J. Paučová: Chcem, aby sa CVČ stalo prirodzenou súčasťou života mesta

9. septembra 2016 | 23:37 |  |

Nová riaditeľka Centra voľného času v Hnúšti Ing. Jana Paučová povedala pre Echoviny.sk o svojich zámeroch a nápadoch.

paucova3

Ing. Jana Paučová v roku 2013 dostala plaketu J.A. Komenského za aktívnu prácu v oblasti výchovy a vzdelávania

Pozíciu riaditeľa CVČ v Hnúšti dlhšiu dobu mesto nevedelo obsadiť. Kedy a prečo ste sa rozhodli o túto funkciu uchádzať?

Bolo to práve v čase, keď som sa dozvedela, že prebehlo výberové konanie a kandidát bol neúspešný. Zmenu práce som plánovala už dlhšie, takže to prišlo tak prirodzene.

Ako pedagóg máte za sebou okrem dlhoročnej praxe aj množstvo mimoškolských aktivít, resp. aktivít pre školu s pridanou hodnotou. Môžete nám o nich povedať viac?

Ja som človek otvorenej mysle a pre mňa je prepojenie školy s okolím samozrejmé. Mimoškolské aktivity prepojené s verejnosťou sú pre žiakov príležitosťou vstúpiť do reálneho života. Spoznávanie iných ľudí, kultúr, spôsobu života je môj koníček a  pôda školy mi poskytla možnosti vybudovať medzinárodné kontakty a spustiť spoluprácu, ktorá trvá od roku 2003 až do súčasnosti. Zastrešovala som niekoľko projektov celoživotného vzdelávania a spolu s kolegami, žiakmi SOŠ, dokonca i zástupcami mesta Hnúšťa, sme absolvovali zahraničné cesty do Talianska a Španielska. Zahraničné odborné stáže v španielskej Malage mali pre študentov nesmierne čaro. Pre mňa boli najväčšou odmenou dve veci: sledovať akou zmenou pohľadu na svet títo mladí ľudia prešli a  putá, ktoré sa medzi nami vytvorili. So svojimi študentmi a kolegami som organizovala vydarený projekt pre seniorov mesta Hnúšťa s názvom DITOR - aby jeseň života bola krásna. Milujem prírodu a v projekte Konto ORANGE – Oživenie studničiek sme dali nový šat viac ako desiatke studničiek v okolitých lesoch. Ako skupina dobrovoľníkov sme prispeli k vybudovali prírodného schodiska v areáli Maginhradu. Aktivít bolo za tie roky pomerne dosť. Ich najväčší prínos vidím v aktivizácii mladých ľudí, v tom ako si na ne zvykli, tešili sa, čo nové zase spolu vymyslíme.

janka_paucova-1Nadviazali ste úspešnú spoluprácu so strednou školou v talianskom meste Apricena, ku ktorej sa neskôr pridalo aj mesto Hnúšťa. Kedy a ako sa táto spolupráca začala a čo všetko sa v rámci nej podarilo?

Spolupráca začala v roku 2003, keď sme sa stretli na spoločnom trojročnom projekte Comenius. Na spoluprácu musia byť vždy aspoň dvaja a keďže na talianskej strane som stretla úžasného riaditeľa školy prof. Giuseppeho de Cato, spolupráca sa rozbehla naplno. Zrealizovali sme niekoľko výmenných pobytov do Talianska. Hosťovali sme našich partnerov, pripravovali zaujímavý program. Návštevami vždy žila celá škola, či na jednej alebo druhej strane. Vymieňali sme si informácie o školských systémoch, spôsobe života v malých mestách ležiacich mimo hlavných priemyselných oblastí. Spoznávali sme navzájom svoje jazyky, jedlá, tradície. Študentky SOŠ pripravili v Apricene pre svojich talianskych kamarátov kurz základov slovenského jazyka. Naši partneri organizovali bezplatný týždenný kurz základov talianskeho jazyka pre obyvateľov mesta Hnúšťa počas letných prázdnin na Slovensku. Pre žiakov ich školy sme zabezpečili dvojtýždňovú stáž na obecných úradoch a miestnych inštitúciách v našom regióne. Je to už niekoľko rokov dozadu a väčšina tých detí je so mnou v kontakte. Slovensko im ostalo v srdci. Mala som naplánovanú ešte jednu spoločnú aktivitu, ktorú som už nestihla zrealizovať, tak snáď sa to podarí v novom zamestnaní.

janka_paucova-4

Jana Paučová, riaditeľ talianskej školy Giusseppe de Cato a primátor mesta Michal Bagačka

Na pozíciu riaditeľa CVČ v Hnúšti ste nastúpili len pred niekoľkými týždňami. Je to veľký rozdiel oproti povolaniu pedagóga na strednej škole?

Je to zmena, a po tej som túžila. Nová práca je pre mňa výzvou. Nebudem musieť hodnotiť žiakov. Budem s mladou generáciou v menej formálnom vzťahu a sama som zvedavá, či sa moje očakávania naplnia. Teším sa aj na mladšie vekové ročníky, pretože milujem deti, ich úprimnosť a entuziazmus, ktorým dokážu nakaziť aj iných. Budem môcť pokračovať v rôznych projektoch a zapojiť do nich ešte viac obyvateľov nášho mestečka a okolia.

Považujete vybavenie Centra a priestory za dostatočné a vyhovujúce?

Momentálne sme v štádiu sťahovania sa do nových priestorov v Dome služieb na Francisciho ul. na 2. poschodí. Budeme mať krásne miestnosti na prevádzkovanie krúžkov a verím, že CVČ sa stane miestom, kde sa budú stretávať deti a mládež tak ako v iných mestách. Vybavenie väčšiny krúžkov je dobré, hlavne u tých športových, a postupne bude pribúdať i v nových krúžkoch.

janka_paucova-6O ktoré z nových krúžkov je najväčší záujem?

Zatiaľ sa neviem jednoznačne vyjadriť, pretože anketa na prieskum záujmu nie je ešte uzavretá, ale som milo prekvapená, že svojich stúpencov si našli aj nové krúžky. Skutočný záujem uvidíme v najbližších dňoch, kedy je čas podávania žiadostí do CVČ. Musím však upozorniť, že krúžky sa otvárajú iba pri dostatočnom počte záujemcov.

Ktoré krúžky ste sa oproti minulému školskému roku rozhodli zrušiť?

Neruším žiadne krúžky, v ponuke nie je momentálne počítačový, kde sa deti mohli hrať hry a byť na internete, ale ak ma oslovia záujemcovia, nebránim sa ani tomuto krúžku.

Mnohé krúžky sú naozaj špecifické a vyžadujú, aby ich viedli zanietení ľudia, alebo odborníci. Hovorím o včelárskom, modelárskom, drevárskom, ale aj cestovateľskom krúžku a ďalších. Koho sa vám na tieto pozície podarilo získať?

Na prvé tri uvedené mám skutočne vedúcich z radov odborníkov, ktorí sa týmto koníčkom venujú roky a cestovateľský Domanesed bude pod mojim vedením. Ja som čaru cestovania podľahla už na strednej škole a chytilo ma natoľko, že som držiteľom preukazu sprievodcu cestovného ruchu.

Akou sumou prispieva dieťa navštevujúce CVČ? Čo ak chce navštevovať viacero krúžkov?

Poplatok do krúžku je 1,30 € mesačne, čo predstavuje sumu 6,50 € na polrok. Myslím si, že dnes nijaké iné zariadenie mimo školy nedokáže v takej cenovej relácii deťom či mladým ľuďom zmysluplne vyplniť ich voľný čas. Naším zámerom je, aby sa deti stretli aj v inom zložení, s inými ľuďmi ako v škole. Keď som talianskym partnerom v minulosti hovorila o CVČ a ZUŠ, povedali len, že nám ticho závidia, pretože ich rodiny vynakladajú vysoké sumy, aby deťom poskytli príležitosti tohto druhu.
Čo sa týka druhej otázky, budeme len radi, keď členovia CVČ budú pracovať vo viacerých krúžkoch. Kto hráva futbal, môže relaxovať aj s modelármi či v chovateľskom krúžku alebo mažoretka si poklebetí na francúzštine. Je len na záujemcoch resp. rodičoch dobre sa rozhodnúť. Poplatok sa uhrádza za každý záujmový útvar.

Čo je v CVČ v Hnúšti Vašim cieľom, latkou, ktorú ste si položili?

Mojím cieľom je, aby sa centrum stalo prirodzenou súčasťou života mesta a to nielen v pravidelnej záujmovej činnosti. Cez organizovanie voľnočasových aktivít chcem poskytnúť možnosť zapojenia sa do diania centra aj tým, ktorí nebudú jeho členmi.

Kde môžu rodičia získať ďalšie informácie o činnosti CVČ, prípadne sa o niečom poradiť?

Od druhej polovice septembra 2016 ma nájdu v nových priestoroch na Francisciho 186, v Dome služieb, na 2. poschodí. Obrátiť sa na mňa môžu aj mailom na adresu: cvc.hnusta@gmail.com alebo mi môžu v čase od 9,00 do 17,00 v pracovné dni zavolať na mobilné číslo 0905 280 564. Aktuálne informácie nájdu tiež na facebooku, v skupine CVČ Hnúšťa. Budeme sa prezentovať na stránke mesta, vašej stránke a v miestnej tlači.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
Offroadu Tisovec sa zúčastnilo približne 250 posádok, prišli z niekoľkých krajín
19.aug.2022 - Organizácia takéhoto podujatia podľa slov organizátora vôbec nie je jednoduchá aj vzhľadom na to, že o sa ňu starajú šiesti členovia klubu popri svojom podnikaní. Ďalej...
Hnúšťa pokračuje vo svojich kultúrnych podujatiach, po 26 rokoch v meste obnovia oslavy baníckych dní
18.aug.2022 - Historické podujatie sa do ulíc Hnúšte vráti už druhý septembrový víkend (9. a 10. 9.). Ďalej...
Hnúšťankovo pozýva všetkých malých i veľkých do rozprávkového mestečka
17.aug.2022 - Podujatie sa uskutoční poslednú augustovú sobotu od 10-tej hodiny v Záhrade Márriásiovcov v Hnúšti. Ďalej...
FOTOSÚŤAŽ: Spustili sme hlasovanie! Aj vy môžete rozhodnúť o dvadsiatich najlepších fotografiách v tohtoročných súťažiach Zaostrené na Gemer-Malohont a Zaostrené na Novohrad
16.aug.2022 - Do štyroch kategórií s názvami Čaro prírody, Kultúra mojimi očami, Mestá a obce našich okresov, Zaujímavosti a zábava, sa súťažiaci v oboch súťažiach zapojili dokopy s 226 fotografiami. Ďalej...
Fond viceprimátorky je otvorený, Hnúšťania môžu podávať žiadosti. Pomoc má smerovať deťom
15.aug.2022 - Nová viceprimátorka Hnúšte Marianna Balašková začala s jednou z aktivít, ktorú avizovala po získaní tejto funkcie. Ďalej...

DO POZORNOSTI

Kto sa stane majstrom Slovenska v hode telefónom? Možno aj vy, súťažiť sa bude počas Lučenského hodovania
Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia už v sobotu 20. augusta. Ďalej...
16.aug.2022 - Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia už v sobotu 20. augusta. Ďalej...

Šport

Offroadu Tisovec sa zúčastnilo približne 250 posádok, prišli z niekoľkých krajín
19.aug.2022 - Organizácia takéhoto podujatia podľa slov organizátora vôbec nie je jednoduchá aj vzhľadom na to, že o sa ňu starajú šiesti členovia klubu popri svojom podnikaní. Ďalej...
19.aug.2022 - Organizácia takéhoto podujatia podľa slov organizátora vôbec nie je jednoduchá aj vzhľadom na to, že o sa ňu starajú šiesti členovia klubu popri svojom podnikaní. Ďalej...
FUTBAL: Remíza Hnúšte s Bušincami, Buzitka na Tisovec nestačila
15.aug.2022 - Ako sa darilo mužstvám z nášho regiónu? Pozrite si výsledky. Ďalej...
FUTBAL: Hnúšťa začala sezónu víťazstvom, Tisovec remízou
8.aug.2022 - V prvý augustový víkend (6. a 7. 8.) sa pre futbalistov začal súťažný ročník 2022/23. Ďalej...

Hnúšťa v pohári rozbila Čierny Balog, Sudor zaznamenal hetrik

30.júl.2022 - FK Iskra Hnúšťa postúpila do ďalšej fázy pohárovej súťaže. Ďalej...

FUTBAL: Kokavčania nedali Biskupiciam šancu

27.jún.2022 - Po futbalistoch Hnúšte a Tisovca ukončili ročník 2021/22 aj Kokavčania. Ďalej...

FUTBAL: Hnúšťa nedala Buzitke šancu, Kokava mala v P. Dravciach početnú prevahu

20.jún.2022 - Futbalová sezóna sa pre dve z troch mužstiev z nášho regiónu skončila. Ďalej...

Téma týždňa

Štatistický úrad zverejnil niekoľko ďalších faktov o obyvateľoch Tisovca, týkajú sa ekonomiky
2.aug.2022 - Pozreli sme sa na to, aké údaje týkajúce sa ekonomickej aktivity pozbierali o Tisovčanoch a Tisovčankách. Ďalej...

Štatistický úrad zverejnil niekoľko ďalších faktov o obyvateľoch Tisovca, týkajú sa ekonomiky

2.aug.2022 - Pozreli sme sa na to, aké údaje týkajúce sa ekonomickej aktivity pozbierali o Tisovčanoch a Tisovčankách. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Minister Krajniak navštívil Tisovec. Zavítal do rodného domu Dr. Vladimíra Clementisa a pozrel si aj futbalový zápas
19.júl.2022 - Minister prijal pozvanie okresného šéfa hnutia Sme rodina Jána Vengrína, ktorý je aj náčelníkom mestskej polície v Tisovci a zároveň aj kandidát na primátora Tisovca. Ďalej...
19.júl.2022 - Minister prijal pozvanie okresného šéfa hnutia Sme rodina Jána Vengrína, ktorý je aj náčelníkom mestskej polície v Tisovci a zároveň aj kandidát na primátora Tisovca. Ďalej...

Rozhovor

Kedysi mapoval dianie v regióne, dnes archívnymi fotkami teší ľudí. Archív Jozefa Tokára ukrýva okolo 35 000 negatívov
5.máj.2022 - Fotenie ho sprevádza celým životom. Ďalej...
5.máj.2022 - Fotenie ho sprevádza celým životom. Ďalej...

Kultúra

Hnúšťa pokračuje vo svojich kultúrnych podujatiach, po 26 rokoch v meste obnovia oslavy baníckych dní
18.aug.2022 - Historické podujatie sa do ulíc Hnúšte vráti už druhý septembrový víkend (9. a 10. 9.). Ďalej...
18.aug.2022 - Historické podujatie sa do ulíc Hnúšte vráti už druhý septembrový víkend (9. a 10. 9.). Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Sklenené kuchynské zásteny: Týchto 5 výhod vás presvedčí si ich zaobstarať!
5.aug.2022 - Premýšľate nad tým, akú zástenu si vybrať? Stavte na praktické a efektné sklo, je totiž jedným z najobľúbenejších materiálov. Ďalej...
5.aug.2022 - Premýšľate nad tým, akú zástenu si vybrať? Stavte na praktické a efektné sklo, je totiž jedným z najobľúbenejších materiálov. Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram