J. Paučová: Chcem, aby sa CVČ stalo prirodzenou súčasťou života mesta

9. septembra 2016 | 23:37 |  |

Nová riaditeľka Centra voľného času v Hnúšti Ing. Jana Paučová povedala pre Echoviny.sk o svojich zámeroch a nápadoch.

paucova3

Ing. Jana Paučová v roku 2013 dostala plaketu J.A. Komenského za aktívnu prácu v oblasti výchovy a vzdelávania

Pozíciu riaditeľa CVČ v Hnúšti dlhšiu dobu mesto nevedelo obsadiť. Kedy a prečo ste sa rozhodli o túto funkciu uchádzať?

Bolo to práve v čase, keď som sa dozvedela, že prebehlo výberové konanie a kandidát bol neúspešný. Zmenu práce som plánovala už dlhšie, takže to prišlo tak prirodzene.

Ako pedagóg máte za sebou okrem dlhoročnej praxe aj množstvo mimoškolských aktivít, resp. aktivít pre školu s pridanou hodnotou. Môžete nám o nich povedať viac?

Ja som človek otvorenej mysle a pre mňa je prepojenie školy s okolím samozrejmé. Mimoškolské aktivity prepojené s verejnosťou sú pre žiakov príležitosťou vstúpiť do reálneho života. Spoznávanie iných ľudí, kultúr, spôsobu života je môj koníček a  pôda školy mi poskytla možnosti vybudovať medzinárodné kontakty a spustiť spoluprácu, ktorá trvá od roku 2003 až do súčasnosti. Zastrešovala som niekoľko projektov celoživotného vzdelávania a spolu s kolegami, žiakmi SOŠ, dokonca i zástupcami mesta Hnúšťa, sme absolvovali zahraničné cesty do Talianska a Španielska. Zahraničné odborné stáže v španielskej Malage mali pre študentov nesmierne čaro. Pre mňa boli najväčšou odmenou dve veci: sledovať akou zmenou pohľadu na svet títo mladí ľudia prešli a  putá, ktoré sa medzi nami vytvorili. So svojimi študentmi a kolegami som organizovala vydarený projekt pre seniorov mesta Hnúšťa s názvom DITOR - aby jeseň života bola krásna. Milujem prírodu a v projekte Konto ORANGE – Oživenie studničiek sme dali nový šat viac ako desiatke studničiek v okolitých lesoch. Ako skupina dobrovoľníkov sme prispeli k vybudovali prírodného schodiska v areáli Maginhradu. Aktivít bolo za tie roky pomerne dosť. Ich najväčší prínos vidím v aktivizácii mladých ľudí, v tom ako si na ne zvykli, tešili sa, čo nové zase spolu vymyslíme.

janka_paucova-1Nadviazali ste úspešnú spoluprácu so strednou školou v talianskom meste Apricena, ku ktorej sa neskôr pridalo aj mesto Hnúšťa. Kedy a ako sa táto spolupráca začala a čo všetko sa v rámci nej podarilo?

Spolupráca začala v roku 2003, keď sme sa stretli na spoločnom trojročnom projekte Comenius. Na spoluprácu musia byť vždy aspoň dvaja a keďže na talianskej strane som stretla úžasného riaditeľa školy prof. Giuseppeho de Cato, spolupráca sa rozbehla naplno. Zrealizovali sme niekoľko výmenných pobytov do Talianska. Hosťovali sme našich partnerov, pripravovali zaujímavý program. Návštevami vždy žila celá škola, či na jednej alebo druhej strane. Vymieňali sme si informácie o školských systémoch, spôsobe života v malých mestách ležiacich mimo hlavných priemyselných oblastí. Spoznávali sme navzájom svoje jazyky, jedlá, tradície. Študentky SOŠ pripravili v Apricene pre svojich talianskych kamarátov kurz základov slovenského jazyka. Naši partneri organizovali bezplatný týždenný kurz základov talianskeho jazyka pre obyvateľov mesta Hnúšťa počas letných prázdnin na Slovensku. Pre žiakov ich školy sme zabezpečili dvojtýždňovú stáž na obecných úradoch a miestnych inštitúciách v našom regióne. Je to už niekoľko rokov dozadu a väčšina tých detí je so mnou v kontakte. Slovensko im ostalo v srdci. Mala som naplánovanú ešte jednu spoločnú aktivitu, ktorú som už nestihla zrealizovať, tak snáď sa to podarí v novom zamestnaní.

janka_paucova-4

Jana Paučová, riaditeľ talianskej školy Giusseppe de Cato a primátor mesta Michal Bagačka

Na pozíciu riaditeľa CVČ v Hnúšti ste nastúpili len pred niekoľkými týždňami. Je to veľký rozdiel oproti povolaniu pedagóga na strednej škole?

Je to zmena, a po tej som túžila. Nová práca je pre mňa výzvou. Nebudem musieť hodnotiť žiakov. Budem s mladou generáciou v menej formálnom vzťahu a sama som zvedavá, či sa moje očakávania naplnia. Teším sa aj na mladšie vekové ročníky, pretože milujem deti, ich úprimnosť a entuziazmus, ktorým dokážu nakaziť aj iných. Budem môcť pokračovať v rôznych projektoch a zapojiť do nich ešte viac obyvateľov nášho mestečka a okolia.

Považujete vybavenie Centra a priestory za dostatočné a vyhovujúce?

Momentálne sme v štádiu sťahovania sa do nových priestorov v Dome služieb na Francisciho ul. na 2. poschodí. Budeme mať krásne miestnosti na prevádzkovanie krúžkov a verím, že CVČ sa stane miestom, kde sa budú stretávať deti a mládež tak ako v iných mestách. Vybavenie väčšiny krúžkov je dobré, hlavne u tých športových, a postupne bude pribúdať i v nových krúžkoch.

janka_paucova-6O ktoré z nových krúžkov je najväčší záujem?

Zatiaľ sa neviem jednoznačne vyjadriť, pretože anketa na prieskum záujmu nie je ešte uzavretá, ale som milo prekvapená, že svojich stúpencov si našli aj nové krúžky. Skutočný záujem uvidíme v najbližších dňoch, kedy je čas podávania žiadostí do CVČ. Musím však upozorniť, že krúžky sa otvárajú iba pri dostatočnom počte záujemcov.

Ktoré krúžky ste sa oproti minulému školskému roku rozhodli zrušiť?

Neruším žiadne krúžky, v ponuke nie je momentálne počítačový, kde sa deti mohli hrať hry a byť na internete, ale ak ma oslovia záujemcovia, nebránim sa ani tomuto krúžku.

Mnohé krúžky sú naozaj špecifické a vyžadujú, aby ich viedli zanietení ľudia, alebo odborníci. Hovorím o včelárskom, modelárskom, drevárskom, ale aj cestovateľskom krúžku a ďalších. Koho sa vám na tieto pozície podarilo získať?

Na prvé tri uvedené mám skutočne vedúcich z radov odborníkov, ktorí sa týmto koníčkom venujú roky a cestovateľský Domanesed bude pod mojim vedením. Ja som čaru cestovania podľahla už na strednej škole a chytilo ma natoľko, že som držiteľom preukazu sprievodcu cestovného ruchu.

Akou sumou prispieva dieťa navštevujúce CVČ? Čo ak chce navštevovať viacero krúžkov?

Poplatok do krúžku je 1,30 € mesačne, čo predstavuje sumu 6,50 € na polrok. Myslím si, že dnes nijaké iné zariadenie mimo školy nedokáže v takej cenovej relácii deťom či mladým ľuďom zmysluplne vyplniť ich voľný čas. Naším zámerom je, aby sa deti stretli aj v inom zložení, s inými ľuďmi ako v škole. Keď som talianskym partnerom v minulosti hovorila o CVČ a ZUŠ, povedali len, že nám ticho závidia, pretože ich rodiny vynakladajú vysoké sumy, aby deťom poskytli príležitosti tohto druhu.
Čo sa týka druhej otázky, budeme len radi, keď členovia CVČ budú pracovať vo viacerých krúžkoch. Kto hráva futbal, môže relaxovať aj s modelármi či v chovateľskom krúžku alebo mažoretka si poklebetí na francúzštine. Je len na záujemcoch resp. rodičoch dobre sa rozhodnúť. Poplatok sa uhrádza za každý záujmový útvar.

Čo je v CVČ v Hnúšti Vašim cieľom, latkou, ktorú ste si položili?

Mojím cieľom je, aby sa centrum stalo prirodzenou súčasťou života mesta a to nielen v pravidelnej záujmovej činnosti. Cez organizovanie voľnočasových aktivít chcem poskytnúť možnosť zapojenia sa do diania centra aj tým, ktorí nebudú jeho členmi.

Kde môžu rodičia získať ďalšie informácie o činnosti CVČ, prípadne sa o niečom poradiť?

Od druhej polovice septembra 2016 ma nájdu v nových priestoroch na Francisciho 186, v Dome služieb, na 2. poschodí. Obrátiť sa na mňa môžu aj mailom na adresu: cvc.hnusta@gmail.com alebo mi môžu v čase od 9,00 do 17,00 v pracovné dni zavolať na mobilné číslo 0905 280 564. Aktuálne informácie nájdu tiež na facebooku, v skupine CVČ Hnúšťa. Budeme sa prezentovať na stránke mesta, vašej stránke a v miestnej tlači.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
Vengrín absolvoval stretnutie s ministerkou kultúry, hovorili aj o rozvoji regiónu
11.apr.2024 - Jednou z hlavných tém stretnutia bola plánovaná kompletná rekonštrukcia domu Dr. Vladimíra Clementisa v Tisovci.  Ďalej...
Pridajte sa do tímu ako web dizajnér a grafik
21.mar.2024 - Niektoré veci v živote sa naplánovať nedajú, úspech v biznise však áno, to je heslo marketingovej spoločnosti Prognessa.com Ďalej...
Skvelá pracovná príležitosť: Hľadá sa asistent/ka konateľa
21.mar.2024 - Predstav si moment, keď sa otvárajú dvere novým možnostiam a príležitostiam, ktoré môžu zmeniť tvoj život. Ďalej...
Kraj problémy s novým dopravným systémom eviduje. Poznáme ich riešenie, ubezpečuje predseda BBSK
8.mar.2024 - Župan považuje za podstatné, že prechod na nový systém bol aj napriek tomu úspešný a systém neskolaboval. Ďalej...
Rimava.sk hľadá nového redaktora a junior redaktora, pridajte sa k nám
5.mar.2024 - Si šikovný? Zaujímaš sa o dianie v regiónoch Gemer, Malohont a Novohrad? Rád pracuješ v kolektíve? Ak áno, máme pre teba zaujímavú ponuku na prácu.  Ďalej...

DO POZORNOSTI

Od profesionálneho pretekára k podnikateľovi: Filip Balciar otvára tretiu cyklistickú predajňu
Bývalý pretekár v horskej a cestnej cyklistike Filip Balciar prevádzkuje momentálne dve predajne Profibikers.sk v Lučenci a v Rimavskej Sobote. Ďalej...
5.apr.2024 - Bývalý pretekár v horskej a cestnej cyklistike Filip Balciar prevádzkuje momentálne dve predajne Profibikers.sk v Lučenci a v Rimavskej Sobote. Ďalej...

Šport

Hnúšťanskí a revúcki kickboxeri si z Trnavy priniesli pódiové umiestnenia
3.mar.2024 - Na tatami sa postavilo 214 súťažiacich z 32 klubov a z 3 krajín – Slovensko, Česko a Maďarsko. Ďalej...
3.mar.2024 - Na tatami sa postavilo 214 súťažiacich z 32 klubov a z 3 krajín – Slovensko, Česko a Maďarsko. Ďalej...
V Seredi sa konalo prvé kolo Slovenského pohára, Krahulcová odišla so striebrom
4.sep.2023 - Uplynulú sobotu (2. septembra) sa v Seredi konalo historicky prvé kolo Slovenského pohára v cyklistickej disciplíne gravel. Ďalej...
Mesto Hnúšťa aktualizovalo otváracie hodiny kúpaliska
15.aug.2023 - Letné počasie nám ešte ale nepovedalo posledné slovo a bazény môžete stále využiť. Ďalej...

Hnúšťanskí taekwondisti si z pobrežia Balatonu priniesli zlato, striebro, aj víťazný pohár

28.jún.2023 - Na pobreží Balatonu sa konal 2. ročník medzinárodnej súťaže Beach Poomsae 2023. Ďalej...

Medailová žatva taekwondistiek z Hnúšte: Nestratili sa v konkurencii susedných štátov

9.jún.2023 - Tie úspešne reprezentovali v poomsae klub aj mesto Hnúšťa. Ďalej...

Hnúšťanské taekwondistky na súťaži opäť hviezdili

17.máj.2023 - Zo športového podujatia odšili s jednou striebornou medailou a so štyrmi zlatými. Ďalej...

Téma týždňa

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov
13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov

13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Predčasné parlamentné voľby 2023: V okrese Poltár vyhrala jasne strana Smer - Sociálna demokracia
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...

Rozhovor

Uvedomujem si silu získaného mandátu, hovorí nový primátor Hnúšte
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...

Kultúra

Pripravovaná kniha odhalí najkrajšie umelecké zábery regionálnych fotografov z nášho regiónu
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Ako ozdobiť umelý vianočný veniec
2.apr.2024 - Máte radi vianočné tvorenie? Zdobenie vchodových dverí, schodísk a napokon vianočného stromčeka? K podobne milým aktivitám patrí aj zdobenie vianočného venca. Ak každý rok vymyslíte iný štýl výzdoby, potom by nemala obísť ani váš vianočný veniec. Ozdobme ho spoločne! Základ je kvalitný veniec Aby vianočný veniec pôsobil tip-top, veľkú úlohu nezohráva len jeho výzdoba, ale […] Ďalej...
2.apr.2024 - Máte radi vianočné tvorenie? Zdobenie vchodových dverí, schodísk a napokon vianočného stromčeka? K podobne milým aktivitám patrí aj zdobenie vianočného venca. Ak každý rok vymyslíte iný štýl výzdoby, potom by nemala obísť ani váš vianočný veniec. Ozdobme ho spoločne! Základ je kvalitný veniec Aby vianočný veniec pôsobil tip-top, veľkú úlohu nezohráva len jeho výzdoba, ale […] Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram