Škodcovia sú nočnou morou každého majiteľa záhrady. Nielenže vám môžu zničiť úrodu, mnohí dokážu človeku doslova otráviť život. Zbaviť sa ich svojpomocne často nie je jednoduché.
Ak pestujete rastliny, prítomnosť škodcov odhalíte pomerne jednoducho. Často po nich zostávajú zničené listy, stonky, kvety a rastlina doslova upadá. Ak ste si istí, že neexistuje iný dôvod, prečo sa tak deje, máte v záhrade nežiaduceho parazita. Iným prípadom sú hlodavce, ktoré sa nielen kŕmia vašou úrodou bez dovolenia, ale vedia urobiť aj viditeľný neporiadok.
Existuje viac možností, ktoré môžete vyskúšať, aby ste sa týchto nepriateľov zbavili. Na internete nájdete nejeden návod na prípravu ekologických domácich “koktejlov”, avšak tie často nefungujú dokonale a ich výroba či používanie môže byť problematické. Originálne prípravky proti škodcom s konkrétnym zameraním vám dajú oveľa väčšie záruky na úspech.
Slimáky
Ak v záhrade spozorujete slimáka bez ulity, máte problém, ktorý musíte riešiť. Je to nenásytný všežravec, ktorý je dosť veľký na to, aby pri premnožení doslova zlikvidoval celé záhony. Zakročiť by ste preto mali veľmi rýchlo. Ak sa chcete vyhnúť chemickým otravám, ktorými ohrozíte aj iné nevinné živočíchy, môžete ísť biologickou cestou a vypustiť na nich napr. parazitické háďatká.
Hlodavce
Spozorujete ich bez problémov aj voľným okom, spoznáte ich trus a najmä vyryté diery v pôde, kde sa zdržujú či kŕmia. Hlodavce sú však prefíkaní nepriatelia. Našťastie proti nim existuje niekoľko druhov účinných prostriedkov. Okrem klasických otráv a iných jedovatých prípravkov proti hlodavcom fungujú aj rôzne návnady, mechanické či lepivé pasce a tiež akustické plašičky. Najlepšou biologickou zbraňou je mačka.
Pásavky
Doslova legendárny “zemiakový labužník” každoročne zamestnáva pestovateľov po celom našom území. Ručný zber je však iba jednou metódou, ako sa pásaviek zbaviť. Niektorí ľudia využívajú dokonca vysávače, iní na ňu skúšajú nasadiť prirodzeného predátora, ktorým je obľúbená lienka. Fungujú však aj niektoré druhy olejov, ako napr. neemový.
Húsenice
Klasické zelenkasté chlpaté húsenice sú prvým vývojovým stupňom motýľa mlynárika kapustového. Toho síce môžeme obdivovať, ale kým dostane krídla, dokáže zožrať všetko, čo mu príde do cesty. Samozrejme, sú to najmä kapusta, kaleráb, kel a podobné druhy. Pri menšom zamorení stačí zbierať húsenice a malé žlté vajíčka na spodnej strane listov. Keď to už začína byť zlé, bez insekticídu si neporadíte.
Skočky
Maličké čierne chrobáčiky s výnimočnou schopnosťou skákať sa množia najmä v letných mesiacoch. Napádajú listy aj stonky rastlín, ale môžu útočiť aj spod zeme na korienky. Chutí im zelenina, ale aj mnohé kvetiny. Najľahšie sa ich zbavíte chemickým postrekom, ale aj biologickými parazitmi. V zemi dobre fungujú hlístice.
Molice
Tieto maličké biele mušky môžu útočiť celý rok. Majú radi teplo a často sa hromadne ukrývajú na spodných stranách listov kapusty a pod. Doslova vyciciavajú život z rastliny a prenášajú aj rôzne choroby. Keďže sú takmer neviditeľné, na identifikáciu vám pomôžu klasické žlté lepové doštičky. Platia na nich chemické postreky aj vhodne zvolení bio predátori.
Vošky
Rôzne druhy týchto malých živočíchov svojimi telami doslova pokryjú stonky či listy zeleniny, ovocia i kvetov, z ktorých vyciciavajú šťavy. Sekundárne škody spôsobuje lepkavý povlak, ktorý za sebou zanechávajú. Ten je ideálnou liahňou pre ďalšie parazitické huby, ktoré potom pokryjú listy a v podstate zastavia fotosyntézu. Zbierať ich môžete aj ručne, keď to začne byť neúnosné použite celoplošne chemické prípravky. Pomôžu vám aj biologické oleje a silice.
Roztoče
Žijú aj v našich matracoch, ale najviac škody dokážu narobiť v našej úrode. Ich prítomnosť odhalíte iba malými žlto-hnedými škvrnami na listoch, prípadne jemnými pavučinkami. Ak ich je veľa, dokážu z rastliny vysať všetku energiu. Útočia pritom takmer na všetko. Keďže ide o voľným okom prakticky neviditeľné organizmy, najlepšie vám pomôžu pravidelne opakované chemické postreky.
Ak sa na týchto vyššie zmienených malých nepriateľov dôkladne pripravíte a vybavíte, môžete si užiť leto v pohode a bez zbytočných starostí. Potom sa môžete pokojne zamýšľať nad dovolenkou, výletmi prípadne nad vlastným bazénom či novým záhradným nábytkom, kde môžete relaxovať, zabávať sa v kruhu najbližších a oslavovať víťazstvo nad škodcami.
Zdroj obrázka 1: Nailia Schwarz / Shutterstock.com
Zdroj obrázka 2: Afanasiev Andrii / Shutterstock.com