Po dlhých desaťročiach chátrania by sa v tomto roku napokon mohla rozbehnúť rekonštrukcia Petrivaldského vily, ktorá patrí medzi najvzácnejšie historické pamiatky Hnúšte.
Ako v tejto súvislosti uviedla mestská poslankyňa a manažérka Miestnej akčnej skupiny (MAS) MALOHONT Miroslava Vargová, na stretnutí zástupcov samosprávy s projektantom pred niekoľkými týždňami bola predstavená finálna podoba projektovej dokumentácie vrátane rozpočtu.
„Následne sa pod vedením Ivety Niňajovej, ktorá koordinuje aktivity v cestovnom ruchu v rámci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), konal workshop, zameraný na hľadanie hlavných bodov, o ktoré sa oprieť pri spracovaní štúdie využitia interiéru vily. Chceme to totiž zadať architektom a dizajnérom, aby to navrhli inovatívnou formou, aby to nebola len tuctová pamätná izba, ale niečo zaujímavejšie,“ načrtla manažérka MAS.
Rozpočet plánovaný na 300 000, môže sa však znížiť
Mesto podľa nej aktuálne pripravuje podklady na verejné obstarávanie a má na rekonštrukciu schválených 100 000 eur z akčného plánu rozvoja okresu Rimavská Sobota. O ďalších 100 000 sa bude uchádzať v rámci výzvy vyhlásenej MAS MALOHONT.
„Celkový rozpočet rekonštrukcie vrátane nariadeného reštaurátorského výskumu je stanovený na 300 000 eur, ale keďže sa obnova nebude robiť na etapy, ale naraz, predpokladáme nejakú úsporu,“ podotkla Vargová.
„Stáva sa však pre nás dostupným aj ďalší zdroj – Ministerstvo kultúry SR v rámci programu Obnovme si svoj dom. Kedysi v minulosti sa odtiaľ podarilo získať napríklad 30 000 eur na obnovu strechy, ale chýbali práve tieto dokumentácie, ktoré sa urobili za posledné dva roky –projektová dokumentácia či pamiatkovým úradom nariadené výskumy,“ vysvetlila Vargová.
Ak pôjde s verejným obstarávaním a vydaním stavebného povolenia všetko hladko, práce by sa mohli začať ešte v tomto roku, zrejme na jeseň, aby sa dodržali termíny čerpania financií z jednotlivých zdrojov. V zrekonštruovanej vile by následne mali vzniknúť prezentačné a expozičné priestory a plán je presťahovať tam aj Turistické informačné centrum (TIC). Situáciu môže skomplikovať ešte aktuálna situácia a predpokladaný výpadok príjmov v rozpočte mesta, rozhodne by však bola škoda nevyužiť už schválené zdroje na jej obnovu.
„Malo by však byť poňaté viac regionálne ako v súčasnosti a do budúcnosti byť akousi „pobočkou“ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Gemer, ktorá v súčasnosti rozbieha svoju činnosť,“ podotkla poslankyňa.
V budúcnosti aj náučný chodník mestom
Na rekonštrukciu by mal nadväzovať projekt náučného chodníka mestom, ktorý by sa začínal pri vile a spojil by významné historické miesta a zaujímavosti Hnúšte. „Navyše, v Revúcej sa pripravuje projekt Dom knihy, ktorý BBSK chce zriadiť v priestoroch niekdajšieho Prvého slovenského literárneho gymnázia. Na tom workshope padol návrh, aby jedna z jeho ‚odbočiek‘ bola práve v Petrivaldského vile,“ ozrejmila Vargová, podľa ktorej však v tomto prípade ide o dlhodobé plány do budúcnosti.