Ako zmysluplne tráviť čas s deťmi, keď sa kvôli počasiu nedá ísť von?
S príchodom jesene bude už menej príležitostí na to, aby ste mohli so svojimi deťmi tráviť čas vonku. To však neznamená, že by doma mali len vysedávať pred telkou alebo s mobilom v ruke. Aj „sedenie“ doma môže byť zmysluplné.
Rokmi overená skladačka pre malých aj veľkých
Stačí „len“ z tej záplavy hračiek a rôznych iných zábaviek vybrať takú, ktorá im k tomu zmysluplnému tráveniu dní pomôže. Niečo, čo ich nielen zabaví, ale si pritom aj precvičia „hlavičku“. Veď také zábavky, ktoré aj pomáhajú k rozvoju, sú predsa najvhodnejšie.
Vhodná je na to napríklad overená klasika v podobe jednoduchších detských puzzle. Takých, ktorých počet dielikov nepresiahne stovku. Pre dospelého nič ťažké, ale pre menšie deti to je ideálna obtiažnosť, aby si skladaním nielen stimulovali mozog, ale zároveň, aby ich to kvôli prílišnej náročnosti neprestalo baviť.
Čítanie je dôležitá činnosť, ktorá je v súčasnosti veľmi zanedbávaná
Keď hovoríme o aktivitách, ktoré môžete spolu so svojimi deťmi robiť a napomáhať tak k ich rozvoju, je aj jedna, ktorá by mala byť úplnou samozrejmosťou, ale podľa prieskumov z posledných rokov ju súčasní rodičia veľmi zanedbávajú. Ide o čítanie kníh pre deti.
Prečo sa vlastne čítaniu deťom prisudzuje taký veľký význam? Pozitívnych vplyvov je hneď niekoľko. Ak deťom pravidelne čítate, zlepšujete tým ich slovnú zásobu a aj sústredenie. Ovplyvňuje to však aj ich mozgovú aktivitu. Deťom sa totižto mobilizuje ľavá hemisféra, ktorá vplýva na funkčnosť pamäte, či schopnosti človeka rozumieť významu slov a predstavám.
Čítať sa tak odporúča deťom už od útleho veku. Ak si totižto s deťmi od malička pravidelne čítate, ľahšie sa naučia spájať slová do viet, rozumieť ich významu a budú sa vedieť aj samé lepšie vyjadrovať. Okrem iného to spôsobí, že keď nastúpia do školy, učenie im pôjde podstatne ľahšie.
Zdroj obrázka:
Autor: gpointstudio / Shutterstock.com