Už piaty rok pôsobí pri Mestskom kultúrnom stredisku (MsKS) v Hnúšti divadelný ochotnícky súbor (DS) Katalpa. V súčasnosti má 16 členov vo vekovom rozpätí od 16 do 72 rokov.
„Prvou hrou, ktorú nacvičili, bola komédia Zvonodrozdovo od Gabriela Chevaliera, ktorú uviedli 13. mája 2016. Druhou bola Luigiho srdce alebo poprava tupým mečom, na ktorú taktiež dostali dobrú odozvu,“ priblížila riaditeľka MsKS Diana Vojenčiaková.
Aktuálnym predstavením Katalpy je hra Ťapákovci, s ktorou sa v apríli tohto roku predstavili aj na Lojkovom Tisovci, kde sa umiestnili v zlatom pásme. Vďaka tomu postúpili na krajskú prehliadku Zochova divadelná Revúca. Režisérom súboru je Michal Stejskal, rodák z Hnúšte, ktorý vedie aj súbor Daxner v Tisovci. Členovia súboru sa stretávajú a nacvičujú minimálne raz týždenne.
Bohatá divadelná história
DS Katalpa nadviazala na bohatú tradíciu ochotníckeho divadla v Hnúšti, ktorá podľa dostupných prameňov siaha do druhej polovice 19. storočia. Hnúšťa bola totiž na trase revúckych ochotníkov z radov študentov slovenského gymnázia, ktorí sa tu zastavovali s nacvičenými hrami a pokračovali najčastejšie do Rimavskej Kokavy (dnes Kokavy nad Rimavicou).
Po prevrate v roku 1918 a vzniku Československej republiky sa podmienky pre kultúrny život postupne zlepšovali a aj v Hnúšti sa rozprúdil spoločenský život, čo nasvedčuje aj nacvičovanie divadelných hier ochotníkmi.
Medzi prvých vedúcich hnúšťanských divadelných hercov patril Bernard Mišečka, rodák z Hnúšte, profesor na Gymnáziu v Rimavskej Sobote, ktorý sám písal básne, ale aj divadelné hry. V roku 1921 nacvičil s ochotníkmi vlastnú divadelnú hru „Leto“.