Aj tento rok sa stretli v Tisovci dobrovoľníci, aby nainštalovali ochranné zábrany na najrizikovejších miestach v meste a zabránili tak hromadnému úmrtiu žiab.
S príchodom teplých jarných dní sa prebúdzajú a na svoje reprodukčné obdobie chystajú aj obojživelníky. Ich prvá cesta z miesta, kde zimovali, vedie k vode, kde kladú vajíčka. Práve táto trasa často vedie cez cestu, na ktorej končí ich život pod kolesami áut.
"Žaby majú v tomto čase obdobie párenia. Ropuchy bradavičnaté a skokany hnedé a iné druhy žiab sa presúvajú v jarnom období, po roztopení snehu z lesov a hôr smerom k rybníku. V rybníkoch dochádza k páreniu a kladeniu vajíčok," povedal o environmentálnej akcii pre Echoviny.sk viac dobrovoľník Jaro Brndiar.
Dobrovoľníci z Tisovca sú koordinovaní správou Národného parku Muránska planina.
Zábrany sa robia z dôvodu zabránenia žabám v prechode cez hlavnú cestu, ktorá im stojí v ich migračnom procese z lesa do rybníka, kde dochádza v jarnom období k páreniu. Zábrany sú pol metra vysoké plastové fólie, ktoré žaby zastavia. Pracovníci ich sa následne pochytajú a prenesú na druhú stranu cesty. Umiestňujú sa ručne – vykopaním pozdĺžnej priekopy popri ceste, natiahnutím fólie, jej uchytením drevenými kolíkmi a následným prihrnutím jej spodnej časti tak, aby ju žaby nepodliezli.
Takýmto spôsobom sa udržuje prirodzený chod prírody, ktorá je narúšaná početnými infraštruktúrami, ktoré sú budované často v prostredí, kde sa rôzne živočíšne druhy presúvajú alebo za svojou potravou, alebo migrujú do miest, kde sa pária.