Kalamita medveďom zničila prirodzený domov, pánovi Rešutíkovi medveď hľadajúci potravu zničil včelín.
Kalamita, ktorá sa prehnala okresom, zanechala holé kopce, čo okrem iného spôsobilo i zánik prirodzeného domova viacerých živočíchov. Medvede sa čoraz viac presúvajú k blízkosti ľudských obydlí, hľadajúc potravu. Pánovi Rešutíkovi jeden takýto medveď zničil dlhoročnú prácu - včelín na Rástočnom (Čierna Skala).
"Na tomto mieste mám včely už päť rokov a doposiaľ sa nič podobné nestalo. Za to obdobie nebol areál oplotený, bol k nemu voľný prístup a až tento rok som natiahol drôt s elektrikou, aby som zamedzil prístupu srncov. Pre medveďa však tento drôt nebola žiadna prekážka. Príčinou je podľa mňa kalamita, ktorá vyhnala medvede z ich prirodzeného prostredia," povedal pre Echoviny.sk včelár Ján Rešutík.
Ján okrem finančnej straty utrpel aj emocionálne, nakoľko si všetky komponenty do včelína vyrába sám. Absolvoval včelársku školu v Banskej Bystrici, kde sa naučil vyrábať aj jednotlivé komponenty používajúce sa vo včelárstve. Keď uvidel polámané nádstavky, ktoré vlastnoručne zhotovoval, rozhodol sa do budúcna svoje včely ochrániť. Teraz bude areál chrániť elektrický drôt skladajúci sa z troch vrstiev a pohybový senzor s trúbou, ktorý v prípade zaznamenaného pohybu spustí zvukový signál, ktorý zver vystraší.
Podľa odborníkov si medveď týždeň oddýchne a potom to skúsi znova. Reálna je aj teórie, že šlo o medvedicu s mladými, nakoľko sa mnohé nádstavky našli niekoľkometrov od včelína. Medvedica pravdepodobne sedela pred včelínom, vyberala rámiky, podávala ich svojim mláďatám a tie ich vynášali.
Finančná škoda zatiaľ nieje vyčíslená, no citová je veľká
"Škodu zatiaľ neviem vyčísliť. Neviem či sú mŕtve všetky matky, musel som ich nechať ukľudniť, budem ich ďalej sledovať. Deväť z desiatich rodín je zničených. Čo sa dalo, dal som dohromady. Musím zistiť koľko včiel ostalo nažive, či sa ešte dá použiť náhradná matka, takže odhadnúť škodu zatiaľ neviem, ale citová je veľká," dodal Rešutík.