Bude Slovenkou roka Soboťanka? Šancu získať prestížny titul má táto dáma

6. apríla 2022 | 9:30 |  |

RIMAVSKÁ SOBOTA – Varechy, stroje, kopa pohárov i téglikov a veľké hrnce, z ktorých vychádza vôňa nabádajúca lyžičkou si nabrať z každého na „koštovku“. Sme v miestnej firme Riso, ktorá pripravuje džemy, slivkový lekvár a ovocné nátierky pre veľkých i malých labužníkov. Napriek tomu, že z nej každý deň odíde približne dvanásť ton radosti uchovanej v skle, každý pohár je akoby ho s láskou varila vaša stará mama.

A za Risom naozaj stojí dáma so svojím manželom a dvoma synmi, vďaka ktorým sa v Rimavskej Sobote uchoval jeden z klenotov niekdajšej potravinárskej výroby - konzerváreň. Lekvár a džemy plné čerstvého ovocia z nášho mesta sa aj vďaka ich úsiliu a priebojnosti stali súčasťou stolov rodín nielen po celom Slovensku, ale aj v zahraničí. Teraz môže byť jej práca ocenená aj titulom Slovenka roka.

Srdce rodiny i firmy

Dámy výnimočné a úspešné vo svojom povolaní. Taký je podtitul 14. ročníka čitateľskej ankety Slovenka roka, ktorú organizuje Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a so Slovenským národným divadlom. Do tejto prestížnej ankety sa po prvý raz v jej histórii dostala aj Soboťanka.

Pôsobia v rôznych oblastiach verejného života, no vďaka svojej pracovitosti, nápaditosti a cieľavedomosti sú vzorom pre iných. Túto definíciu spĺňa aj Ing. Nadežda Demeterová, ktorá sa vďaka svojej celoživotnej práci dostala medzi najúspešnejšie Slovenky v kategórii Biznis a manažment.

"Milujem svoju prácu a v našich džemoch je naozaj ovocie, ktoré chutí veľkoRiso," smeje sa pani Nadežda.

Nadežda Demeterová, rodáčka z Hačavy, je konateľka a spolumajiteľka spoločnosti konzervárne RISO-R, s.r.o. Rimavská Sobota. V situácii, keď podniku hrozil zánik, sa s manželom a synmi rozhodli 120-ročnú tradíciu výroby, ako aj pracovné miesta, zachovať. V súčasnosti sa spoločnosť zaoberá tzv. tradičnou výrobou džemov, ovocných nátierok a lekvárov so zreteľom na vysokú kvalitu výrobkov.

Ako sama hovorí, jej život veľmi často ovplyvňovala náhoda. „Veľmi som chcela byť lekárkou, ale osud rozhodol, že budem strojnou inžinierkou. Rýchlo som musela pochopiť, že je jednoduché dobre robiť to, čo chceme a máme radi. Dôležité je naozaj dobre robiť to, čo robíme. A toho sa držím celý život,“ povedala. Nie je teda náhoda, že sa ocitla medzi úspešnými Slovenkami.

30 rokov tvrdej práce jemnej ženy prinieslo zaslúžené ovocie

„Je to neuveriteľné, ale vlani v októbri sme mali s manželom 30. výročie nášho pôsobenia v konzervárenskom priemysle,“ povedala pani Nadežda. Spolu s manželom nadviazali na tradíciu konzervárenstva, ktoré má svoju históriu v Rimavskej Sobote od roku 1902.

„A na to sme hrdí. Zažili sme spolu náročné roky porevolučných zmien, od roku 2005 budujeme svoju značku, máme rodinnú firmu, v ktorej pracujú aj naši dvaja synovia,“ prezradila ďalej táto úspešná Soboťanka.

„Mala som na starosti obchodné, teraz už viac len výrobné, ekonomické a personálne záležitosti, teda stretávam sa a komunikujem s ľuďmi,“ hovorí pani Nadežda.

Tak ako džemy od firmy Riso majú rôznu chuť, rozmanitá je aj práca pani Nadeždy. „Mnohí si myslia, že variť džem vie každý. Áno, vie. Ten, kto má možnosť a chce. Uvedomujeme si, že samozásobenie je naším najväčším konkurentom. Sme pracovitý národ a videli sme to u svojich rodičov, prarodičov, keď na vidieku na jeseň prekypovali špajzičky. Ale svet sa zmenil, vidiecka populácia starne, mladí odišli do mesta, mestská populácia prevažuje vidiecku, žije sa rýchlejšie,“ vysvetlila pani Nadežda. Času na prípravu džemov veľa neostáva, no na mnohých stoloch jednoducho chýbať nesmie.

V Rise to dobre vedia, a preto vyrábajú chutné a zdravé džemy či ovocné nátierky, spracované podľa overených receptúr. Aj keď sú všetky tým najlepším, čo nám príroda dala, niektoré predsa len z políc plných farebných pohárov svojou výnimočnou chuťou vyčnievajú. „Napríklad šípkový, drienkový a brusnicový džem. Ovocie je lokálne viazané, príprava je veľmi prácna, ale výsledok stojí za to. A k nim sa pridáva aj veľmi aromatický a vzácny džem z čiernych ríbezlí. Tešíme sa, že zákazníkom chutia,“ povedala.

Firma Riso uzatvára do sklenených pohárov to najlepšie slovenské ovocie bez pridaných farbív a konzervantov.

Sladké to má v práci i doma

Práca a rodina sú v živote pani Nadeždy silno prepojené. Aj keď sa dennodenne stretáva so svojimi synmi v práci, trávia spolu i voľné chvíle. „Nemôžem úplne oddeliť jedno od druhého. Prácu od rodiny, rodinu od práce. Obe sú vo mne, ja tvorím ich a ony mňa. Mám rada svoju rodinu, čas, ktorý trávim s najbližšími. Moja rodina je môj chlieb každodenný (aj s lekvárom) aj môj sviatok,“ hovorí s úsmevom.

„V našej rodinnej firme pracuje 30 zamestnancov. Sú medzi nimi aj takí, ktorí sú s nami od začiatku. Poznáme sa, svoje možnosti, povahu, boliestky, sme ako veľká rodina. Stabilnú rodinu, stabilný kolektív považujem za svoj najväčší úspech,“ zhodnotila.

Podporte našu veľkoRisú Soboťanku

Jej celoživotná práca môže byť teraz odmenená aj titulom Slovenka roka. “Anketa vstupuje do 14. ročníka svojej existencie. Je obdivuhodné, že Slovensko má tak veľký potenciál významných dám, ktoré dosahujú v rôznych spektrách naozaj úžasné výsledky. Také, ktoré prispievajú k rozvoju našej krajiny. Za každou z dám je kus fantastickej práce,“ povedala Mária Reháková, organizátorka ankety Slovenka roka.

Ktoré úspešné Slovenky získajú ocenenie v jednotlivých kategóriách, sa dozvieme 3. júna 2022 počas slávnostného galavečera v historickej budove Slovenského národného divadla a v priamom prenose RTVS na Jednotke.

Dovtedy vám prvú nominovanú Soboťanku v ankete Slovenka roka predstavíme v niekoľkých článkoch. Hlasovať za ňu už ale môžete aj teraz.

Chcete, aby bola Slovenskou roka Soboťanka? Pošlite svoj hlas Nadežde Demeterovej. Hlasovať môžete formou SMS v tvare SR 2 na číslo 7504 (cena jednej SMS je 1,00 eura s DPH), online na tomto odkaze, alebo aj kupónmi z týždenníka Slovenka.

A čo odkazuje pani Nadežda hlasujúcim? „Určite veľké ďakujem. Ďakujem za ten okamih každému človeku, ktorý mi pošle svoj hlas, venuje svoj čas tomu, aby ma potešil a posunul v ankete Slovenka roka,“ adresuje slová vďaky pani Nadežda.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
Medzi Rim. Sobota a Rim. Baňa nás čaká výluka vlakov, doprava bude nahradená autobusmi
20.nov.2023 - Osobné vlaky budú nahradené autobusmi z dôvodu výluky. Ďalej...
Ideálny Hyundai pre každého v predajniach AC Autocentrum
27.okt.2023 - Spoločnosť AC Autocentrum otvorila nový showroom značky Hyundai v Lučenci, kde ponúka široký výber spoľahlivých áut pre každého. Ďalej...
FOTO: Náučný chodník Bojisko pri R. Bani strážia dvaja noví vojaci
25.okt.2023 - Náučný chodník SNP – Bojisko Rimavská Baňa mapuje bitku medzi povstaleckým peším práporom „NARCIS“ a útočiacou nemeckou ,,Kampfgruppe Sonne“. Ďalej...
Hnúšťanské taekwondistky sa blysli na súťaži v Maďarsku
24.okt.2023 - V Budapešti sa im darilo a odniesli si domov päť cenných kovov. Ďalej...
Pripravovaná kniha odhalí najkrajšie umelecké zábery regionálnych fotografov z nášho regiónu
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...

DO POZORNOSTI

Športovci z Taekwondo klubu Hnúšťa na súťaži opäť hviezdili
Vďaka skvelým výkonom súťažiacich a ich umiestnení si Taekwondo klub Hnúšťa odniesol strieborný pohár v hodnotení 14 tímov. Ďalej...
14.nov.2023 - Vďaka skvelým výkonom súťažiacich a ich umiestnení si Taekwondo klub Hnúšťa odniesol strieborný pohár v hodnotení 14 tímov. Ďalej...

Šport

V Seredi sa konalo prvé kolo Slovenského pohára, Krahulcová odišla so striebrom
4.sep.2023 - Uplynulú sobotu (2. septembra) sa v Seredi konalo historicky prvé kolo Slovenského pohára v cyklistickej disciplíne gravel. Ďalej...
4.sep.2023 - Uplynulú sobotu (2. septembra) sa v Seredi konalo historicky prvé kolo Slovenského pohára v cyklistickej disciplíne gravel. Ďalej...
Mesto Hnúšťa aktualizovalo otváracie hodiny kúpaliska
15.aug.2023 - Letné počasie nám ešte ale nepovedalo posledné slovo a bazény môžete stále využiť. Ďalej...
Hnúšťanskí taekwondisti si z pobrežia Balatonu priniesli zlato, striebro, aj víťazný pohár
28.jún.2023 - Na pobreží Balatonu sa konal 2. ročník medzinárodnej súťaže Beach Poomsae 2023. Ďalej...

Medailová žatva taekwondistiek z Hnúšte: Nestratili sa v konkurencii susedných štátov

9.jún.2023 - Tie úspešne reprezentovali v poomsae klub aj mesto Hnúšťa. Ďalej...

Hnúšťanské taekwondistky na súťaži opäť hviezdili

17.máj.2023 - Zo športového podujatia odšili s jednou striebornou medailou a so štyrmi zlatými. Ďalej...

Hnúšťanskí kickboxeri si z Lučenca odniesli desiatku cenných kovov

27.apr.2023 - V športovej hale v Lučenci sa na 2. kole Open ligy v kickboxe stretlo 213 pretekárov. Ďalej...

Téma týždňa

Pripravovaná kniha odhalí najkrajšie umelecké zábery regionálnych fotografov z nášho regiónu
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...

Pripravovaná kniha odhalí najkrajšie umelecké zábery regionálnych fotografov z nášho regiónu

17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Predčasné parlamentné voľby 2023: V okrese Poltár vyhrala jasne strana Smer - Sociálna demokracia
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...

Rozhovor

Uvedomujem si silu získaného mandátu, hovorí nový primátor Hnúšte
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...

Kultúra

Pripravovaná kniha odhalí najkrajšie umelecké zábery regionálnych fotografov z nášho regiónu
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Z každého typu jedna kabelka
24.nov.2023 - Nachádzajú sa v šatníku každej ženy a ich význam sa musí za každých okolností oceniť. Ďalej...
24.nov.2023 - Nachádzajú sa v šatníku každej ženy a ich význam sa musí za každých okolností oceniť. Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram