Predstavte si situáciu, keď uložíte vašu ratolesť do detskej postieľky a po špičkách sa vytratíte z izby v domnienke, že čoskoro zaspí. No ono tam len hodinu leží s očami dokorán, prevaľuje sa zboka na bok a sem-tam niečo zašteboce. Je vám to povedomé?
Tento každodenný scenár sa stáva rodičovskou nočnou morou. Našťastie, existuje niekoľko všeobecných trikov, ktoré vám pomôžu zaspávanie vašich detí urýchliť.
Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, práve pravidelný večerný režim je tým najsilnejším nástrojom. Opakujúca sa rutina poskytuje dieťaťu pocit istoty a predvídateľnosti, vďaka čomu sa bude môcť uvoľniť.Výskumy dokazujú, že deti tak zaspia omnoho rýchlejšie a v noci sa prebúdzajú menej.
Do rutiny môžete zapojiť aj rôzne relaxačné aktivity podporujúce spánok - začnite s nimi aspoň 15 - 30 minút pred samotným uložením do detskej postele. Môže ísť o kúpeľ, čistenie zubov, vypnutie TV, stlmenie svetla, čítanie rozprávok a iné. Tieto činnosti začne dieťa brať ako signál, že sa blíži čas spánku.
Spánkový režim je citlivý na svetlo, hluk a teplotu. So znižujúcou sa telesnou teplotou, sa znižuje aj stav bdelosti - ideálna teplota v detskej izbe je 18 - 21 °C. Aby ste deti udržali v teple, mali by ste ich obliecť do príjemného bavlneného pyžama a namiesto periny použiť spací vak (odporúčaný do veku 3 rokov).
Výskum uskutočnený na newyorskej univerzite (St. Lawrence University) poukázal na fakt, že neporiadok v detskej izbe vedie k horšiemu spánku, dlhšiemu zaspávaniu a zvýšenej úzkosti. Súčasťou spomínanej rutiny pred spánkom by preto malo byť aj upratanie si svojej izby. Žiadne porozhadzované plagáty, papiere a ceruzky po stole, oblečenie mimo skrine a komody, hračky na koberci,… Zamerajte sa tiež na detskú posteľ - nepreplňujte ju vankúšmi.
Nielen dospelý človek, ale aj dieťa máva v posteli často problém vypnúť mozog, preto sa pokúste odviesť pozornosť iným smerom. Vyskúšajte dychové cvičenie pre upokojenie, ktoré spočíva v 4 sekundovom nádychu, následnom zadržaní dychu na 5 sekúnd a pomalom výdychu ústami v trvaní 6 sekúnd. S mladšími deťmi sa zamerajte len na hlboké nádychy a výdychy.
Svetelné impulzy majú vplyv na spánok aj cez zatvorené viečka, preto by ste mali detskú izbu udržiavať čo najtmavšiu. Malé deti však budú možno potrebovať aspoň trochu svetla, takže tlmená lampa na nočnom stolíku alebo komode je úplne v poriadku. Slabé svetlo s teplým odtieňom môže dokonca prispieť k tvorbe melatonínu - spánkový hormón, ktorý telu hovorí, že je čas ísť spať.
Elektronika do detskej izby nepatrí. Nemala by tu byť žiadna televízia, mobilné telefóny či počítač. Ide o stimuly, ktoré podporujú bdelosť. Ak dovoľujete deťom hrať počítačové hry alebo pozerať videá a filmy na TV/tabletoch, mali by ste ich vypnúť minimálne 2 hodiny pred uložením do postele.
Ak má vaše dieťa v izbe hodiny alebo budík, otočte ich tak, aby na ne nevidelo. Nutkavá potreba kontrolovať čas (do ranného vstávania do školy), na deti vyvíja ešte väčší tlak.
Deti do veku 5 rokov zvyčajne spia niekoľko hodín aj počas dňa, čo je úplne v poriadku. Ak však spia cez deň aj po dovŕšení 5 rokov, mali by ste dbať na to, aby tento “šlofík” netrval dlhšie ako 30 minút. Čím dlhší a neskorší spánok počas dňa, tým ťažšie zaspávanie večer.
Ľudský organizmus si vytvára zvyky, na ktorých počas života funguje. Odborníci a klinickí psychológovia preto odporúčajú nastaviť pravidelný čas, kedy bude dieťa vstávať a chodiť spať (plus - mínus hodina). A to bez ohľadu na to, či je týždeň alebo víkend. Ak dovolíte dieťaťu cez víkend stráviť v pohodlí postele omnoho dlhší čas, ide o prejav dobrosrdečnosti, ktorý sa vám koniec koncov večer vypomstí.