Toto je názov medzinárodného projektu, do ktorého sú zapojení študenti Gymnázia Mateja Hrebendu v Hnúšti. Je to druhý projekt u nás, ktorý podporuje program COMENIUS v rámci Programu celoživotného vzdelávania podporovaného Európskou Úniou.
V predchádzajúcom období sme spolupracovali s Estónskom, Lotyšskom, Španielskom, Maďarskom a Talianskom. Jeho názov bol „ Príbehy vojny“ a výsledok snaženia študentov môžete vidieť na našej spoločnej stránke: http://www.itismt.it/diario/diario.htm
V tomto školskom roku spolupracujeme so školami z Nemecka( Waldkirch) , Turecka (Kaiseri) a Španielska ( Nigrán). Naším spoločným cieľom je dozvedieť sa čo najviac o tom, ako zmena politického systému ovplyvnila rôzne oblasti života ľudí.
Od 21.februára do 26.februára sa konalo prvé spoločné stretnutie partnerských škôl na pôde nemeckej školy vo Waldkirchu. Bolo to prvý raz, čo sme stretli našich nových priateľov naživo. Musím sa priznať, že väčšina z nás bola príjemne prekvapená srdečnosťou a pohostinnosťou ľudí v Nemecku. Mali sme možnosť stretnúť zástupcov vedenia školy, primátora mesta Waldkirch a jeho spolupracovníkov a rodičov hosťujúcich rodín. Vždy to boli príjemné stretnutia, kde aj napriek jazykovým bariéram komunikácia neviazla.
Napriek tomu však musím podotknúť, že som bola prekvapená tým, že väčšina ľudí v Nemecku hovorí anglicky. Väčšina pedagógov zo školy vo Waldkirchu nemala problém diskutovať po anglicky.
Veľký dojem na nás urobilo aj samotné mestečko Waldkirch. Ako sme prichádzali do minicentra, nad hlavami nám viali rôznofarebné vlajočky, ktoré mali pripomínať fašiangy. Celé mesto bolo zahalené do slávnostného šatu a fašiangy na nás hľadeli z výkladov obchodov, ale aj obytných domov. Bolo mi trochu smutno, keď som si spomenula na našu rozkopanú Hnúšťu, na odpadky poletujúce okolo kontajnerov na smeti. Napadlo mi, že by sa mohli spojiť všetky školy a v rámci Dňa Zeme zorganizovať „ veľké upratovanie“ nášho mestečka....
Ale vráťme sa k téme projektového stretnutia. Každý tím si pripravil prezentácie svojej krajiny, školy a politických zmien v krajine. Musím pochváliť našich študentov, pretože prišli veľmi dobre pripravení. Kolegovia z ostatných krajín ocenili ich „ profesionálne moderovanie“ problematiky. Zaujali netradičnosťou, pripravenými videami a dobrou úrovňou angličtiny. Ich prezentácie boli veľmi emotívne a keď sme hovorili o situácii u nás od roku 1945, v očiach niektorých sme mohli zazrieť aj slzy. Mnohí ocenili aj spracovaný rozhovor s pánom Banášom, ktorý naši študenti otitulkovali. Aj týmto chceme poďakovať Mestskej knižnici v Hnúšti za sprostredkovanie tohoto zaujímavého stretnutia.
Na druhej strane sme sa aj my dozvedeli viac o demokracii v Turecku. Vedeli ste napríklad, že ženy v Turecku mali rovnaké práva ako muži od roku 1932? Dnes už vieme, ako ovplyvňovala Frankova diktatúra životy obyčajných ľudí v Španielsku, a že Nemecko po druhej svetovej vojne bolo krajinou porazených, ale aj víťazov. Že mnoho obyčajných ľudí tam utrpelo veľké straty, tak ako aj u nás. Že ľudia nemali kde bývať, lebo krajina bola zbombardovaná a mnohí Nemci boli deportovaní zo svojich domovov v iných častiach Európy.
V tomto školskom roku máme v pláne stretnúť sa ešte raz. Teraz to už bude na pôde našej školy, niekedy v júni. No a v budúcom školskom roku niektorí z našich študentov vycestujú do Turecka a Španielska.
Viac fotografií nájdete na Facebooku: http://www.facebook.com/album.php?id=100002026777659&aid=18917
ZDROJ: PaedDr. Zuzana Vojteková