Po minuloročnom úspešnom a mediálne veľmi príjemne podanom diaľkovom pochode s názvom Púť Mateja Hrebendu na trase Lipovec – Vrútky – Martin – Mošovce – Banská Bystrica – Brezno – Tisovec – Rimavská Píla v celkovej dĺžke asi 160 km, si antikvár Ján Cíger z Martina svoju púť zopakuje.
Tentokrát však bude putovať opačným smerom – z Hačavy do Lipovca. „Ideu spojenia Hrebendovho rodiska, ktorým bola v roku 1796 Rimavská Píla s rodiskom jeho matky – obcou Lipovec samozrejme udržím,“ vysvetlil Cíger.
Na myšlienku vydať sa po Hrebendových stopách prišiel podľa vlastných slov pri študovaní životopisu tohto národného buditeľa. „Zistil som, že jeho matka sa narodila v Lipovci, v dedinke pri Martine. On sa narodil v Rimavskej Píle, a preto som sa rozhodol, že tieto dva body spojím,“ vysvetlil antikvár s tým, že trasa sa mu nezdala krátka, považoval ju však za realizovateľnú. So sebou si vzal podobný vozík s knihami, s akým chodieval po dedinách aj Hrebenda.
„Hlavnou myšlienkou púte je propagácia tejto národnobuditeľskej osobnosti, človeka, ktorý stratil zrak, ale nevzdal život a chodil po krajinách Rakúsko-Uhorska predávajúc nižším vrstvám obyvateľstva hlavne kalendáre ako osvetovo-vzdelávací materiál a vzdelancom tej doby – Karol Kuzmány, Štefan Marko Daxner, Ľudovít Štúr, Ján Kollár a iní – dodával hodnotné staré knihy a tlače, nosil listy a správy,“ uviedol pre Echoviny.sk putovník Cíger.
„Hrebendov život a odkaz nájdeme aj v knižke Ľuda Zúbka V službách Mateja Hrebendu, v knihe Matej od Vincent Šikulu, v štúdii Matej Hrebenda Hačavský od Danky Šagiovej, v mnohých ďalších článkoch, rozhlasových reláciách a originál jeho životopisu v Slovenskej národnej knižnici, ukončil Cíger.
Jednu z kníh vydalo i občianske združenie Horná Rimava v roku 2016. Knihu V službách Mateja Hrebendu si môžete zakúpiť v Turistickom informačnom centre v Hnúšti.