FOTO: Hnúšťa chce v tomto roku dokončiť rekonštrukciu Petrivaldského vily. Bude z nej turistické centrum aj múzeum

2. februára 2022 | 12:33 |  | |  |
Zdroj: Mesto Hnúšťa

HNÚŠŤA - Novým centrom turizmu v Hnúšti sa stane historická Petrivaldského vila, ktorú mesto vlani a v tomto roku rekonštruuje. Vila je jednou z mála zachovaných historických budov v Hnúšti. Po ukončení obnovy vznikne vo vile turistické informačné centrum a malé múzeum s expozíciou. Roky chátrajúci objekt tým získa nové využitie.

„Od pôvodného zámeru rekonštrukcie historickej budovy uplynulo už 25 rokov. V roku 1996 prešla delimitáciou do rúk mesta Hnúšťa z iniciatívy jej prvého ponovembrového primátora Jozefa Kolesára. Pán Kolesár mi osobne potvrdil, že na základe jeho krokov bola budova v roku 1998 zapísaná do registra Národných kultúrnych pamiatok,“ predstavil zárodky záchrany primátor Hnúšte Roman Lebeda.

Ako ďalej doplnil Michal Vacula, vedúci oddelenia výstavby, životného prostredia a verejného obstarávania Mestského úradu Hnúšťa, samospráva spustila prvú etapu obnovy v marci 2021. „Zhotoviteľ začal v prvom rade s výmenou strechy na starej, pamiatkovej časti vily. Pokračovalo sa s napojením na inžinierske siete a vybudovala sa nová požiarna nádrž. Následne sa na jeseň zbúrala novodobá prístavba, ktorá sa buduje v podstate nanovo,“ načrtol doterajšie práce.

Súčasťou prvej etapy obnovy bol i archeologický výskum, pri ktorom boli nájdené základy pôvodnej verandy vily, ktorá bola neskôr zbúraná. V rámci rekonštrukcie však má byť znovu postavená na pôvodných základoch v podobe, v akej je zachytená na historických fotografiách.

Podľa Vaculu sa za rok 2021 vo vile preinvestovalo okolo 110 000 eur, z toho 100 000 eur samospráva dostala ako dotáciu od Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v rámci Akčného plánu rozvoja okresu Rimavská Sobota. Zvyšná čiastka bol príspevok od rezortu kultúry. 

Na druhú časť rekonštrukcie chce mesto získať financie v rámci výzvy Miestnej akčnej skupiny (MAS) MALOHONT. „Aktuálne sa vyrábajú okná, ktoré by mali byť osadené koncom zimy, alebo na začiatku jari. Potom nastúpi reštaurátor, ktorý bude obnovovať historickú časť objektu. Následne v letných mesiacoch by mala byť vila úplne dokončená,“ avizoval vedúci s tým, že zámer samosprávy je ukončiť všetky práce do septembra 2022.

Článok pokračuje pod reklamou„Odhadované náklady sú podľa zmluvy vo výške okolo 270 000 eur. Vzhľadom na drobné zmeny a zvýšenie cien materiálov možno bude musieť mesto určitú čiastku dofinancovať zo svojho rozpočtu. Na kontrolných dňoch sa však snažíme dohodnúť s pamiatkarmi, projektantom i zhotoviteľom a navrhovať riešenia, ktoré eliminujú nárast cien,“ konštatoval Vacula.

Turistické informačné centrum

Obnovená budova bude slúžiť predovšetkým turizmu. Do historickej časti vily chce samospráva presťahovať Turistické informačné centrum (TIC), ktoré momentálne sídli v priestoroch Mestského kultúrneho strediska. V novej časti objektu vzniknú okrem iného aj sociálne zariadenia, ktoré sa nedali vybudovať v historickej časti. Na vnútorné vybavenie, ktoré bolo navrhnuté dizajnérkou so zástupcami mesta a spolupracujúcich organizácií na základe niekoľkých konzultácií, bude musieť samospráva nájsť ďalšie prostriedky.

„Okrem turistického infocentra v budove plánujeme interaktívnu výstavnú miestnosť, ako aj zaujímavé múzeum knihy a našich významných dejateľov Janka Francisci Rimavského a Mateja Hrebendu. Malá časť expozície by mohla byť venovaná aj rodine Petrivaldských, ktorá vilu dala postaviť,“ pokračoval o budúcich plánoch primátor Hnúšte Lebeda.

Jedným zo zámerov mesta je vytovriť pri vile aj oddychovú záhradu. Tá by mala byť aj východiskovým bodom náučného chodníka, ktorý by mal v budúcnosti viesť mestom. Pri vile bude rovnako umiestnená aj jeho prvá informačná tabuľa.

Zmena v roku 2015

Ako pripomenula hnúšťanská mestská poslankyňa Miroslava Vargová, vilu mesto v predchádzajúcom volebnom období ponúkalo na predaj ako prebytočný majetok. „Na základe môjho podnetu predložila komisia podnikateľskej činnosti a správy mestského majetku návrh mestskému zastupiteľstvu na zrušenie vily ako prebytočného majetku mesta s cieľom pokračovať v doterajších snahách o jej rekonštrukciu. To bolo v roku 2015,“ priblížila poslankyňa prvé kroky k reálnej záchrane vily.

Zdroj: Mesto Hnúšťa

Jedným z dôvodov, prečo stavba dlhodobo chátrala, bola podľa Vargovej aj chýbajúca projektová dokumentácia na rekonštrukciu vily a výskymu nariadené pamiatkovým úradom „S jej vypracovaním sa začalo v prechádzajúcom volebnom období a dokončená bola v tom súčasnom,“ podotkla Vargová s tým, že napokon až dve tretiny finančných prostriedkov by mohli byť financované z mimorozpočtových, teda dotačných zdrojov.

V nasledujúcom období sa mesto musí rozhodnúť, ako bude vilu po rekonštrukcii a zariadení prevádzkovať. „Naozaj by nebolo dobré, keby to dopadlo tak, že bude obnovená a napokon ju len príležitostne niekto pôjde otvoriť. Taký zámer vôbec nebol a zároveň sme sa v projektoch ako mesto zaviazali, že tam vytvoríme pracovné miesto,“ skonštatovala poslankyňa, ktorá si myslí, že vila bude po ukončení obnovy skvostom mesta. 

„Podľa mňa je to navrhnuté jednak odvážne, jednak zaujímavo, a môže to byť úspešná rekonštrukcia v celoslovenskom meradle, čím sa Hnúšťa bude môcť pochváliť,“ dodala. Podľa nej je ideálne, keby bolo TIC vo vile súčasne akousi pobočkou Oblastnej organizácie cestovného ruchu Gemer a ponúkalo možnosti turizmu nielen v Hnúšti, ale aj v okolí.

„Od samotného spustenia do prevádzky sme však ešte stále ďaleko, podstatné však je, že sa historicky zaujímavú budovu podarí zachrániť pre ďalšie generácie,“ uzavrel primátor Roman Lebeda.

História siahajúca do prelomu storočí

Petrivaldského vila bola postavená koncom 19. alebo začiatkom 20. storočia v secesnom štýle. Budovu netradičného vzhľadu pre miestneho podnikateľa navrhli stavitelia z Rožňavy. V pristavanom zadnom trakte bolo v minulosti umiestnené zariadenie na výrobu a plnenie sódovky do fliaš. Po smrti posledného majiteľa Pankráca Petrivaldského v roku 1976 sa dostala do majetku štátu. V roku 1996 ju získalo mesta Hnúšťa a malo v nej vzniknúť múzeum, čo sa ale napokon nezrealizovalo.

Vila je od roku 1998 národnou kultúrnou pamiatkou. V roku 2014 ju mesto mestské zastupiteľstvo označilo za prebytočný majetok a ponúklo štátu, ktorý ju však odmietol. Od mesta ju následne chcela kúpiť súkromná spoločnosť s cieľom prestavať ju na zábavné centrum, s čím však zase nesúhlasil poslanecký zbor. V roku 2015 napokon samospráva svoje pôvodné uznesenie o nadbytočnosti vily zrušila a o tri roky neskôr dala na jej obnovu vypracovať projektovú dokumentáciu. Samotná obnova sa začala v roku 2021.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
Vengrín absolvoval stretnutie s ministerkou kultúry, hovorili aj o rozvoji regiónu
11.apr.2024 - Jednou z hlavných tém stretnutia bola plánovaná kompletná rekonštrukcia domu Dr. Vladimíra Clementisa v Tisovci.  Ďalej...
Pridajte sa do tímu ako web dizajnér a grafik
21.mar.2024 - Niektoré veci v živote sa naplánovať nedajú, úspech v biznise však áno, to je heslo marketingovej spoločnosti Prognessa.com Ďalej...
Skvelá pracovná príležitosť: Hľadá sa asistent/ka konateľa
21.mar.2024 - Predstav si moment, keď sa otvárajú dvere novým možnostiam a príležitostiam, ktoré môžu zmeniť tvoj život. Ďalej...
Kraj problémy s novým dopravným systémom eviduje. Poznáme ich riešenie, ubezpečuje predseda BBSK
8.mar.2024 - Župan považuje za podstatné, že prechod na nový systém bol aj napriek tomu úspešný a systém neskolaboval. Ďalej...
Rimava.sk hľadá nového redaktora a junior redaktora, pridajte sa k nám
5.mar.2024 - Si šikovný? Zaujímaš sa o dianie v regiónoch Gemer, Malohont a Novohrad? Rád pracuješ v kolektíve? Ak áno, máme pre teba zaujímavú ponuku na prácu.  Ďalej...

DO POZORNOSTI

Od profesionálneho pretekára k podnikateľovi: Filip Balciar otvára tretiu cyklistickú predajňu
Bývalý pretekár v horskej a cestnej cyklistike Filip Balciar prevádzkuje momentálne dve predajne Profibikers.sk v Lučenci a v Rimavskej Sobote. Ďalej...
5.apr.2024 - Bývalý pretekár v horskej a cestnej cyklistike Filip Balciar prevádzkuje momentálne dve predajne Profibikers.sk v Lučenci a v Rimavskej Sobote. Ďalej...

Šport

Hnúšťanskí a revúcki kickboxeri si z Trnavy priniesli pódiové umiestnenia
3.mar.2024 - Na tatami sa postavilo 214 súťažiacich z 32 klubov a z 3 krajín – Slovensko, Česko a Maďarsko. Ďalej...
3.mar.2024 - Na tatami sa postavilo 214 súťažiacich z 32 klubov a z 3 krajín – Slovensko, Česko a Maďarsko. Ďalej...
V Seredi sa konalo prvé kolo Slovenského pohára, Krahulcová odišla so striebrom
4.sep.2023 - Uplynulú sobotu (2. septembra) sa v Seredi konalo historicky prvé kolo Slovenského pohára v cyklistickej disciplíne gravel. Ďalej...
Mesto Hnúšťa aktualizovalo otváracie hodiny kúpaliska
15.aug.2023 - Letné počasie nám ešte ale nepovedalo posledné slovo a bazény môžete stále využiť. Ďalej...

Hnúšťanskí taekwondisti si z pobrežia Balatonu priniesli zlato, striebro, aj víťazný pohár

28.jún.2023 - Na pobreží Balatonu sa konal 2. ročník medzinárodnej súťaže Beach Poomsae 2023. Ďalej...

Medailová žatva taekwondistiek z Hnúšte: Nestratili sa v konkurencii susedných štátov

9.jún.2023 - Tie úspešne reprezentovali v poomsae klub aj mesto Hnúšťa. Ďalej...

Hnúšťanské taekwondistky na súťaži opäť hviezdili

17.máj.2023 - Zo športového podujatia odšili s jednou striebornou medailou a so štyrmi zlatými. Ďalej...

Téma týždňa

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov
13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov

13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Predčasné parlamentné voľby 2023: V okrese Poltár vyhrala jasne strana Smer - Sociálna demokracia
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...

Rozhovor

Uvedomujem si silu získaného mandátu, hovorí nový primátor Hnúšte
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...

Kultúra

Pripravovaná kniha odhalí najkrajšie umelecké zábery regionálnych fotografov z nášho regiónu
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Ako ozdobiť umelý vianočný veniec
2.apr.2024 - Máte radi vianočné tvorenie? Zdobenie vchodových dverí, schodísk a napokon vianočného stromčeka? K podobne milým aktivitám patrí aj zdobenie vianočného venca. Ak každý rok vymyslíte iný štýl výzdoby, potom by nemala obísť ani váš vianočný veniec. Ozdobme ho spoločne! Základ je kvalitný veniec Aby vianočný veniec pôsobil tip-top, veľkú úlohu nezohráva len jeho výzdoba, ale […] Ďalej...
2.apr.2024 - Máte radi vianočné tvorenie? Zdobenie vchodových dverí, schodísk a napokon vianočného stromčeka? K podobne milým aktivitám patrí aj zdobenie vianočného venca. Ak každý rok vymyslíte iný štýl výzdoby, potom by nemala obísť ani váš vianočný veniec. Ozdobme ho spoločne! Základ je kvalitný veniec Aby vianočný veniec pôsobil tip-top, veľkú úlohu nezohráva len jeho výzdoba, ale […] Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram