Kandidátov na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) je už jedenásť. Ten jedenásty je z Rimavskej Soboty.
Tým desiatym sa stal 38-ročný Marek Mališ zo Strany zelených (SZ). Ako sám o sebe uviedol, je krajským predsedom SZ, pracuje ako manažér v oblasti využívania zelených energií, biomasy a trvalo udržateľného rozvoja. Dlhší čas pôsobí v komunálnej politike, či už ako poradca v oblasti energetiky alebo ako poslanec obecného zastupiteľstva v Kriváni, okres Detva, odkiaľ pochádza.
"Chcem občanom ponúknuť víziu zlepšenia životného prostredia, víziu trvalo udržateľného rozvoja na miesto, kde sa človek narodí, kde by si chcel založiť rodinu, vychovávať deti a prežiť celý život. Dospeli sme k záveru, že žiadny z ohlásených kandidátov takú víziu neponúka," zdôvodnil svoju kandidatúru Mališ.
Zdravotníctvo, lepšie podmienky pre matky s deťmi či seniorov majú byť ďalšie body jeho volebného programu. "Ak sa v kraji budeme všetci cítiť lepšie a budeme mať lepšie podmienky všeobecne pre život a všetci priložíme ruku k dielu, tak spolu niečo dokážeme," konštatoval Mališ.
"Chcem byť kandidátom, ktorý ľudí spája a nie kandidát, ktorý ľudí rozdeľuje. Ako príklad uvediem boj proti ťažbe zlata u nás doma v Detve. Tento boj spojil ľudí rôznych vízií, názorov, presvedčení a títo ľudia dokázali boj za svoje životné prostredie vyhrať," zdôraznil Mališ.
Na otázku TASR, ako si predstavuje svoju volebnú kampaň a z čoho ju bude financovať, reagoval: "Toto všetko bude ešte zverejnené, je to všetko v štádiu prípravy. Financie určite zverejníme na transparentnom účte."
-----
Jedenástym kandidátom na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) je rómsky aktivista Vojtech Kökény z Rimavskej Soboty. Svoju kandidatúru potvrdil pre TASR s tým, že oficiálne kandiduje za Stranu rómskej koalície (SRK).
Za cieľovú skupinu svojich voličov považuje podľa vlastných slov predovšetkým členov rómskych komunít v BBSK a chce ich svojím programom osloviť. „V prípade, ak sa stanem predsedom kraja, chcem využívať všetky jeho kompetencie, aby som realizovaním nových filozofií aplikovaných do praxe odstránil ich mnohokrát rasovo-etnickú, teritoriálnu a duchovnú segregáciu,“ povedal Kökény.
S rómskymi komunitami sa mieni stretávať priamo v ich osadách. „Budem sa s nimi rozprávať ľudsky a bratsky o pravdivých témach, ako a prečo musíme spoločne konať 4. novembra a voliť tak, aby v týchto voľbách bolo demokraticky odstránené terajšie fašistické vedenie BBSK,“ dodal. Ako ďalší dôvod svojej kandidatúry uvádza fyzické napadnutia a útoky na Rómov zo strany neofašistov.
SRK podľa neho nie je stranou milionárov a nie je dotovaná oligarchami. „Našu kampaň preto budem realizovať len z nezištnej pomoci členov našej komunity,“ objasnil Kökény plánovaný spôsob financovania.
----
O funkciu predsedu BBSK sa doteraz chcú uchádzať konateľ súkromnej firmy a poslanec mestského parlamentu spod Urpína Igor Kašper, politológ, poslanec Národnej rady SR za SaS a Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Martin Klus, ktorého podporujú aj OĽaNO-NOVA, KDH a OKS, ďalej historik, generálny riaditeľ banskobystrického Múzea SNP a mestský poslanec Stanislav Mičev, podnikateľ Ján Lunter, predseda Strany moderného Slovenska Milan Urbáni, exprimátor a niekdajší prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor, prednosta Mestského úradu v Brezne, právnik Martin Juhaniak, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a starosta obce Mýtna v okrese Lučenec Pavel Greksa.
Či bude opäť kandidovať aj súčasný predseda kraja Marian Kotleba (ĽSNS), oznámi koncom leta.