Počuli ste niekedy o Učenej spoločnosti malohontskej? Viete, čo sú Solennie? V Nižnom Skálniku môžete navštíviť Pamätnú izbu a dozvedieť sa viac o histórii nášho regiónu.
V Nižnom Skálniku otvorili Pamätnúj izbu Učenej spoločnosti malohontskej. V obci v rokoch 1808 až 1832 pôsobila Učená spoločnosť malohontská. O jej založenie sa zaslúžili evanjelickí kňazi M. Holko st., jeho syn M. Holko ml. a zeman J. Feješ.
V Nižnom Skálniku založili Verejnú knižnicu, ktorá bola v tej dobe najväčšia na Slovensku a slúžila na ďalšie vzdelávanie kňazov, profesorov, študentov, ale aj širokej verejnosti. Každoročne sa v septembri stretávali a svoje práce vydávali v almanachoch Solenniách.
Solennie obsahovali štúdie a úvahy z filozofie, histórie, národopisu, pedagogiky, estetiky, literárnej histórie, básne, zbierky piesní, rodinné právo.
Pamätná izba Učenej spoločnosti malohontskej je umiestnená v budove Obecného úradu v Nižnom Skálniku. Finančné prostriedky na rekonštrukciu miestnosti získala obec v roku 2013 z projektu podporeného prostredníctvom výzvy MAS MALOHONT.
Zariadenie pamätnej izby zrealizovali v roku 2014 členovia OZ SOLENIA s finančnou podporou MAS MALOHONT v rámci grantového programu Región občanom - občania regiónu. Kópie rukopisov a listín z obdobia pôsobenia Učenej spoločnosti malohontskej poskytli Slovenská národná knižnica v Martine a Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote.
Pamätná izba Učenej spoločnosti malohontskej bude upozorňovať obyvateľov obce a širokú verejnosť na jej minulosť i na slávnych rodákov, má ich priviesť k záujmu o dejiny, podnietiť k hľadaniu vlastnej identity a posilniť v nich pocit regionálnej príslušnosti.