Július Szöke ml.: „Nikdy nezabudnite na to, odkiaľ ste“

16. decembra 2016 | 15:50 |  |  |

„Človek to pochopí až keď je tisíce kilometrov ďaleko,“ hovorí 21-ročný hnúšťanský futbalista v službách kazašského Šachťoru Karaganda. S klubom podpísal zmluvu na ďalšiu sezónu.

Futbalovo si začínal v Hnúšti a neskôr v Rimavskej Sobote. Ako si spomínaš na toto obdobie?

Bolo to krásne detské obdobie, do ktorého sa každý rád vráti. Ale dôležité je, že ma tu naučili milovať to čo robím a vložiť do toho všetko svoje úsilie.

01-maly-julko

Julko ako chlapec na futbalovom turnaji počas Dní mesta Hnúšťa

15-ročný si bol v Podbrezovej stabilným hráčom kategórie do 19 rokov a neskôr v slovenskej reprezentácii vo všetkých mládežníckych kategóriách. Okrem hosťovania v Ružomberku a Zlatých Moravciach si na Horehroní strávil 6 rokov. Boli to pekné časy? Sleduješ úspechy Podbrezovej dodnes?

Podbrezovská kapitola bola v mojom futbalovom živote najdlhšia. Bolo to obdobie, kedy som sa z malého chlapca stal profi-futbalistom. Pomohlo mi, že som vždy hrával so staršími, aj keď v tej dobe to bolo pre mňa ťažké, ale dôležité je, že to boli pre mňa správne kroky. Chlapcom z Podbrezovej držím palce, stále tam hrá veľa mojich bývalých spoluhráčov a kamarátov na čele s Lukym Migaľom. No a samozrejme hrať za národný tím akejkoľvek vekovej kategórie je poctou a splnením sna.

szoke-podbrezova

V slovenskej najvyššej súťaži ako hráč ŽP Podbrezová

szoke_ruzomberok

Počas hosťovania v Ružomberku v zápase proti MŠK Žilina

szoke_repre-1

Chalan z Hnúšte v mládežníckej futbalovej reprezentácii SR

Nedávno si prestúpil do kazašského tímu Šachťor Karaganda. Rozhodoval si sa dlho?

Bolo to asi moje najjednoduchšie rozhodnutie. Od malička som túžil hrať v zahraničí a ponuka od klubu, akým je Shakter a od trénera, akým je Vukušič, sa nedala odmietnuť.

Ako Ti ide dorozumievanie so spoluhráčmi?

Začiatky v cudzom svete sú ťažké ale zato vás to prinúti učiť sa jazyk. Do dvoch mesiacov som plynule hovoril po rusky.

Ako vyzerá bežný deň legionára v tíme Šachťor Karagandy?

Štyri hodiny trénujem a zvyšných dvadsať hodín spím (smiech).

trening-shaktar

Tréning v Šachťore Karagandy

Sezóna v Kazachstane už skončila, ako si spokojný s umiestnením Tvojho tímu? Nemala Karaganda vyššie ambície, ako boj o udržanie?

Žiadny klub nevstupuje do súťaže s tým, že ide bojovať o záchranu, ale naše mužstvo sa budovalo za pochodu a myslím, že panuje spokojnosť po skončení ročníka.

Niekoľkokrát si sa v lige dostal do výberu kola. Sú s Tebou v tíme spokojní?

Myslím, že áno. Dôkazom by mohla byť nová zmluva, ktorú som podpísal ešte pred odchodom domov.

Po víťaznom zápase - poslednom v sezóne už na snehu a pri teplote -6

Po víťaznom zápase - poslednom v sezóne už na snehu a pri teplote -6 °C

szoke_karagand-1

szoke_karagand-2

A ako si spokojný Ty v ďalekom Kazachstane? Nechýba Ti rodná Hnúšťa, Podbrezová, či Slovensko? Rodina a priatelia? Ako často sa Ti darí chodiť domov?

Domov nechodím často, od marca sa mi podarilo prísť len jedenkrát v lete na štyri dni a druhýkrát až v novembri. Vybral som si tento druh živobytia a to prináša aj nejaké obety. Ale som tam šťastný a to je to najdôležitejšie.

sapara-szoke-zosak

Návrat domov. Na fotografii s otcom Júliusom a kamarátmi - futbalistami Saparom a Zošákom

Máš informácie o súčasných mladých hráčoch Iskry? Môžu z niektorých byť talenty, ktoré to dotiahnu až do našej najvyššej súťaže?

Keďže tréneri mládeže v Hnúšti sú moji priatelia, veľa času trávim s nimi a veľa sa bavíme o mladých hráčoch. Rád sa chodím pozerať na ich tréningy a videl som tam veľa talentovaných a šikovných chlapcov. Už je len na nich či sa im podarí presadiť, pretože talent je menej ako 50% garancie úspechu.

V novembri Ťa nominovali reprezentovať slovenskú dvadsaťjednotku. Nakoniec si do hry proti Škótom nenastúpil, ale je to krok vpred. Veríš, že ešte v reprezentácii príde Tvoja chvíľa?

Je mi ľúto, že celý rok som bol zdravý a práve na zraz dvadsaťjednotky som prišiel zranený. Tréner Hapal mi však povedal, že ešte určite dostanem šancu.

szoke_repre-2

Podľa webu Transfermarkt.de je Tvoja trhová hodnota 150-tisíc Eur. Je to veľa, alebo málo?

Pre mňa je to dosť, ale je to len číslo. Tie na ihrisku nehrajú.

Kde sa vidíš o 5 rokov, kam by si to chcel dotiahnuť?

Momentálne sa sústredím na Shakter a Kazachstan. Ale možno o niekoľko rokov by som si rád zahral v Rusku.

Rozmýšľal si už nad tým, čo by si chcel robiť, keď raz ukončíš reprezentačnú kariéru? Pokračovať v stopách otca – úspešného trénera?

Je to jedna z možností ale je to ešte ďaleko predo mnou. Tréner, skaut, hráčsky agent, alebo nejaká iná funkcia okolo futbalu. Iné totižto robiť neviem nič.

Chcel by si niečo odkázať svojim fanúšikom do Hnúšte a okolia?

Nikdy nezabudnite na to odkiaľ ste. Človek to pochopí až keď je tisíce kilometrov ďaleko. Ja som hrdý na to, že som Hnúšťan.

s-kamaratmi

Vianočné sviatky s priateľmi doma v Hnúšti

 

Profil hráča:
Futbalové začiatky
Futbalová púť talentovaného záložníka začala v Hnúšti odkiaľ pochádza. Pod vedením trénera Mariana Petroka nazbieral prvé súťažné skúsenosti v menšom klube FK Iskra Hnúšťa. Ešte predtým, v prípravke, bol zverencom svojho otca takisto Júliusa Szőkeho, ktorý ho naučil futbalovú abecedu. "S futbalom som vyrastal. Naháňal som zvoniacu loptičku ešte keď som nevedel chodiť, s pomocou môjho otca. On je ten človek, ktorému vďačím za to, že sa venujem futbalu," loví v pamäti spomienky z obdobia svojich začiatkov. V kategórii mladších žiakov sa stal hráčom MŠK Rimavská Sobota a mohol tak nastupovať v najvyššej žiackej súťaži. "Tu ma viedol Vojtech Vaszily, ktorého som si veľmi obľúbil. V mojej druhej sezóne v Rimavskej Sobote som sa už stal kapitánom tohto mužstva. Vyhrali sme druhú ligu mladších žiakov čo je pre mňa veľmi milá spomienka." Szőke mladší bol jedným z najmenej skúsených v tíme, no jeho hra zniesla veľmi prísne kritériá. Preto sa ešte ako žiak rozhodol pokračovať v Podbrezovej, kde našiel vhodné podmienky. "Po príchode do ŽP Šport Podbrezová som sa zaradil k mužstvu U14. Pod trénerom Jánom Leitnerom som bol kapitánom. O pól roka som bol presunutý do U15, kde ma už trénoval tréner Jozef Prečuch," opisuje Július Szőke začiatky v Podbrezovej, kde sa postupne vypracoval na jedného z najlepších stredopoliarov svojho ročníka ('95) na Slovensku.
 
Podbrezová
Na Horehroní nabrala kariéra Szőkeho rýchly spád. Za dorastencov toho veľa neodohral, keďže už ako 14-ročný bol súčasťou staršieho dorastu U19. "Táto sezóna, keď som prešiel zo žiackeho veku do dorasteneckého bola dosť prelomová. Mal som pätnásť rokov a bol som stabilným hráčom 19-tky, nevynechal som ani minútu na hracej ploche. Za toto patrí veľké "ďakujem" trénerovi Ivanovi Dubínymu, ktorý do mňa vložil dôveru a veril mi aj v momentoch, keď sa mi darilo menej," Už v nasledujúcom ročníku (2009/2010) si ho tréner Kentoš vytiahol do A-čka ŽP Šport. Musel predčasne priletieť z dovolenky v Egypte, aby s mužmi absolvoval sústredenie v Nemšovej. "Tréner Jaroslav Kentoš sa zo mňa snaží urobiť kvalitného hráča, ale tiež dobrého človeka. Aj jemu ďakujem za dôveru, veľmi mi pomohol," pokračuje Július Szőke, ktorý sa v ďalšej sezóne (2010/2011) dočkal štartu v Slovnaft Cupe. Debut si odkrútil v úvode sezóny proti Moldave a proti tomu istému súperovi o rok neskôr zaznamenal premiérový gól medzi mužmi. "Bol to gól, ktorý rozhodol o našej výhre 1:0 a postupe do ďalšieho kola, takže bol to cenný zásah," dodal Szőke - momentálne stabilný člen kádra A-mužstva Podbrezovej, ktorá v ročníku 11/12 obsadila druhú priečku v Druhej lige za Myjavou, v sezóne 12/13 bola znovu tesne druhá za Dunajskou Stredou.

Slovenská reprezentácia
Popri postupnom naberaní skúseností v klube je u mladých hráčov dôležité pridať aj niečo navyše. Aj Szőke potvrdzuje, že medzinárodné turnaje a zápasy v národnom drese sú výnimočnými udalosťami: "Byť súčasťou reprezentačného výberu Slovenska v ktorejkoľvek kategórii je obrovská česť," uvedomuje si mladík, ktorý sa prvý raz obliekol do dresu s dvojkrížom v kategórii do 15 rokov pod vedením trénera Rudolfa Nováka. "Premiérový zápas v 15-tke proti Maďarsku bol plný emócií. Hralo sa v Rimavskej Sobote, ktorú veľmi dobre poznám." Z 15-tky plynule prešiel do výberov U16. Za 17-ročných mal možnosť hrať kvalitné súboje so Švédmi, Fínmi, či prestížny turnaj v španielskej La Mange. V ročníku 12/13 začal svoje pôsobenie v reprezentačnej 18-tke trénera Milana Malatinského. "Je to tréner, pri ktorom cítim naozaj silnú dôveru. Pod ním som podával najlepšie výkony v reprezentácii a za to sa mi odvďačil aj nomináciou do výberu U19, čiže so staršími chlapcami," hovorí odchovanec Hnúšte, ktorý za 18-tku Slovenska nastúpil na letnom Memoriáli V. Ježka v Česku, prípravných zápasoch so Švédskom, Belgickom a Čiernou Horou. Na jar 2013 pridal štarty na Slovakia Cupe a dva prípravné zápasy s reprezentáciou SR19 na Cypre.

Autor: Talenty-info.sk - Jaroslav Maliňák (posledná úprava: júl 2013)

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
Vengrín absolvoval stretnutie s ministerkou kultúry, hovorili aj o rozvoji regiónu
11.apr.2024 - Jednou z hlavných tém stretnutia bola plánovaná kompletná rekonštrukcia domu Dr. Vladimíra Clementisa v Tisovci.  Ďalej...
Pridajte sa do tímu ako web dizajnér a grafik
21.mar.2024 - Niektoré veci v živote sa naplánovať nedajú, úspech v biznise však áno, to je heslo marketingovej spoločnosti Prognessa.com Ďalej...
Skvelá pracovná príležitosť: Hľadá sa asistent/ka konateľa
21.mar.2024 - Predstav si moment, keď sa otvárajú dvere novým možnostiam a príležitostiam, ktoré môžu zmeniť tvoj život. Ďalej...
Kraj problémy s novým dopravným systémom eviduje. Poznáme ich riešenie, ubezpečuje predseda BBSK
8.mar.2024 - Župan považuje za podstatné, že prechod na nový systém bol aj napriek tomu úspešný a systém neskolaboval. Ďalej...
Rimava.sk hľadá nového redaktora a junior redaktora, pridajte sa k nám
5.mar.2024 - Si šikovný? Zaujímaš sa o dianie v regiónoch Gemer, Malohont a Novohrad? Rád pracuješ v kolektíve? Ak áno, máme pre teba zaujímavú ponuku na prácu.  Ďalej...

