Po viacerých neúspešných pokusoch o získanie financií na obnovu kultúrnej pamiatky sa ju mesto rozhodlo predať. Záujem nemalo ani ministerstvo kultúry.
Okrem predaja Kolkárne, o ktorom sme vás už informovali, je v Hnúšti na predaj aj Petrivaldského vilka na ulici Hlavnej. Všeobecná hodnota majetku sa odhaduje na 14 103 Eur. Echoviny.sk vám prinášajú stručnú históriu nehnuteľnosti, ktorá stojí v Hnúšti už viac ako 100 rokov, a ktorá bola vyhlásená Ministerstvom kultúry za kultúrnu pamiatku.
Na februárovom mestskom zastupiteľstve poslanci súhlasili s návrhom označiť chátrajúcu budovu za prebytočný majetok mesta a ponúknuť ju štátu. V marci dostalo mesto list z ministerstva kultúry s odmietavým stanoviskom.
Na januárovom rokovaní poslanci súhlasili s odpredajom, ktorý by vytvoril podmienky na funkčné využitie nehnuteľnosti. Svoj návrh poslancom prezentoval aj záujemca a to súkromná spoločnosť z Rimavskej Soboty, ktorá mala záujem vilku premeniť na zábavné centrum s hracími automatmi, šípkami a plánovala aj bowlingovú dráhu.
"Keďže samotná budova je v stave, v ktorom je potrebná vysoká investícia na opravu a získanie financií zo štátu alebo iných fondov je dosť nereálna, pristúpili sme k priamemu predaju. Aj takýmto spôsobom sa snažíme zachrániť túto kultúrnu pamiatku pred ďalším chátraním. Jedna zo základných vecí, ktorých sa pri predaji budeme držať je aj zámer investora. Ja preferujem, aby slúžila vilka ľuďom, na spoločenské či kultúrne akcie. Bol by som nerád keby sa z nej stala herňa. Pevne verím, že sa nájde záujemca, ktorý by Petrivaldského vilku využil zmysluplne a v prospech občanov mesta," povedal pre Echoviny.sk primátor Hnúšte Michal Bagačka.
Pôvodná budova je prepojená cez dvere a chodbu so sociálnym zariadením a dvomi miestnosťami, kde bola predčasom predajňa. Samotná budova je po čiastočnej rekonštrukcii vnútorných priestorov v prístavbe, ale pôvodná budova je vo veľmi zlom technickom stave.
Budova bola v roku 1998 Ministerstvom kultúry SR vyhlásená za kultúrnu pamiatku.
Mesto sa už v minulosti snažilo o záchranu kultúrnej pamiatky žiadaním financií z eurofondov, no neúspešne. Hoci mesto dostalo z grantu 30 000 eur na opravu strechy, celková potrebná suma na opravu budovy je viac ako 320 000 eur.
V minulosti bola v budove sódovkáreň, postavil ju podnikateľ Petrivald v roku 1910
Jedným z plánov samosprávy bolo aj využiť budovu ako turisticko-informačné centrum aj pamätnú izbu rodáka Jána Francisciho, vzdelávacie študovne a priestor pre prácu miestnych občianskych združení a mikroregiónu. Petrivaldského vilu postavil v roku 1830 podnikateľ Petrivald, ktorý v jej zadnej časti zriadil sódovkáreň. Túto netradičnú budovu navrhli stavitelia z Rožňavy, jej dominantou je malá vežička a červený tehlový obklad. Petrivaldského vilka bola postavená v secesnom štýle.