Tohtoročná zima vstúpi do dejín ako jedna z najnákladnejších na vykurovanie. A to ešte ani nevieme, ako veľmi bude mrznúť. Enormné ceny za plyn a elektrinu spôsobujú, že sa všetci snažia šetriť, kde sa dá. A preto čoraz viac domácností spolieha na pevné palivá.
Kúrenie v kotli na tuhé palivo bolo ešte nedávno úplne bežné. Dnes sa k tomuto spôsobu hojne vraciame v starých aj nových domoch. V porovnaní s niekdajšími kotlami sú tie moderné oveľa jednoduchšie na obsluhu, majú vyššiu účinnosť a výrazne menej ovplyvňujú životné prostredie.
Tradičný kotol na drevo však nie je jediná možnosť. Veľmi obľúbené sú aj kotly na pelety. Ich hlavnou výhodou je automatická prevádzka. Čo ešte odlišuje pelety od dreva a na čo si dať pozor? Porovnali sme 9 dôležitých bodov.
Drevo je obnoviteľný zdroj energie a má nulovú uhlíkovú stopu. To isté sa dá povedať aj o peletách. Neobsahujú žiadne chemické látky a lepidlá a svoj charakteristický tvar valčekov získavajú len vďaka lisovaniu. Moderné kotly na drevo aj pelety navyše musia spĺňať prísne ekologické podmienky.
Výhrevnosť dreva sa pohybuje okolo 4,3 kWh/kg. Líši sa podľa toho, z akého stromu pochádza a ako dlho vysychalo. Pri kúrení vlhkým palivom sa však o časť výhrevnosti pripravujete.
Pri peletách sa rozlišuje kvalita, ktorá ovplyvňuje to, ako sú výhrevné. Najkvalitnejšie pelety sú označené certifikáciou ENplus A1. Neobsahujú kôru a majú výhrevnosť takmer 5 kWh/kg.
Keď chcete využiť maximum energie uloženej v palive, treba dať pozor na účinnosť kotla. Kvalitné kotly na drevo aj na pelety mávajú účinnosť viac ako 90 %. Keď nedochádza k stratám energie, kotol spotrebuje menej paliva a vy ušetríte.
Čo sa týka obsluhy kotla, dostávame sa k prvému výraznému rozdielu. Drevo musíte vždy ručne nachystať a zapáliť. Zaberie vám to nejaký čas. Naopak, pelety v automatickom kotli sa zapália pomocou žeravej patróny. Nemusíte sa vôbec o nič starať, len stlačíte tlačidlo.
Pri dopĺňaní paliva sa naplno ukazuje odlišnosť medzi automatickým kotlom a kotlom s ručným prikladaním. Zatiaľ čo drevo sa vždy musí prikladať manuálne, pelety umožňujú automatické dávkovanie. Peletový kotol si sám dopravuje palivo na rošt horáka a udržuje nastavenú teplotu. Majiteľ musí len raz za niekoľko dní dosypať zásobník na palivo.
Ak vám je predsa len sympatickejšia ručná obsluha, aj tu si viete uľahčiť prikladanie. Skvelým riešením je kotol na drevo s akumulačnou nádržou, ktorá uchováva prebytočné teplo a to sa môže využiť neskôr. Časté prikladanie vás tiež nemusí trápiť, ak máte kotol na drevo so zásobníkom.
Oba typy kotlov je možné pripojiť na internet a upravovať chod kúrenia na diaľku. Ale len kotol na pelety môžete vzdialene aj zapnúť a spustiť kúrenie, ktoré následne pobeží s automatickým doplňovaním paliva zo zásobníka.
Pre skladovanie dreva a peliet platia podobné podmienky – suché prostredie. Pelety sú hneď z výroby pripravené na nasypanie do kotla, pretože už majú optimálnu vlhkosť. Čerstvé drevo, ktorým chcete kúriť, musí najskôr rok až dva vysychať. Čím tvrdšie drevo, tým viac času potrebuje na dokonalé vyschnutie.
Príprava dreva si vyžaduje určitú manuálnu silu. Záleží na tom, či prácu urobíte sami, alebo si radšej priplatíte za narezanie, sekanie a poukladanie. Do kotla môžete obvykle vkladať dlhšie polená než do krbu. Aj tak budete musieť prikladať niekoľkokrát za deň.
S peletami je manipulácia jednoduchšia. Kúpite ich v 15-kilogramových vreciach alebo voľne sypané. Len čo nimi naplníte násypku kotla, nemusíte sa o kúrenie starať až niekoľko dní.
Pevné palivá sú dlhodobo najdostupnejším spôsobom vykurovania. Zadováženie dreva je lacnejšie a výslednú cenu ovplyvňuje hlavne druh stromu, aktuálna vlhkosť a spôsob prípravy. Pri nákupe peliet si o niečo priplatíte, na druhej strane sa však môžete tešiť na takmer bezobslužnú prevádzku kúrenia.