HNÚŠŤA – Do majetku mesta Hnúšťa pribudol historický park - záhrada Máriássy. Informoval o tom primátor Hnúšte Roman Lebeda na svojom profile na sociálnej sieti.
„Ak by pozemky odkúpil niekto iný, mohlo by sa stať, že by Hnúšťania prišli o svoj najkrajší historický park. Mestu sa ho nedávno podarilo odkúpiť od šľachtickej rodiny Máriássy,“ uviedol primátor s tým, že záhrada nikdy nebola legálne v majetku mesta Hnúšťa.
Článok pokračuje pod reklamou
„Stalo sa tak až v júni tohto roku, kedy sme po viac ako roku rokovaní s rodinou Máriássy podpísali kúpnu zmluvu na pozemky, ktoré doteraz patrili im. Výnimku tvorilo obdobie po roku 1945, keď bol majetok šľachtickej rodiny znárodnený, v roku 1996 bol však rodine v reštitúcii prinavrátený. Mesto budú pozemky v parku o výmere 7 860 metrov štvorcových stáť 62 880 eur. Mesto ich uhradí v 5-ročných splátkach po 12 576 eur,“ priblížil primátor.
Ako ďalej vysvetlil, ak by rodinu neoslovili so zámerom odkúpiť pozemky, mohlo by sa stať, že by sa záhrada dostala do rúk iného majiteľa. „Takto sme park dostali do majetku mesta a navždy už ostane majetkom Hnúšťanov,“ doplnil primátor.
Príbeh záhrady je podľa jeho slov mimoriadne zaujímavý. „Založili ho Kubíniovci, ktorí sa v Hnúšti usídlili už v roku 1495. Hoci Ján Balang v diele Rimavská dolina uvádza, že okrasný park bol založený ešte v 17. storočí, najpravdepodobnejším zakladateľom okrasného parku bol Peter Kubínyi (1765 – 1835) na konci 18. storočia,“ priblížil Roman Lebeda.
Ako ďalej informoval primátor, mesto Hnúšťa v súčasnosti oslovilo majiteľa ďalších pozemkov okolo „Bunkra“ a prejavilo záujem odkúpiť aj tieto pozemky vrátane budovy Bunkra. „Pravidelne nás oslovujú občania, ktorým vadí zanedbaná budova v centre. V prípade, že by sa ju podarilo získať do vlastníctva mesta, mohla by sa z tohto starobylého sídla rodín Kubínyi, Fáy a Máriássy v budúcnosti stať budova, do ktorej by sa vrátil život a bola by využívaná pre občanov a návštevníkov mesta. Mesto by na rekonštrukciu mohlo získať granty Európskej únie, tak ako sa nám to už podarilo v prípade Petrivaldského vily,“ prezradil Roman Lebeda.