Aj keď autá sa u nás kradnú čoraz menej, určite to neznamená, že by bolo múdre podceňovať zabezpečenie vozidla. Stále totiž platí, že objasniť sa podarí len zhruba polovicu takýchto krádeží. A aj keby váš prípad mal byť medzi tými šťastnými, nie je dôvod si robiť takéto zbytočné starosti.
Jedno je isté, zabezpečenie vozidiel je čoraz lepšie a aj napriek tomu, že zlodeji taktiež zdokonaľujú svoje techniky, už dávno nie je krádež vozidla niečo, k čomu stačí minimálne vybavenie a aj s ním môže onedlho zlodej stlačiť spojku, zaradiť „jednotku“ a ísť. Sú však aj zabezpečovacie technológie, ktoré sa používajú (samozrejme s obmenami, ktoré ich vylepšujú) už niekoľko rokov.
Takouto technológiou je aj imobilizér. Jeho činnosť spočíva v tom, že pri pokuse o naštartovanie vozidla „skontroluje“ elektronický kód uložený v kľúči a ak je všetko v poriadku, umožní vám auto naštartovať.
Ak však signál s týmto kódom nedostane, zabráni naštartovaniu vozidla, napríklad odpojením spínacej skrinky, či riadiacej jednotky motora, alebo prerušením vstrekovania. Imobilizér však nespôsobuje problémy len zlodejom, ale niekedy aj samotnému majiteľovi vozidla.
Je to skrátka súčiastka ako každá iná a tak sa môže niekedy stať, že nebude fungovať tak ako by mala. Vymeniť poruchové moduly imobilizéra však môže stáť aj niekoľko stoviek eur. Alternatívnym riešením môže byť jeho deaktivácia.
Takéto riešenie je násobne lacnejšie, avšak má jednu samozrejmú nevýhodu. Vyradíte tým jedno z primárnych zabezpečení vášho vozidla, takže by ste mali dobre zvážiť toto riziko, prípadne porozmýšľať nad adekvátnou náhradou, ktorá by „vyvážila“ toto vzniknuté oslabenie zabezpečenia vášho vozidla.