Gymnázium Mateja Hrebendu bolo opäť úspešné. Pedagógom gymnázia sa podarilo získať v rámci grantového programu Školy pre budúcnosť Nadácie Orange pre školský rok 2014/2015 projekt s názvom Detská univerzita. Projekt uspel v konkurencii až 383 žiadostí.
Žiaci primy a sekundy sa budú môcť v rámci projektu Detská univerzita zapísať do piatich študijných odborov a to Bylinkár, Detektív, Vedec, Redaktor a Delegát. Po slávnostnom zápise – imatrikulácii, prevzatí indexu a učebného plánu postupne absolvujú všetky ponúkané odbory a svoje štúdium ukončia slávnostnou promóciou, kde im bude odovzdaný diplom absolventa Detskej univerzity. Počas štúdia budú môcť žiaci navštíviť Botanickú záhradu v Bratislave, aby si mohli rozšíriť vedomosti z oblasti Bylinkár, Slovenskú národnú galériu pre rozvoj študijného odboru Delegát a Edulab, kde si budú môcť overiť svoje vedomosti získané v rámci štúdia odboru VEDEC.
29.1. 2015 sa v Mestskej galérii v Rimavskej Sobote realizoval prvý študijný odbor Detskej univerzity a to DETEKTÍV s podtitulom Stal sa zločin! Stopy vedú do galérie… Počas tohto študijného odboru žiaci pátrali po stratených obrazoch Jany Farmanovej a Štefana Balázsa.
Rozlúštené heslo "Hlava bez tela, telo bez hlavy!" sa stalo prvou stopou vedúcou k vypátraniu páchateľov a k nájdeniu obrazov. Následne žiaci na základe získaných indícií nakreslili portréty podozrivých osôb. Treťou stopou boli odtlačky prstov nájdené na mieste činu. Najskôr sa z prednášky policajného technika žiaci dozvedeli základné informácie o spôsobe odoberania a skúmania daktyloskopických stôp, neskôr mali možnosť vyskúšať si na vlastnej koži, ako sa daktyloskopické stopy odoberajú. Na stopu stratených obrazov mladých vyšetrovateľov priviedlo preskúmanie DNA stôp z miesta činu. Žiaci elektroforézou vylúčili možných páchateľov a zistili, kto z podozrivých osôb sa nachádzal v galérii a zanechal tam svoje stopy DNA. Následne bola daná podozrivá osoba žiakmi vypočutá. Žiaci na základe tejto výpovede zistili, že daná osoba nebola páchateľom krádeže, naopak bola svedkom tohto zločinu a dokonca ich priviedla k poslednej indícii, pomocou ktorej sa podarilo zmiznuté obrazy nájsť v budove galérie. Žiaľ, páchateľa daného trestného činu sa nepodarilo vypátrať. Napriek tomu musíme konštatovať, že pátranie po stratených obrazoch bolo úspešné!
Po ukončení pátrania žiaci mali možnosť izolovať DNA z jahody, ktorú si mohli zobrať domov.
V priebehu mesiaca február na Detskej univerzite budú prebiehať dva študijné odbory a to DELEGÁT a REDAKTOR.
Nadácia Orange už 12 rokov dáva priestor inovatívnym pedagógom a podporuje ich v ich snahe meniť zaužívané spôsoby výučby a pri zavádzaní zaujímavých a interaktívnych vzdelávacích trendov. Nadácia Orange chce, aby tvoriví a aktívni učitelia boli vo svojej práci motivovaní a aby nedostatok financií na školách, kde pôsobia, nebol prekážkou pri realizácii ich kreatívnych nápadov.
Dlhodobým cieľom programu je zmena spôsobu vyučovania na základných a stredných školách, nie zmena obsahu učiva. Preto sa nadácia snaží poskytnúť pedagógom viac možností učiť tvorivo, invenčne, netradične a umožniť im pristupovať k žiakom ako k svojim partnerom, ktorí sa aktívne spolupodieľajú na vyučovaní a nie sú len pasívnymi prijímateľmi informácií.