Ako vybrať elektrokolobežku? Aerium.sk vás prevedie krok za krokom!

18. júna 2022 | 21:57 |  |
Zdroj obrázka: Aerium.sk

Nová doba prináša aj nové spôsoby dopravy v podobe elektrokolobežiek. S nimi sa môžete hravo premiestniť z bodu A do bodu B počas pár minút a vyhnúť sa zbytočnému tlačeniu v MHD či čakaniu v dopravnej zápche. Nie je teda divu, že sa čím ďalej, tým viac ľudí prikláňa k tejto efektívnej alternatíve ako ku klasickým dopravným prostriedkom.

Pokiaľ sa rozhodnete kúpiť elektrokolobežku, mali by ste venovať čas aj jej výberu. Preto sme spojili sily s jedným z najväčších distribútorov elektrokolobežiek u nás, a to e-shopom Aerium.sk. Spolu s ním sme si pre vás pripravili krátkeho sprievodcu, s ktorým si vyberiete elektrokolobežku na mieru vašim potrebám.

Elektrokolobežka do mesta alebo na vychádzky do prírody?

Počas rozhodovania, akú kolobežku si zaobstaráte, by ste určite mali premýšľať aj nad tým, za akým účelom ju budete využívať. Na bežných elektrokolobežkách totiž môžete vyraziť do mesta, ale napríklad aj na výlet do prírody – daný model však musí byť na takýto terén vopred prispôsobený.

Klasické mestské elektrokolobežky sú navrhnuté tak, aby ste sa s nimi mohli rýchlo premiestniť z jedného miesta na druhé, a zároveň pre vás bola jazda maximálne pohodlná. K pohybu v meste je skvelá napríklad elektrická kolobežka so sedadlom, vďaka ktorej si môžete počas jazdy aj sadnúť a trocha si odpočinúť.

Z hľadiska pohodlia sa u elektrickej kolobežky oplatí riešiť aj jej skladnosť, čím sa vyhnete rôznym nepríjemnostiam pri jej preprave. Ideálnym riešením je skladacia elektrokolobežka Aerium Aovo Pro, ktorú môžete jednoducho zložiť v priebehu pár sekúnd a uložiť ju napríklad do kufra automobilu alebo previezť v MHD.

Zdroj obrázka: Aerium.sk

Naopak, ak sa rozhodnete zaobstarať si dopravný prostriedok, na ktorom budete môcť vyraziť skutočne aj do náročného terénu, mala by sa vo vašom hľadáčiku objaviť predovšetkým terénna elektrokolobežka. Tá spravidla disponuje pevnejšou konštrukciou, odpružením a taktiež nafukovacími kolesami, vďaka ktorým si s prehľadom poradí aj s väčšími nerovnosťami či výmoľmi.

Elektrokolobežky do terénu sú aj oveľa výkonnejšie a majú dlhšiu vzdialenosť dojazdu, vďaka čomu sa s nimi nemusíte báť vyraziť ani na dlhšie a náročnejšie trasy.

Porovnajte si všetky dôležité parametre

Keď už viete, o aký typ elektrokolobežky máte záujem, môžete sa pustiť do výberu konkrétneho modelu. Pokiaľ je vaším cieľom elektrokolobežka s dlhým dojazdom, mali by ste sa zamerať aj na kapacitu akumulátora – čím vyššia, tým dlhšia bude vzdialenosť dojazdu.

Zdroj obrázka: Aerium.sk

Potom je potrebné brať do úvahy taktiež výkon. Za pomyselný priemer možno považovať 350 W elektrokolobežky, ktoré dokážu vyvinúť rýchlosť až 35 km/h.

Takéto modely sa hodia najmä do mesta, pretože s nimi nebudete musieť prekonávať žiadne ťažké prekážky. Do terénu je potom vhodná skôr elektrokolobežka s výkonom minimálne 1000 W, ktorá pri ľahkej jazde dokáže vyvinúť rýchlosť okolo 50 km/h.

Počas jazdy v teréne je potrebné počítať s určitou rezervou – všeobecne platí, že čím je terén náročnejší, tým vyšší výkon budete na jeho zvládnutie potrebovať. Rýchlosť stroja udržiava riadiaca jednotka elektrokolobežky, ktorá má často za úlohu aj jej obmedzovanie na vopred stanovený limit.

Ten výrobcovia bežne nastavujú na 25 km/h, čo je možné zmeniť jednoduchým vypnutím obmedzovača. Len pre predstavu – najrýchlejšia kolobežka môže ísť až rýchlosťou 160 km/h. Zohľadniť je potrebné aj ďalšie parametre, ako je napríklad nosnosť. Na trhu sú najčastejšie v ponuke elektrokolobežky s nosnosťou 120 kg až 150 kg.

Nezabúdajte na legislatívu

S posilňovaním elektromobility v mestách musela na tento trend reagovať aj tunajšia legislatíva. Riadenie elektrokolobežky sa teda môže v niektorých prípadoch riadiť nielen pravidlami pre cyklistov, ale aj klasickými zákonmi, ktoré musia dodržiavať napríklad vodiči motocyklov.

Problémové sú predovšetkým silné elektrokolobežky, ktoré disponujú výkonom motora nad zákonom stanovený limit a sú schopné ísť rýchlejšie ako 25 km/h. Na takýto stroj legislatíva automaticky nahliada ako na motocykel, ku ktorému musí jeho vodič vlastniť aj príslušné vodičské oprávnenie.

Zdroj obrázka: Aerium.sk

Práve preto sa medzi najžiadanejšie elektrokolobežky riadia predovšetkým tie, na ktorých môžete jazdiť bez vodičského preukazu. Výkon motora by mali tieto elektrické kolobežky mať do zákonom stanoveného limitu a vyvíjať maximálnu rýchlosť 25 km/h.

Venujte pozornosť aj bezpečnosti

Či už vám učaruje elektrická kolobežka do terénu alebo do mesta, určite by ste nemali zabúdať na svoju bezpečnosť.

Pokiaľ navyše chcete, aby vám vaša elektrokolobežka vydržala čo možno najdlhšie, nie je od veci čas od času navštíviť servis elektrokolobežiek – pri silnejších modeloch je navyše vhodné mať aj poistenie elektrokolobežky. V každom prípade je dôležité na možné opravy myslieť už pri jej nákupe.

V ideálnom prípade by vami vybraný predajca mal byť autorizovaným distribútorom značky, vďaka čomu vám bude schopný dodať aj všetky originálne diely pre prípadné opravy. E-shop Aerium.sk je napríklad autorizovaným distribútorom vlastnej značky Aerium. Pri nákupe tovaru uňho teda môžete počítať nielen s dodávkou náhradných dielov, ale aj so špičkovým servisom.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
Nemocnica v Rimavskej Sobote otvorila nové darcovské centrum
22.júl.2024 - Rekonštrukcia, ktorá trvala štyri mesiace, stála približne 125 000 eur. Ďalej...
Pamätník Slovenského národného povstania v Hnúšti je pripravený na oslavy
17.júl.2024 - Dňa 3. júla bola socha po 64 rokoch vyčistená vysokotlakovou technikou pieskovania. Ďalej...
Využívate železničnú dopravu? Pripravte sa na obmedzenia  
29.máj.2024 - Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. upozorňuje cestujúcich na plánovanú výluku vlakov dňa 31. mája 2024. Ďalej...
Marek Osúch: Hudba spája a oslovuje srdcia bez ohľadu na hranice
20.máj.2024 - Marek Osuch z Hnúšte, ktorý je dlhoročným členom kapely Massriot, sa zapojil do jedinečnej hudobnej spolupráce. Ďalej...
Ponuka práce: Digitálna agentúra PROGNESSA hľadá PPC/ Social media špecialistu
6.máj.2024 - Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...

DO POZORNOSTI

Príďte si hodiť mobilom a zažite unikátne Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom 2024
Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa tento rok u nás uskutočnia už tretí rok. Ďalej...
17.júl.2024 - Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa tento rok u nás uskutočnia už tretí rok. Ďalej...

Šport

Príďte si hodiť mobilom a zažite unikátne Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom 2024
17.júl.2024 - Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa tento rok u nás uskutočnia už tretí rok. Ďalej...
17.júl.2024 - Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa tento rok u nás uskutočnia už tretí rok. Ďalej...
Cyklonadšencov čaká 7. ročník medzinárodného cyklomaratónu Jarná cena Ceroviny
17.apr.2024 - Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...
Hnúšťanskí a revúcki kickboxeri si z Trnavy priniesli pódiové umiestnenia
3.mar.2024 - Na tatami sa postavilo 214 súťažiacich z 32 klubov a z 3 krajín – Slovensko, Česko a Maďarsko. Ďalej...

V Seredi sa konalo prvé kolo Slovenského pohára, Krahulcová odišla so striebrom

4.sep.2023 - Uplynulú sobotu (2. septembra) sa v Seredi konalo historicky prvé kolo Slovenského pohára v cyklistickej disciplíne gravel. Ďalej...

Mesto Hnúšťa aktualizovalo otváracie hodiny kúpaliska

15.aug.2023 - Letné počasie nám ešte ale nepovedalo posledné slovo a bazény môžete stále využiť. Ďalej...

Hnúšťanskí taekwondisti si z pobrežia Balatonu priniesli zlato, striebro, aj víťazný pohár

28.jún.2023 - Na pobreží Balatonu sa konal 2. ročník medzinárodnej súťaže Beach Poomsae 2023. Ďalej...

Téma týždňa

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov
13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov

13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Predčasné parlamentné voľby 2023: V okrese Poltár vyhrala jasne strana Smer - Sociálna demokracia
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...

Rozhovor

Uvedomujem si silu získaného mandátu, hovorí nový primátor Hnúšte
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...

Kultúra

Zažite atmosféru plnú hviez v letných kinách
11.júl.2024 - Letné kiná sú nielen oázou kultúry, ale aj miestom, kde sa ľudia môžu stretnúť, oddýchnuť si a užiť si krásne letné večery pod hviezdami. Ďalej...
11.júl.2024 - Letné kiná sú nielen oázou kultúry, ale aj miestom, kde sa ľudia môžu stretnúť, oddýchnuť si a užiť si krásne letné večery pod hviezdami. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Aj v zrelšom veku môžete mať neutíchajúci sexuálny apetít
22.máj.2024 - Pribúdajúci vek sa skôr, či neskôr prejaví tak na vašom vzhľade ako aj na tom, ako sa budete cítiť. S vyššími číslami v kolónke vek nie je už ničím výnimočným pociťovať únavu, či už fyzickú, alebo aj psychickú. A tá má (okrem iného) vplyv aj na sexuálny život. Zrelší vek však nemusí pre vás z […] Ďalej...
22.máj.2024 - Pribúdajúci vek sa skôr, či neskôr prejaví tak na vašom vzhľade ako aj na tom, ako sa budete cítiť. S vyššími číslami v kolónke vek nie je už ničím výnimočným pociťovať únavu, či už fyzickú, alebo aj psychickú. A tá má (okrem iného) vplyv aj na sexuálny život. Zrelší vek však nemusí pre vás z […] Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram