sme my všetci. „Deň čo deň meníme tvár celej spoločnosti svojimi rozhodnutiami a činmi. Či chceme, alebo nechceme, svet sa díva a my hráme svoju úlohu. Je dobrá alebo zlá? Muškami sú aj ľudia, ktorí tvoria atmosféru celého projektu,“ vysvetlila s tým, že ľuďom by chceli posvietiť na cestu, zažať v nich opäť žiaru a zapáliť iskru, ktorá inšpiruje a povznáša.

Titulná strana kalendára Labyrint Dobšinského rozprávok.

„Je to taká reťazová reakcia. My vám zasvietime, aby ste mohli vysvietiť pre iných. Chceme vďaka svetielku malých mušiek posvietiť na veci, ktoré je potrebné znova vidieť a pripomenúť si ich dôležitosť,“ vyzdvihla Jackuliaková.

Projekt v sebe prepája niekoľko myšlienok a okrem pomoci iným ľuďom je ich cieľom tiež spájať tradície a múdrosť našich predkov – pretaviť ich do žitia a bytia v 21. storočí.

"Vďaka projektu a vašej podpore môžeme každoročne podporiť tých, ktorí našu pomoc potrebujú najviac, naše deti," zhodli sa autorky projektu Ivana Jackuliaková a Petra Rapčanová.

Labyrint Dobšinského rozprávok pokrstil F. Kovár

Tento rok sa autorky projektu rozhodli pre Dobšinského rozprávky. „Minulý rok sme fotili s bábätkami. Premýšľali sme, čo ďalej. Keď deti vyrastajú, ich mamy a staré mamy im čítajú rozprávky. Známy slovenský dejateľ, zberateľ rozprávok, ktorý žil v našom kraji, bol Pavol Dobšinský. Pôsobil v Drienčanoch a tam sa nachádza aj rozprávkový labyrint,“ vysvetlila názov kalendára Jackuliaková.

Ako ďalej povedala, vybrali 12 rozprávok. Medzi nimi napríklad Soľ nad zlato, Dvanásť mesiačikov, Pamodaj šťastia, lavička, Popeluša, Škrupinový zámok alebo aj menej známa Berona. Kalendár pripravovali počas celého roka, fotili v každom ročnom období. „Fotili sme už s o niečo staršími deťmi, od jedného roka do desiatich rokov. Pokúsili sme sa vytvoriť naozaj niečo rozprávkové,“ dodala.

Kalendár má aj výnimočného krstného otca. Je ním slovenský herec František Kovár, ktorého hlas dáva rozprávkam osobité čaro. Ako ďalej priblížila Ivana Jackuliaková, tiež chceli tento projekt dostať za hranice okresu či regiónu.

Keďže na krst sa pre pandemickú situáciu verejnosť nedostala, autorky projektu sa rozhodli pre menšiu výstavu v priestoroch knižnice. „Budú tam veľké obrazy z kalendára a ďalšie artefakty z fotenia. Kalendáre si v knižnici budú môcť návštevníci aj zakúpiť,“ doplnila.

Pred zostavovaním kalendára jeho autorky navštívili aj pamätnú faru P. Dobšinského, kde si vypočuli odborný výklad.

Výťažok z predaja pôjde na dobrú vec

Aj za týmto kalendárom tak, ako tomu bolo i minulý rok, sa skrýva dobročinná myšlienka. Výťažok z jeho predaja pôjde pre deti s autizmom, ktoré navštevujú Základnú školu P. Dobšinského v Rimavskej Sobote. „Život je o rovnováhe – v dobrom, aj v zlom, v zdraví, aj v chorobe, v bohatstve, i v chudobe – snažíme sa, aby tí, ktorí to najviac potrebujú, najslabší, najzraniteľnejší, sa plnohodnotne integrovali do bežného života. Pretože nie všetci chápeme ich svet,“ povedala Ivana Jackuliaková.

Preto sa rozhodli, že výťažok z predaja venujú práve tejto základnej škole. Financie poputujú do triedy pre autistické deti pod vedením p. učiteľky Bellovej a súčasne sa vybuduje kútik Pavla Dobšinského – oddychovú zónu, kde sa budú môcť deti s autizmom stretávať s deťmi z iných tried. Oddychová zóna bude slúžiť všetkým deťom tejto školy. „Budú tam aj knihy, tulivaky,“ dodala.

O kalendár bol veľký záujem

Minuloročné Zrniečka zožali podľa Jackuliakovej veľký úspech, a preto sa rozhodli o dotlač. Nepôjde však už pochopiteľne len o kalendáre. „Reakcie boli skvelé, a preto tlačiareň dotlačí limitovanú edíciu kalendárov a aj ďalšie produkty, ako napríklad hrnčeky, diáre, vankúše či uteráky,“ ozrejmila.

Kalendár si budete môcť zakúpiť v Rimavskej Sobote v Knižnici Mateja Hrebendu, v predajni Oáza zdravia na Malohontskej ulici v Dome služieb, v Turistickom informačnom centre, a v Hnúšti napríklad v Knižnici profesora Štefana Pasiara. Tiež si ho môžete objednať, kontakt nájdete na tomto odkaze.

Zdroj foto: archív I. Jackuliaková

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie

DO POZORNOSTI

Chirurg sa postavil daňovému úradu. V ich spore nešlo len o peniaze, ale aj o život
V 30. rokoch 20. storočia bol riaditeľom nemocnice a zároveň primárom chirurgického oddelenia Dr. Gallus Mráz. Ďalej...
15.jan.2022 - V 30. rokoch 20. storočia bol riaditeľom nemocnice a zároveň primárom chirurgického oddelenia Dr. Gallus Mráz. Ďalej...

Šport

ObFZ Rimavská Sobota si bude voliť predsedu. Hnúšťan Marian Petrok chce post obhájiť
17.nov.2021 - Portál Echoviny.sk sa porozprával s úradujúcim šéfom oblastného zväzu Marianom Petrokom. Ďalej...
17.nov.2021 - Portál Echoviny.sk sa porozprával s úradujúcim šéfom oblastného zväzu Marianom Petrokom. Ďalej...
Ešte v júli nepoznali skladbu mužstva. MŠK Tisovec sa chce záchranárskym prácam vyhnúť
10.nov.2021 - Portál Echoviny.sk sa porozprával s manažérom MŠK Tisovec Petrom Rukavicom. Ďalej...
Kokavčania prezimujú na šiestom mieste, Mário Sendrei je ligovým kráľom strelcov
9.nov.2021 - Šiestoligové mužstvo prečká zimnú prestávku na šiestom mieste pätnásťčlennej tabuľky.. Ďalej...

Termín Snow Film Festu v Hnúšti sa posunul

8.nov.2021 - Premietanie v Kine Rimava v Hnúšti sa malo pôvodne uskutočniť už túto sobotu. Ďalej...

Futbalisti Hnúšte prezimujú na jedenástom mieste, na jeseň riešili aj brankársky problém

3.nov.2021 - O uplynulých mesiacoch sme sa porozprávali s manažérom FK Iskra Hnúšťa Marianom Petrokom. Ďalej...

FUTBAL: Kokava v závere jesennej časti sezóny získala bod

1.nov.2021 - Jesenná časť futbalovej sezóny 2021/22 sa skončila aj pre mužstvo z Kokavy nad Rimavicou. Ďalej...

Téma týždňa

Sobáše z donútenia, namiesto práce žobranie, sexuálne vykorisťovanie alebo detská prostitúcia. Aj takéto prípady z okresu Rim. Sobota vyšetruje polícia
11.jan.2022 - Polícia minulý rok v okrese Rimavská Sobota vyšetrovala niekoľko prípadov obchodovanie s ľuďmi. Na prípadoch stále pracuje. Ďalej...

Sobáše z donútenia, namiesto práce žobranie, sexuálne vykorisťovanie alebo detská prostitúcia. Aj takéto prípady z okresu Rim. Sobota vyšetruje polícia

11.jan.2022 - Polícia minulý rok v okrese Rimavská Sobota vyšetrovala niekoľko prípadov obchodovanie s ľuďmi. Na prípadoch stále pracuje. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Spor pre mestské noviny. Niektorým poslancom sa nepáči, že primátor do nich prispieva obsahom
2.nov.2021 - Na októbrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa riešila aj otázka mestských novín. Ďalej...
2.nov.2021 - Na októbrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa riešila aj otázka mestských novín. Ďalej...

Rozhovor

Aký bol rok 2021 v našej redakcii? Echoviny, Rimavu a Novohradské mesačne čítalo okolo 200-tisíc ľudí
31.dec.2021 - Rozhovor s D. Csúrom, zakladateľom značky Mediálna.sk., ktorá zastrešuje Echoviny.sk. Ďalej...
31.dec.2021 - Rozhovor s D. Csúrom, zakladateľom značky Mediálna.sk., ktorá zastrešuje Echoviny.sk. Ďalej...

Kultúra

Obec zriadila pamätnú izbu na počesť známych rodákov. Svoje miesto tu majú osobnosti z rôznych oblastí života, hovorí starostka
10.dec.2021 - Aktuálne 13 známych osobností si chce obec uctiť aj týmto spôsobom. Ďalej...
10.dec.2021 - Aktuálne 13 známych osobností si chce obec uctiť aj týmto spôsobom. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Padol rukou vraha, lebo sa nechcel vzdať. Pomník mu dal postaviť prezident T. G. Masaryk
13.jan.2022 - Prinášame vám ďalší príbeh z histórie regiónu. Počuli ste už o Ferencovi Kissovi? Ďalej...
13.jan.2022 - Prinášame vám ďalší príbeh z histórie regiónu. Počuli ste už o Ferencovi Kissovi? Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram