Radošinci, rontouka, Celeste Buckingham aj raper Vec. Jún v regióne bude bohatý na podujatia

5. júna 2019 | 18:18 |  | |  | |

Prvý letný mesiac v regióne Gemer-Malohont ponúkne dávku kultúry i zábavy. Ľudia sa môžu tešiť na divadelné predstavenia, koncerty, folklórny festival či tvorivé dielne. V nasledujúcich riadkoch si každý môže vybrať to svoje.

Deťom patril prvý júnový deň, no zabaviť sa budú môcť počas celého mesiaca. Už tento štvrtok a piatok (6. – 7. 6.) sa v Rimavskej Sobote uskutoční prehliadka divadiel dospelých hrajúcich pre deti pod názvom Divadlo a deti 2019. Publiku i porote sa predstaví sedem kolektívov so známymi rozprávkovými hrami.

„Deň plný zábavy pripravujú pre deti aj v obci Kokava nad Rimavicou v sobotu 8. júna na futbalovom štadióne. Cesta dobrodružným chodníkom so zaujímavými úlohami a rozprávkovými kamarátmi rozhýbe deti aj rodičov. Svojimi ukážkami zaujmú hasiči aj policajti a nebudú chýbať ani nafukovacie atrakcie,“ informovala Miroslava Vargová, manažérka Miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont.

Aj záver júna bude patriť deťom. V posledný deň mesiaca (30. 6.) sa vo Vyšnom Skálniku uskutoční cesta rozprávkovým lesom. Na návštevníkov budú čakať rozprávkové bytosti i zaujímavé úlohy.

Klenovec bude centrom folklóru

Deti aj dospelí sa môžu čosi nové naučiť na tvorivých dielňach. V ponuke je pletenie košíkov z pedigu v teriakovskom mlyne (8. 6.) či výroba mydielok (11. 6.) a farebných šperkov (18. 6.) v Gemersko-malohontskom osvetovom stredisku.

„Z úplne iného súdka je cyklus tvorivých dielní pre neprofesionálnych fotografov z regiónu Gemer-Malohont, ktoré budú prebiehať formou praxe namiesto teórie. Účastníci budú aktívne zapojení do predkladaných úloh a výsledným efektom celého cyklu bude spoločná záverečná výstava fotografií. Prvé stretnutie sa uskutoční 13. júna o 15:00 v priestoroch Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote,“ pokračovala Vargová.

Na svoje si prídu aj milovníci folklóru. V piatok (7. 6.) budú postavia máj v Revúcej, kde ho podľa tradície stavajú počas Turíc. V sobotu (8. 6.) sa v Kokave nad Rimavicou predvedú heligonkári. Posledné júnové dni (28. – 30. 6.) sa Klenovec premení na centrum folkloristov. Uskutoční sa tam tradičná Klenovská rontouka, ktorá ponúkne ľudové piesne, tance, hudbu, remeslá aj tradičné špeciality.

Multižánrový festival s bohatým programom

Rimavská Sobota bude v dňoch 20. – 22. júna hostiť 1. ročník multižánrového festivalu FRAJ. „Program je zostavený tak, aby si na svoje prišli priaznivci hudby, filmu, divadla, ale aj výtvarného umenia či literatúry. Z hudobných hostí vystúpi Katka Máliková, Billy Barman, Vec a Škrupo s kapelou, no tešiť sa môžete aj na diskusiu s Danielom Majlingom či divadelné zoskupenie Odivo,“ prezradil jeden z autorov myšlienky Tomáš Bálint z Mestského kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote.

Ako doplnil, festival prepojí obľúbené mestské lokality do jedného celku. Akciu spestrí aj Gemersko-malohontský trh, ktorý sa v sobotu uskutoční v priestore nádvoria Čierny orol na Hlavnom námestí.
Aké by to bolo leto bez osláv dní miest. „Po Hnúšti preberá štafetu osláv dní mesta Jelšava. Hlavný program v sobotu 15. júna otvorí okrem iného aj súťaž vo varení gemerských guliek. Poobede vystúpi hudobná skupina S hudbou vesmírnou a večer bude patriť kapele Ine Kafe.

Priestor dostanú aj domáce zoskupenia a bodkou na záver bude nočná hasičská súťaž. O týždeň neskôr (21. - 23. 6.) oslavuje svoje dni Revúca. Tanečné, pohybové a divadelné vstupy vystriedajú v piatok večer koncerty Duchoňovcov či Peter Bič Project. V sobotu bude hlavným ťahákom koncert Celeste Buckingham a King Shaolin. Všetky tri dni vyplní Revúcky jarmok a viacero sprievodných podujatí,“ vymenovala Vargová.

Preteky do vrchu v Ožďanoch

Koncertovať sa bude aj mimo dní miest. Szidi Tobias s kapelou na nádvorí Čierneho orla (16. 6.) odštartuje 2. ročník Sobotského jazztivalu. Milovníkov vážnej hudby poteší koncert huslistu Carlosa Egryho z Mexika s klavírnym sprievodom Mateja Arendárika a čestným hosťom Petrom Michalicom. Trojica vystúpi v Dome kultúry v Rimavskej Sobote (27. 6.). Priaznivci divadla môžu v Rimavskej Sobote vidieť komédiu z pera Stanislava Štepku v podaní hercov Radošinského naivného divadla (25. 6.).

Jún ponúkne niečo aj pre športovcov. „Na pláne je športové dopoludnie v sobotu 8. júna v obci Lehota nad Rimavicou, kde si v priateľskom duchu zmerajú svoje sily zástupcovia obcí Mikroregiónu Sinec-Kokavsko. Koncom júna (22. - 23. 6.) bude obec Ožďany dejiskom majstrovstiev SR v pretekoch automobilov do vrchu. Na trati dlhej takmer 3 kilometre, ktorá má 21 zákrut, budú doobeda prebiehať tréningové jazdy a poobede sa bude pretekať,“ uzavrela manažérka MAS Malohont.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
V dizajnovom štúdiu Aarin-Váš domov vám navrhnú a zrealizujú interiér na kľúč, nájdete ho na novej adrese
6.jún.2023 - Marcela Vidiečanová vie pre váš domov zabezpečiť všetko od projektu, až po samotnú realizáciu. Ďalej...
Hnúšťanské taekwondistky na súťaži opäť hviezdili
17.máj.2023 - Zo športového podujatia odšili s jednou striebornou medailou a so štyrmi zlatými. Ďalej...
V Revúckom okrese chce investor vybudovať hydinovú farmu
16.máj.2023 - Firma uvádza, že by sa mohli na farme vychovať približne dva milióny kurčiat za rok. Ďalej...
Na Dňoch mesta Hnúšťa vystúpi skupina Nocadeň aj Marcela Laiferová
11.máj.2023 - Hnúšťanov a obyvateľov regiónu opäť čaká bohatý program, ktorý sa začne v piatok (2. júna) a ukončený bude v nedeľu (4. júna). Ďalej...

DO POZORNOSTI

Začal sa pilotný vzdelávací program pre lektorov v prírodnom turizme v NP Muránska planina
Keďže ide o projekt pilotného charakteru, realizátori veria, že bude slúžiť aj ako inšpirácia pri nastavovaní postupného rozvoja prírodného turizmu na celom Slovensku. Ďalej...
30.máj.2023 - Keďže ide o projekt pilotného charakteru, realizátori veria, že bude slúžiť aj ako inšpirácia pri nastavovaní postupného rozvoja prírodného turizmu na celom Slovensku. Ďalej...

Šport

Hnúšťanské taekwondistky na súťaži opäť hviezdili
17.máj.2023 - Zo športového podujatia odšili s jednou striebornou medailou a so štyrmi zlatými. Ďalej...
17.máj.2023 - Zo športového podujatia odšili s jednou striebornou medailou a so štyrmi zlatými. Ďalej...
Hnúšťanskí kickboxeri si z Lučenca odniesli desiatku cenných kovov
27.apr.2023 - V športovej hale v Lučenci sa na 2. kole Open ligy v kickboxe stretlo 213 pretekárov. Ďalej...
Jedenásť gólov Jesenského, Medzibrod v Tornali vybojoval len remízu
24.apr.2023 - Ako sa im darilo? Pozrite si výsledky. Ďalej...

Taekwondistky z Hnúšte opäť reprezentovali svoj klub

24.apr.2023 - O cenné kovy tu celkovo zabojovalo viac ako dvesto pretekárov z Česka, Slovenska a Nemecka. Ďalej...

Spanilá jazda Jelšavy pokračuje, Jesenské si pripísalo ďalšie tri body

17.apr.2023 - Aj tretí aprílový víkend (15. a 16. 4.) patril futbalu. Ďalej...

Priateľské derby Hnúšte s Tisovcom, Kráľ v Jelšave nemal šancu

12.apr.2023 - V druhý aprílový víkend (8. a 9. 4.) si mužstvá z nášho regiónu plnili súťažné povinnosti. Ako sa im darilo? Pozrite si výsledky. Ďalej...

Téma týždňa

Jazdkyňa Timea má namierené na majstrovstvá Európy. Pomôcť s cestou do Talianska jej môžete aj vy
20.mar.2023 - Jazdectvu sa rodáčka z Revúcej venuje viac ako 12 rokov, súťažne ôsmy rok. Ďalej...

Jazdkyňa Timea má namierené na majstrovstvá Európy. Pomôcť s cestou do Talianska jej môžete aj vy

20.mar.2023 - Jazdectvu sa rodáčka z Revúcej venuje viac ako 12 rokov, súťažne ôsmy rok. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Referendum nie je platné. Zúčastnilo sa ho 27,25 percent voličov
22.jan.2023 - V Hnúšti hlasovalo 26,29 percent oprávnených voličov. V Tisovci sa referenda zúčastnilo 21,58 percent ľudí. Ďalej...
22.jan.2023 - V Hnúšti hlasovalo 26,29 percent oprávnených voličov. V Tisovci sa referenda zúčastnilo 21,58 percent ľudí. Ďalej...

Rozhovor

Uvedomujem si silu získaného mandátu, hovorí nový primátor Hnúšte
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...

Kultúra

Pozrite si výstavu magických fotografií z dielne D. Rapavej
26.apr.2023 - Výstava je sprístupnená do 31. mája 2023, v čase otváracích hodín knižnice. Ďalej...
26.apr.2023 - Výstava je sprístupnená do 31. mája 2023, v čase otváracích hodín knižnice. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Kreatívne spôsoby na využitie balkóna: vytvorte si miesto na oddych a relaxáciu
29.máj.2023 - Ak patríte do skupiny ľudí s balkónmi, čítajte ďalej, pretože svoju oázu pokoja môžete mať aj vy. A nie je to vôbec náročné. Ďalej...
29.máj.2023 - Ak patríte do skupiny ľudí s balkónmi, čítajte ďalej, pretože svoju oázu pokoja môžete mať aj vy. A nie je to vôbec náročné. Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram