Architektonickú štúdiu Coburgovskej železnej cesty Horehroním odprezentovali v uplynulých dňoch jej tvorcovia z Kupec Architekti z Brezna. Prezentáciu doplnila aj prehliadka priamo v teréne. Vznik štúdie iniciovala Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie v spolupráci s Horehronským múzeom v Brezne a za finančnej podpory Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).
„Štúdia ponúka zaujímavé a komplexné riešenie pre objekty, ktoré boli kedysi súčasťou Pohorelského železiarskeho komplexu a spája ich v rámci jednej tematickej trasy. Centrom celého projektu železnej cesty by bol vzácny historický park v Pohorelskej Maši s kúriou. Tento projekt považujem za atraktívny a ambiciózny, jednoznačne by pomohol rozvoju turistického ruchu v tejto časti regiónu," uviedla výkonná riaditeľka OOCR Región Horehronie Petra Ridzoňová Hlásniková.
Práca identifikuje významné objekty a lokality bývalého železiarskeho komplexu a zaoberá sa i revitalizáciou parku v nadväznosti na koncept obnovy a využitia kúrie. Návrh revitalizácie parku konzultovali s odborníkmi z Arboréta Borová hora.
Aristokratická rodina Coburgovcov bola významne spätá so Slovenskom. Zanechali po sebe viaceré sídla, finančne podporili stavbu niekoľkých kostolov a boli počas svojej doby i významným zamestnávateľom.
Na Horehroní vlastnili prosperujúci Pohorelský železiarsky komplex. Jeho centrum bolo práve v Pohorelskej Maši, kde si postavili reprezentatívne sídlo a kostol. Boli tiež poľovníci s blízkym vzťahom k prírode a práve to bol pravdepodobne impulz k vybudovaniu estetického oddychového parku so vzácnymi drevinami v blízkosti ich sídla. V parku situovali budovu správy majetku alebo takzvanú kúriu, ktorá je dnes vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
Existenciu tohto komplexu dodnes pripomínajú zaujímavé architektonicky hodnotné objekty. Niektoré z týchto budov súviseli priamo so železiarskou výrobou, iné dodnes reprezentujú pamiatku na hámorníkov, na ľudí, ktorých práca v hutách či hámroch živila. Do železiarskeho komplexu patrilo sedem osád vrátane Polomky – Hámra, Pohorelej, Vaľkovne, Novej Maši, Zlatna, Švábolky či Červenej Skaly.
Na ďalších krokoch týkajúcich sa realizácie jednotlivých častí štúdie bude OOCR Región Horehronie spolupracovať s Rozvojovou agentúrou BBSK. Tematická trasa bude zároveň súčasťou ponuky krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus v produktovej línii Stopy dejín.