DO POZORNOSTI

Od profesionálneho pretekára k podnikateľovi: Filip Balciar otvára tretiu cyklistickú predajňu
Bývalý pretekár v horskej a cestnej cyklistike Filip Balciar prevádzkuje momentálne dve predajne Profibikers.sk v Lučenci a v Rimavskej Sobote. Ďalej...
5.apr.2024 - Bývalý pretekár v horskej a cestnej cyklistike Filip Balciar prevádzkuje momentálne dve predajne Profibikers.sk v Lučenci a v Rimavskej Sobote. Ďalej...

Šport

Hnúšťanskí a revúcki kickboxeri si z Trnavy priniesli pódiové umiestnenia
3.mar.2024 - Na tatami sa postavilo 214 súťažiacich z 32 klubov a z 3 krajín – Slovensko, Česko a Maďarsko. Ďalej...
3.mar.2024 - Na tatami sa postavilo 214 súťažiacich z 32 klubov a z 3 krajín – Slovensko, Česko a Maďarsko. Ďalej...
V Seredi sa konalo prvé kolo Slovenského pohára, Krahulcová odišla so striebrom
4.sep.2023 - Uplynulú sobotu (2. septembra) sa v Seredi konalo historicky prvé kolo Slovenského pohára v cyklistickej disciplíne gravel. Ďalej...
Mesto Hnúšťa aktualizovalo otváracie hodiny kúpaliska
15.aug.2023 - Letné počasie nám ešte ale nepovedalo posledné slovo a bazény môžete stále využiť. Ďalej...

Hnúšťanskí taekwondisti si z pobrežia Balatonu priniesli zlato, striebro, aj víťazný pohár

28.jún.2023 - Na pobreží Balatonu sa konal 2. ročník medzinárodnej súťaže Beach Poomsae 2023. Ďalej...

Medailová žatva taekwondistiek z Hnúšte: Nestratili sa v konkurencii susedných štátov

9.jún.2023 - Tie úspešne reprezentovali v poomsae klub aj mesto Hnúšťa. Ďalej...

Hnúšťanské taekwondistky na súťaži opäť hviezdili

17.máj.2023 - Zo športového podujatia odšili s jednou striebornou medailou a so štyrmi zlatými. Ďalej...

Téma týždňa

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov
13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov

13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Predčasné parlamentné voľby 2023: V okrese Poltár vyhrala jasne strana Smer - Sociálna demokracia
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...

Rozhovor

Uvedomujem si silu získaného mandátu, hovorí nový primátor Hnúšte
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...

Kultúra

Pripravovaná kniha odhalí najkrajšie umelecké zábery regionálnych fotografov z nášho regiónu
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Ako ozdobiť umelý vianočný veniec
2.apr.2024 - Máte radi vianočné tvorenie? Zdobenie vchodových dverí, schodísk a napokon vianočného stromčeka? K podobne milým aktivitám patrí aj zdobenie vianočného venca. Ak každý rok vymyslíte iný štýl výzdoby, potom by nemala obísť ani váš vianočný veniec. Ozdobme ho spoločne! Základ je kvalitný veniec Aby vianočný veniec pôsobil tip-top, veľkú úlohu nezohráva len jeho výzdoba, ale […] Ďalej...
2.apr.2024 - Máte radi vianočné tvorenie? Zdobenie vchodových dverí, schodísk a napokon vianočného stromčeka? K podobne milým aktivitám patrí aj zdobenie vianočného venca. Ak každý rok vymyslíte iný štýl výzdoby, potom by nemala obísť ani váš vianočný veniec. Ozdobme ho spoločne! Základ je kvalitný veniec Aby vianočný veniec pôsobil tip-top, veľkú úlohu nezohráva len jeho výzdoba, ale […] Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram