Nová doba prináša aj nové spôsoby dopravy v podobe elektrokolobežiek. S nimi sa môžete hravo premiestniť z bodu A do bodu B počas pár minút a vyhnúť sa zbytočnému tlačeniu v MHD či čakaniu v dopravnej zápche. Nie je teda divu, že sa čím ďalej, tým viac ľudí prikláňa k tejto efektívnej alternatíve ako ku klasickým dopravným prostriedkom.
Pokiaľ sa rozhodnete kúpiť elektrokolobežku, mali by ste venovať čas aj jej výberu. Preto sme spojili sily s jedným z najväčších distribútorov elektrokolobežiek u nás, a to e-shopom Aerium.sk. Spolu s ním sme si pre vás pripravili krátkeho sprievodcu, s ktorým si vyberiete elektrokolobežku na mieru vašim potrebám.
Počas rozhodovania, akú kolobežku si zaobstaráte, by ste určite mali premýšľať aj nad tým, za akým účelom ju budete využívať. Na bežných elektrokolobežkách totiž môžete vyraziť do mesta, ale napríklad aj na výlet do prírody – daný model však musí byť na takýto terén vopred prispôsobený.
Klasické mestské elektrokolobežky sú navrhnuté tak, aby ste sa s nimi mohli rýchlo premiestniť z jedného miesta na druhé, a zároveň pre vás bola jazda maximálne pohodlná. K pohybu v meste je skvelá napríklad elektrická kolobežka so sedadlom, vďaka ktorej si môžete počas jazdy aj sadnúť a trocha si odpočinúť.
Z hľadiska pohodlia sa u elektrickej kolobežky oplatí riešiť aj jej skladnosť, čím sa vyhnete rôznym nepríjemnostiam pri jej preprave. Ideálnym riešením je skladacia elektrokolobežka Aerium Aovo Pro, ktorú môžete jednoducho zložiť v priebehu pár sekúnd a uložiť ju napríklad do kufra automobilu alebo previezť v MHD.
Naopak, ak sa rozhodnete zaobstarať si dopravný prostriedok, na ktorom budete môcť vyraziť skutočne aj do náročného terénu, mala by sa vo vašom hľadáčiku objaviť predovšetkým terénna elektrokolobežka. Tá spravidla disponuje pevnejšou konštrukciou, odpružením a taktiež nafukovacími kolesami, vďaka ktorým si s prehľadom poradí aj s väčšími nerovnosťami či výmoľmi.
Elektrokolobežky do terénu sú aj oveľa výkonnejšie a majú dlhšiu vzdialenosť dojazdu, vďaka čomu sa s nimi nemusíte báť vyraziť ani na dlhšie a náročnejšie trasy.
Keď už viete, o aký typ elektrokolobežky máte záujem, môžete sa pustiť do výberu konkrétneho modelu. Pokiaľ je vaším cieľom elektrokolobežka s dlhým dojazdom, mali by ste sa zamerať aj na kapacitu akumulátora – čím vyššia, tým dlhšia bude vzdialenosť dojazdu.
Potom je potrebné brať do úvahy taktiež výkon. Za pomyselný priemer možno považovať 350 W elektrokolobežky, ktoré dokážu vyvinúť rýchlosť až 35 km/h.
Takéto modely sa hodia najmä do mesta, pretože s nimi nebudete musieť prekonávať žiadne ťažké prekážky. Do terénu je potom vhodná skôr elektrokolobežka s výkonom minimálne 1000 W, ktorá pri ľahkej jazde dokáže vyvinúť rýchlosť okolo 50 km/h.
Počas jazdy v teréne je potrebné počítať s určitou rezervou – všeobecne platí, že čím je terén náročnejší, tým vyšší výkon budete na jeho zvládnutie potrebovať. Rýchlosť stroja udržiava riadiaca jednotka elektrokolobežky, ktorá má často za úlohu aj jej obmedzovanie na vopred stanovený limit.
Ten výrobcovia bežne nastavujú na 25 km/h, čo je možné zmeniť jednoduchým vypnutím obmedzovača. Len pre predstavu – najrýchlejšia kolobežka môže ísť až rýchlosťou 160 km/h. Zohľadniť je potrebné aj ďalšie parametre, ako je napríklad nosnosť. Na trhu sú najčastejšie v ponuke elektrokolobežky s nosnosťou 120 kg až 150 kg.
S posilňovaním elektromobility v mestách musela na tento trend reagovať aj tunajšia legislatíva. Riadenie elektrokolobežky sa teda môže v niektorých prípadoch riadiť nielen pravidlami pre cyklistov, ale aj klasickými zákonmi, ktoré musia dodržiavať napríklad vodiči motocyklov.
Problémové sú predovšetkým silné elektrokolobežky, ktoré disponujú výkonom motora nad zákonom stanovený limit a sú schopné ísť rýchlejšie ako 25 km/h. Na takýto stroj legislatíva automaticky nahliada ako na motocykel, ku ktorému musí jeho vodič vlastniť aj príslušné vodičské oprávnenie.
Práve preto sa medzi najžiadanejšie elektrokolobežky riadia predovšetkým tie, na ktorých môžete jazdiť bez vodičského preukazu. Výkon motora by mali tieto elektrické kolobežky mať do zákonom stanoveného limitu a vyvíjať maximálnu rýchlosť 25 km/h.
Či už vám učaruje elektrická kolobežka do terénu alebo do mesta, určite by ste nemali zabúdať na svoju bezpečnosť.
Pokiaľ navyše chcete, aby vám vaša elektrokolobežka vydržala čo možno najdlhšie, nie je od veci čas od času navštíviť servis elektrokolobežiek – pri silnejších modeloch je navyše vhodné mať aj poistenie elektrokolobežky. V každom prípade je dôležité na možné opravy myslieť už pri jej nákupe.
V ideálnom prípade by vami vybraný predajca mal byť autorizovaným distribútorom značky, vďaka čomu vám bude schopný dodať aj všetky originálne diely pre prípadné opravy. E-shop Aerium.sk je napríklad autorizovaným distribútorom vlastnej značky Aerium. Pri nákupe tovaru uňho teda môžete počítať nielen s dodávkou náhradných dielov, ale aj so špičkovým servisom.