Už je Mitra,, aj po Mitre... To je názov ľudovej piesne, v ktorej sa spieva o ukončení pastierskej sezóny, rovnako ako tomu bolo aj počas uplynulej soboty 26. októbra na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach, kde sa konal druhý ročník podujatia Slovenské mitrovanie.
"Mitrovanie alebo valaské hody či sviatok ovčiarov sa viaže k 26. októbru na deň sv. Demetera alebo Mitra, kedy sa končí pastierska sezóna. Bačovia a valasi sa v tomto období vracali do dedín, v kostole obetovali syry a po vyúčtovaní sa s majiteľmi oviec zúčastnili spoločnej hostiny. Práve na tento takmer zabudnutý zvyk nadväzuje podujatie Slovenské mitrovanie, počas ktorého boli pre návštevníkov podujatia pripravené ukážky prác na salaši, hudba a tance valaskej kultúry, výstava a ďalšie sprievodné aktivity," prezradila viac o tomto slovenskom zvyku pracovníčka MAS Malohont Ing. Miroslava Kubaliaková.
Lákadlom bola aj vôňa a skvelá nálada, ktorá sa šírila v okolí ôsmich súťažných družstiev z celého regiónu. Tie si zmerali sily vo varení baraních špecialít, čím zároveň prezentovali rôzne spôsoby spracovania baranieho mäsa.
V ponuke súťažných jedál prevládal baraní perkelt, kapustnica, guľáš a plnené pečené rebrá s rôznymi prílohami, s ktorými zvíťazilo družstvo Kokavskí gurmáni. Druhé v poradí skončili dôchodkyne z Hrachova a tretie miesto získali Havrany z Lukovíšť.
"Celkovú atmosféru počas dňa dotvárali heligonkári Jaroslav Petrinec, Andrej Kamenský, Ján Kožiak a Ľubomír Zvara, ku ktorým sa v záverečnom kultúrnom programe pridali folklórne súbory Vepor z Klenovca, Kokavan z Kokavy nad Rimavicou, Rimavan z Rimavskej Soboty, Laznícky výber a Mladosť z Banskej Bystrice, ako aj fujaristi z Kotošky a Dušan Ceber. Bodkou za podujatím bolo posedenie a voľná zábava pri ľudovej hudbe FS Vepor z Klenovca, ktorou sa ukončilo dvojdňové vzdelávacie a propagačné podujatie Slovenské mitrovanie. Jeho cieľom bolo spropagovať tradičné ovčiarstvo, život na salaši, zvykoslovie, hudobný a tanečný folklór našich predkov z tejto oblasti, čo sa nám vďaka všetkým spoluorganizátorom, dobrovoľníkom a účinkujúcim podarilo. Hlavným organizátorom podujatia bola Miestna akčná skupina MALOHONT a Salaš pod Maginhradom Veľké Teriakovce v spolupráci s odborným garantom, ktorým bola Katedra životného prostredia Fakulty prírodných vied UMB Banská Bystrica," dodala pracovníčka MAS Malohont Mgr. Stanislava Zvarová.
Ako to vyzeralo na Slovenskom mitrovaní si môžete pozrieť vo fotogalérii: