Bude Slovenkou roka Soboťanka? Šancu získať prestížny titul má táto dáma

6. apríla 2022 | 9:30 |  |

RIMAVSKÁ SOBOTA – Varechy, stroje, kopa pohárov i téglikov a veľké hrnce, z ktorých vychádza vôňa nabádajúca lyžičkou si nabrať z každého na „koštovku“. Sme v miestnej firme Riso, ktorá pripravuje džemy, slivkový lekvár a ovocné nátierky pre veľkých i malých labužníkov. Napriek tomu, že z nej každý deň odíde približne dvanásť ton radosti uchovanej v skle, každý pohár je akoby ho s láskou varila vaša stará mama.

A za Risom naozaj stojí dáma so svojím manželom a dvoma synmi, vďaka ktorým sa v Rimavskej Sobote uchoval jeden z klenotov niekdajšej potravinárskej výroby - konzerváreň. Lekvár a džemy plné čerstvého ovocia z nášho mesta sa aj vďaka ich úsiliu a priebojnosti stali súčasťou stolov rodín nielen po celom Slovensku, ale aj v zahraničí. Teraz môže byť jej práca ocenená aj titulom Slovenka roka.

Srdce rodiny i firmy

Dámy výnimočné a úspešné vo svojom povolaní. Taký je podtitul 14. ročníka čitateľskej ankety Slovenka roka, ktorú organizuje Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a so Slovenským národným divadlom. Do tejto prestížnej ankety sa po prvý raz v jej histórii dostala aj Soboťanka.

Pôsobia v rôznych oblastiach verejného života, no vďaka svojej pracovitosti, nápaditosti a cieľavedomosti sú vzorom pre iných. Túto definíciu spĺňa aj Ing. Nadežda Demeterová, ktorá sa vďaka svojej celoživotnej práci dostala medzi najúspešnejšie Slovenky v kategórii Biznis a manažment.

"Milujem svoju prácu a v našich džemoch je naozaj ovocie, ktoré chutí veľkoRiso," smeje sa pani Nadežda.

Nadežda Demeterová, rodáčka z Hačavy, je konateľka a spolumajiteľka spoločnosti konzervárne RISO-R, s.r.o. Rimavská Sobota. V situácii, keď podniku hrozil zánik, sa s manželom a synmi rozhodli 120-ročnú tradíciu výroby, ako aj pracovné miesta, zachovať. V súčasnosti sa spoločnosť zaoberá tzv. tradičnou výrobou džemov, ovocných nátierok a lekvárov so zreteľom na vysokú kvalitu výrobkov.

Ako sama hovorí, jej život veľmi často ovplyvňovala náhoda. „Veľmi som chcela byť lekárkou, ale osud rozhodol, že budem strojnou inžinierkou. Rýchlo som musela pochopiť, že je jednoduché dobre robiť to, čo chceme a máme radi. Dôležité je naozaj dobre robiť to, čo robíme. A toho sa držím celý život,“ povedala. Nie je teda náhoda, že sa ocitla medzi úspešnými Slovenkami.

30 rokov tvrdej práce jemnej ženy prinieslo zaslúžené ovocie

„Je to neuveriteľné, ale vlani v októbri sme mali s manželom 30. výročie nášho pôsobenia v konzervárenskom priemysle,“ povedala pani Nadežda. Spolu s manželom nadviazali na tradíciu konzervárenstva, ktoré má svoju históriu v Rimavskej Sobote od roku 1902.

„A na to sme hrdí. Zažili sme spolu náročné roky porevolučných zmien, od roku 2005 budujeme svoju značku, máme rodinnú firmu, v ktorej pracujú aj naši dvaja synovia,“ prezradila ďalej táto úspešná Soboťanka.

„Mala som na starosti obchodné, teraz už viac len výrobné, ekonomické a personálne záležitosti, teda stretávam sa a komunikujem s ľuďmi,“ hovorí pani Nadežda.

Tak ako džemy od firmy Riso majú rôznu chuť, rozmanitá je aj práca pani Nadeždy. „Mnohí si myslia, že variť džem vie každý. Áno, vie. Ten, kto má možnosť a chce. Uvedomujeme si, že samozásobenie je naším najväčším konkurentom. Sme pracovitý národ a videli sme to u svojich rodičov, prarodičov, keď na vidieku na jeseň prekypovali špajzičky. Ale svet sa zmenil, vidiecka populácia starne, mladí odišli do mesta, mestská populácia prevažuje vidiecku, žije sa rýchlejšie,“ vysvetlila pani Nadežda. Času na prípravu džemov veľa neostáva, no na mnohých stoloch jednoducho chýbať nesmie.

V Rise to dobre vedia, a preto vyrábajú chutné a zdravé džemy či ovocné nátierky, spracované podľa overených receptúr. Aj keď sú všetky tým najlepším, čo nám príroda dala, niektoré predsa len z políc plných farebných pohárov svojou výnimočnou chuťou vyčnievajú. „Napríklad šípkový, drienkový a brusnicový džem. Ovocie je lokálne viazané, príprava je veľmi prácna, ale výsledok stojí za to. A k nim sa pridáva aj veľmi aromatický a vzácny džem z čiernych ríbezlí. Tešíme sa, že zákazníkom chutia,“ povedala.

Firma Riso uzatvára do sklenených pohárov to najlepšie slovenské ovocie bez pridaných farbív a konzervantov.

Sladké to má v práci i doma

Práca a rodina sú v živote pani Nadeždy silno prepojené. Aj keď sa dennodenne stretáva so svojimi synmi v práci, trávia spolu i voľné chvíle. „Nemôžem úplne oddeliť jedno od druhého. Prácu od rodiny, rodinu od práce. Obe sú vo mne, ja tvorím ich a ony mňa. Mám rada svoju rodinu, čas, ktorý trávim s najbližšími. Moja rodina je môj chlieb každodenný (aj s lekvárom) aj môj sviatok,“ hovorí s úsmevom.

„V našej rodinnej firme pracuje 30 zamestnancov. Sú medzi nimi aj takí, ktorí sú s nami od začiatku. Poznáme sa, svoje možnosti, povahu, boliestky, sme ako veľká rodina. Stabilnú rodinu, stabilný kolektív považujem za svoj najväčší úspech,“ zhodnotila.

Podporte našu veľkoRisú Soboťanku

Jej celoživotná práca môže byť teraz odmenená aj titulom Slovenka roka. “Anketa vstupuje do 14. ročníka svojej existencie. Je obdivuhodné, že Slovensko má tak veľký potenciál významných dám, ktoré dosahujú v rôznych spektrách naozaj úžasné výsledky. Také, ktoré prispievajú k rozvoju našej krajiny. Za každou z dám je kus fantastickej práce,“ povedala Mária Reháková, organizátorka ankety Slovenka roka.

Ktoré úspešné Slovenky získajú ocenenie v jednotlivých kategóriách, sa dozvieme 3. júna 2022 počas slávnostného galavečera v historickej budove Slovenského národného divadla a v priamom prenose RTVS na Jednotke.

Dovtedy vám prvú nominovanú Soboťanku v ankete Slovenka roka predstavíme v niekoľkých článkoch. Hlasovať za ňu už ale môžete aj teraz.

Chcete, aby bola Slovenskou roka Soboťanka? Pošlite svoj hlas Nadežde Demeterovej. Hlasovať môžete formou SMS v tvare SR 2 na číslo 7504 (cena jednej SMS je 1,00 eura s DPH), online na tomto odkaze, alebo aj kupónmi z týždenníka Slovenka.

A čo odkazuje pani Nadežda hlasujúcim? „Určite veľké ďakujem. Ďakujem za ten okamih každému človeku, ktorý mi pošle svoj hlas, venuje svoj čas tomu, aby ma potešil a posunul v ankete Slovenka roka,“ adresuje slová vďaky pani Nadežda.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
V Klenovci budú mať nový asfalt za približne 159-tisíc eur
4.aug.2022 - Ako uviedla starostka, v obci sa jednalo o dlhoročný problém s množstvom výtlkov, na ktorý samospráva upozorňovala viac rokov. Ďalej...
Kolieskom v Kokave nad Rimavicou oslávia ľudové tradície
3.aug.2022 - Už tento štvrtok (4. 8.) sa začne folklórny festival Koliesko. Ďalej...
Štatistický úrad zverejnil niekoľko ďalších faktov o obyvateľoch Tisovca, týkajú sa ekonomiky
2.aug.2022 - Pozreli sme sa na to, aké údaje týkajúce sa ekonomickej aktivity pozbierali o Tisovčanoch a Tisovčankách. Ďalej...
Hnúšťa v pohári rozbila Čierny Balog, Sudor zaznamenal hetrik
30.júl.2022 - FK Iskra Hnúšťa postúpila do ďalšej fázy pohárovej súťaže. Ďalej...
Hnúšťa odkúpila mestský park, primátor prezradil aj plány s "Bunkrom"
29.júl.2022 - Do majetku mesta Hnúšťa pribudol historický park - záhrada Máriássy. Ďalej...

DO POZORNOSTI

FOTOSÚŤAŽ Zaostrené na Gemer-Malohont: Zapojte sa do veľkej súťaže snímok. Vyhrať môžete aj víkendový pobyt v Tatrách
Zapínajte svoje fotoaparáty a zachyťte svojimi fotografickými očami čarovné momenty. Odmenou vám môže byť aj výhra v našej súťaži. Ďalej...
27.júl.2022 - Zapínajte svoje fotoaparáty a zachyťte svojimi fotografickými očami čarovné momenty. Odmenou vám môže byť aj výhra v našej súťaži. Ďalej...

Šport

Hnúšťa v pohári rozbila Čierny Balog, Sudor zaznamenal hetrik
30.júl.2022 - FK Iskra Hnúšťa postúpila do ďalšej fázy pohárovej súťaže. Ďalej...
30.júl.2022 - FK Iskra Hnúšťa postúpila do ďalšej fázy pohárovej súťaže. Ďalej...
FUTBAL: Kokavčania nedali Biskupiciam šancu
27.jún.2022 - Po futbalistoch Hnúšte a Tisovca ukončili ročník 2021/22 aj Kokavčania. Ďalej...
FUTBAL: Hnúšťa nedala Buzitke šancu, Kokava mala v P. Dravciach početnú prevahu
20.jún.2022 - Futbalová sezóna sa pre dve z troch mužstiev z nášho regiónu skončila. Ďalej...

FUTBAL: Hnúšťa bodovala v Čebovciach, Tisovec neuspel proti Buzitke

13.jún.2022 - Cez víkend (11. a 12. 6.) sa odohrali zápasy, v ktorých sa o body pobili aj mužstvá z nášho regiónu. Ďalej...

FUTBAL: Vysoké víťazstvo Kokavy, v Hnúšti sa nehralo

6.jún.2022 - V prvý júnový víkend (4. a 5. 6.) sa na trávnikoch aj v našom regióne odohrali ďalšie ligové kolá. Ďalej...

Tisovec vyhral v Čebovciach, Hnúšťa prehrala na trávniku Vinice

30.máj.2022 - Trávniky v našich regiónoch boli v posledný májový víkend (28. a 29. 5.) dejiskom futbalových zápasov. Ako sa v nich darilo Hnúšti, Kokave a Tisovcu? Ďalej...

Téma týždňa

Štatistický úrad zverejnil niekoľko ďalších faktov o obyvateľoch Tisovca, týkajú sa ekonomiky
2.aug.2022 - Pozreli sme sa na to, aké údaje týkajúce sa ekonomickej aktivity pozbierali o Tisovčanoch a Tisovčankách. Ďalej...

Štatistický úrad zverejnil niekoľko ďalších faktov o obyvateľoch Tisovca, týkajú sa ekonomiky

2.aug.2022 - Pozreli sme sa na to, aké údaje týkajúce sa ekonomickej aktivity pozbierali o Tisovčanoch a Tisovčankách. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Minister Krajniak navštívil Tisovec. Zavítal do rodného domu Dr. Vladimíra Clementisa a pozrel si aj futbalový zápas
19.júl.2022 - Minister prijal pozvanie okresného šéfa hnutia Sme rodina Jána Vengrína, ktorý je aj náčelníkom mestskej polície v Tisovci a zároveň aj kandidát na primátora Tisovca. Ďalej...
19.júl.2022 - Minister prijal pozvanie okresného šéfa hnutia Sme rodina Jána Vengrína, ktorý je aj náčelníkom mestskej polície v Tisovci a zároveň aj kandidát na primátora Tisovca. Ďalej...

Rozhovor

Kedysi mapoval dianie v regióne, dnes archívnymi fotkami teší ľudí. Archív Jozefa Tokára ukrýva okolo 35 000 negatívov
5.máj.2022 - Fotenie ho sprevádza celým životom. Ďalej...
5.máj.2022 - Fotenie ho sprevádza celým životom. Ďalej...

Kultúra

Ďakovné listy a cenu primátorky Tisovca si prevzalo niekoľko osobností mesta
13.júl.2022 - Odovzdávanie ocenení bolo súčasťou osláv Dní mesta. Cena mesta Tisovec bola udelená Mestskej knižnici A. H. Škultétyho v Tisovci. Ďalej...
13.júl.2022 - Odovzdávanie ocenení bolo súčasťou osláv Dní mesta. Cena mesta Tisovec bola udelená Mestskej knižnici A. H. Škultétyho v Tisovci. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Sklenené kuchynské zásteny: Týchto 5 výhod vás presvedčí si ich zaobstarať!
5.aug.2022 - Premýšľate nad tým, akú zástenu si vybrať? Stavte na praktické a efektné sklo, je totiž jedným z najobľúbenejších materiálov. Ďalej...
5.aug.2022 - Premýšľate nad tým, akú zástenu si vybrať? Stavte na praktické a efektné sklo, je totiž jedným z najobľúbenejších materiálov. Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram