Určite každý pozná, čo je to bolesť zubov. Dnešná doba pokročila a návšteva u stomatológa už nebýva spravidla hororovým zážitkom ako v nedávnej minulosti. A tak vznikla úvaha, zistiť, ako tieto zdravotné problémy riešili naši predkovia.
Na konci 19. storočia stačilo sledovať tlač a podľa toho si naplánovať bolesť zubov. Trebárs v týždenníku Gömör sa objavila nasledujúca správa, že doktor medicíny Ignácz Keményi v sprievode so zubárom Ede Mayerom, inak obaja z Lučenca, pricestujú 6. 10. 1892 do Rimavskej Soboty. Ede Mayer bol absolventom univerzity v USA a hrdil sa titulom DDS (Dentist dr. Of. Dental Surgery). Svoju ordináciu umiestnil do izby č. 1 v hoteli Tri Ruže (Tatra) a podľa oznámenia v novinách mal v Rimavskej Sobote zotrvať 5 až 6 dní.
Článok pokračuje pod reklamou
Vo svojej ponuke uvádzal, že vie vyhotoviť jednotlivé zuby alebo aj celý rad z materiálov podľa výberu pacienta, ako je celulóza, kaučuk, platina alebo zlato. Náhradu zubov prichytával za pomoci pružín, svoriek alebo americkým podtlakom. Plombovanie zubov vykonával za použitia viacerých druhov kovov. No a pri trhaní zubov alebo ich koreňov podával pacientom na umŕtvenie rajský plyn. Podľa jeho vlastných slov ovládal celú zubársku vedu ako aj prácu zubných technikov.
Podľa dobovej tlače prichádzal do Rimavskej Soboty tak dvakrát ročne a robil okružnú cestu, keď pokračoval ďalej do Jelšavy, Rožňavy atď. K jeho cti slúži, že nemajetným poskytoval bezplatnú pomoc.
Umiestniť krátkodobo svoju ordináciu do hotela Tri Ruže mohlo mať strategický význam, lebo ako uvádzalo iné číslo novín Gömör, tak tento hotel v tom období mal byť v Rimavskej Sobote centrom nerestí a prostitúcie. Zdá sa to byť zaujímavá kombinácia, pokiaľ bol pacient omámený rajským plynom, tak po následnom stomatologickom zákroku si mohol potom v hostinci o poschodie nižšie zahnať svoju bolesť rôznymi dezinfekčnými nápojmi a v prítomnosti sporo oblečených slečien, ktoré ochotne poskytli prvú pomoc za primeranú finančnú protihodnotu.
Možno táto skutočnosť vyburcovala k inovácii miestneho zubného technika Jána Erdélyiho, ktorý si v priamom susedstve hotela otvoril svoju prevádzku. Neposkytoval len opravu chrupu, ale zároveň ponúkal aj pánske a dámske kadernícke služby. Odtiaľ pacienti neodchádzali len so žiarivými zubami, ale aj s dokonalým účesom.
Aspoň dnešní páni, by si to určite s našimi predkami vymenili.
Tento divoko podaný sled udalostí, vznikol výlučne na pobavenie čitateľov v tomto sviatočnom období.
Zdroje:
Gömör zo dňa 9. 10. 1892
Gömör zo dňa 1. 7. 1894
Gömör zo 17. 2. 1895