Aktuálnym trendom na trhu je PTC vykurovacia fólia. Predstavuje zázrak, ktorý vám má ušetriť nemalé finančné prostriedky na vykurovanie. Je to naozaj tak alebo ide len o trik šikovných marketérov?
PTC je skratka z anglického positive temperature coeficient a znamená, že so zvyšujúcou teplotou sa zmenšuje odpor vykurovacej fólie. Jej výhodou by teda mala okrem úspory energie byť aj možnosť umiestniť na ňu nábytok, ktorý nie je na nožičkách a fólia rovnako ako podlahová krytina by sa nemali prehriať.
Realita vs marketing
Všetky PTC fólie majú výkon 110W alebo 220W na meter štvorcový. To znamená, že vykurovacia fólia je schopná sa pri nepretržitej práci nahriať na viac ako 70°C, a teda dosiahnuť výrazný PTC efekt. Takže ak by ste si takúto fóliu nainštalovali do svojho domu, zníži sa jej výkon už po pár minútach z 220 W/m2 o 20% na cca 176W/m2. Ide o veľký počiatočný výkon, ktorý je prakticky zbytočný. Navyše pri zvyšovaní teploty na extrémnych 100 a viac °C a umiestnenia na podlahu napríklad gauča bez nožičiek dochádza k poškodeniu podlahy a vzniku „zadusených miest“, teda priestoru, kde nemá teplo kam odchádzať a následne spôsobí prehriatie a poškodenie. Výsledkom je nadmerná spotreba energie bez efektu.
„Náš tím odborníkov nevidí výhodu v použití vykurovacej fólie s PTC efektom oproti tej bežnej. Hlavné požiadavky na vykurovaciu fóliu sú odolnosť, bezpečnosť, použiteľnosť v nízkoenergetických domoch a hlavne trvácnosť. Tieto vlastnosti viete zabezpečiť vďaka kvalite použitých materiálov vo vnútri fólie, PTC efekt považujeme za marketingový ťah neodrážajúci realitu.“ hovorí technický riaditeľ Heat Decor Peter Brieška
Prečo si vybrať bežnú vykurovaciu fóliu?
Magická PTC fólia je menej efektívna ako bežná vykurovacia fólia, ale ponúka šikovný marketingový trik, ktorý hovorí o úspore nákladov. Testy odborníkov dokázali, že neexistuje rozdiel v technológii a spôsobe fungovania medzi tradičnou vykurovacou fóliou a fóliou s PTC efektom. Neodporúčajú na ňu rovnako ako pri tradičnej vykurovacej fólii pokladať nábytok bez nožičiek, aby nedošlo k prehriatiu a poškodeniu podlahy. Navyše európski výrobcovia plávajúcich podláh nemusia uznať záruku, ak je pod ňou vykurovacia fólia so silnejším výkonom ako 80W/m. Jej súčasťou by malo byť podlahové čidlo, ktoré limituje max teplotu podlahy na 28°C, teda hodnotu povolenej hygienickej normy.
Vykurovacie fólie Heat Decor spĺňajú všetky prísne pravidlá Európskej únie. Rovnako ich CE certifikát pochádza z EÚ a nie z Ázie. Medzi ich výhody patrí bezúdržbovosť, nepotrebnosť servisnej miestnosti, rýchla inštalácia a nábeh kúrenia, efektivita, ako aj dlhá životnosť a záruka.