Triedenie odpadu nie je iba osvedčeným postupom, ale aj povinnosťou. Klobúk dole pred tými, ktorí obmedzujú svoju dennú produkciu odpadu. Či už to nazývame trendom menšieho množstva odpadu, ekologickým povedomím alebo vnútorným presvedčením, každý z nás by mal snažiť znížiť množstvo svojho odpadu na minimum. Samozrejme, menej neznamená žiadny. Je nemožné nevyprodukovať v našom každodennom živote nejaké odpadky. Skôr alebo neskôr bude výsledkom našich nákupov a bežných činností naplnenie koša. Ale malo by byť správne.
Viete, koľko komunálneho odpadu vyprodukuje ročne priemerný obyvateľ Slovenska? Štatistiky z konca roku 2020 hovoria, že 435 kg! To znamená viac ako 1 kg odpadu každý deň. Rovnako znepokojujúca je skutočnosť, že iba nepatrné percento z toho bolo recyklovaných a pritom až 80% nášho odpadu sa dá znovu použiť.
Cenu ne - recyklácie, žiaľ, platí naše životné prostredie. Rozširujúce sa skládky, emisie skleníkových plynov, kontaminácia pôdy a vody, nebezpečenstvo požiaru - to je len niekoľko významných hrozieb, ktoré každý z nás iniciuje.
Biologický odpad je organický odpad, ako sú zvyšky jedla, zvyšky z kuchyne alebo odpad zo zelených rastlín zo záhrady. Činí tretinu nášho odpadu, takže predstavuje významnú možnosť na zníženie vyprodukovaného odpadu!
Ak sa biologický odpad nezhromažďuje na kompostovanie (ktoré môže, alebo nemusí zahŕňať metanizáciu), vyhadzuje sa spolu s bežným domovým odpadom. Potom sa buď spaľuje (a keďže biologický odpad pozostáva zo 60 - 90% vody, znamená to spaľovanie vody ...) alebo sa ukladá na skládku. To vytvára emisie metánu, plynu, ktorý je 25-krát škodlivejší ako oxid uhličitý.
Rovnako ako pri všetkých ostatných druhoch odpadu, aj naďalej je najnaliehavejšou prioritou obmedziť našu nadmernú spotrebu pokusom o elimináciu plytvania potravinami (je možné sa vyhnúť niektorým biologickým odpadom, ako sú napríklad potraviny, ktoré sa mohli skonzumovať. Množstvo nespotrebovaných a premrhaných potravín predstavuje za rok desiatky kilogramov na jedného obyvateľa!
Najjednoduchšia odpoveď je: robte niečo, pravidelne a dôsledne. Či už je to malý byt v centre mesta alebo veľký vidiecky dom, povinnosť recyklovať by mala platiť pre každého. Malá kuchyňa nie je ospravedlnením, pretože v každom železiarstve aj online je k dispozícii široká škála košov rôznych tvarov a veľkostí, ako aj odpadkové koše na bioodpad. Na recykláciu môžete tiež použiť papierové tašky a kartónové škatule, alebo jednoducho umiestniť všetky recyklovateľné materiály na jedno miesto a roztriediť ich priamo do správnych kontajnerov. Ak sa to robí pravidelne, určite to nezaplaví váš byt.
Dôležité je triediť odpad na: sklo (zelený kôš), papier (modrý), kov + plasty (žltý), zmiešaný (čierny) a bio (hnedý). Nie vždy je zrejmé, ktorý kôš si zvoliť. Farba niekedy nezodpovedá použitiu, ale kôš je označený aj iným spôsobom. Žiadne výhovorky, lopta je na našom ihrisku. Začnime s triedením!
Recyklácia skla je jedným z ekonomicky a ekologicky najvýhodnejších procesov recyklácie. Jej výrobky si zachovávajú všetky pôvodné vlastnosti a kvalitu. Okrem toho sa črepy používané na výrobu nových predmetov topia pri nižšej teplote ako suroviny v počiatočnej výrobe. Recyklácia skla šetrí energiu, vodu a prírodné zdroje (vrátane kremenného piesku). Čo je dôležité, nie každý predmet, ktorý sa rozbije a bežne sa považuje za sklo, je možné znovu odliať. Rôzne teploty topenia a rôzne zloženie spôsobujú, že niektoré sklá sú nerecyklovateľné: okenné sklo, žiarovky a tiež poháre na pitie.
Odhaduje sa, že svet produkuje 10 ton papiera za sekundu. Napriek zvyšujúcej sa popularite online vydaní našich obľúbených časopisov a kníh, ako aj početným kampaniam proti zbytočnému tlačeniu dokumentov, je použitie papiera stále veľmi vysoké. Dobrá správa je, že papier je možné recyklovať až 4-krát. Recyklovaný materiál nebude taký hladký a snehovo biely ako prvá trieda, pretože kvalita celulózových vlákien sa postupne znižuje. Sivý papier alebo lepenka však majú množstvo využití a recyklácia 1 tony papiera pomáha zachrániť 17 stromov, čo je 1 hektár lesa (to je toľko, koľko je potrebné na výrobu 1 tony papiera).
Aby ste vedeli správne triediť papier, musíte venovať pozornosť každodennému odpadu, ktorý je zvyčajne bezmyšlienkovite vyhadzovaný do koša. Modrý recyklačný kôš by nemal obsahovať vreckovky, ani papierové utierky, ani bloky z pokladne.
Bolo by ideálne, keby sme neplytvali jedlom a nikdy ho nevyhadzovali. No ... aj pri perfektnom manažovaní chladničky stále zostávajú nejaké šupky a zvyšky ovocia a zeleniny. Našťastie sa po vložení do koša na bioodpad stanú cenným hnojivom.
Na vidieku sú populárne hromady organického kompostu. Najjednoduchšie je mať jeden pre rodinný dom so záhradou a možnosťou pravidelného vyhadzovania biologicky rozložiteľného odpadu. Takýto kontajner však poskytujú už aj niektoré mestá. Hnojivo, ktoré produkuje, je užitočné nielen na vidieku.
Kov je ideálny na recykláciu. Najobľúbenejšími recyklovateľnými látkami sú oceľ a hliník, ktoré si zachovávajú svoje vlastnosti aj napriek početným cyklom spracovania. To je obzvlášť dôležité pri výrobe hliníka, ktorá používa neobnoviteľný prvok - bauxit.
Recyklácia kovov je nielen proekologickým postupom, ale aj biznis nevyhnutnosťou. Reaguje na dopyt na trhu, obmedzuje výrobné náklady a šetrí prírodné zdroje. Viete, že 75% doteraz vyrobeného hliníka zostáva v obehu po celom svete? Zlikvidovaním správneho odpadu do žltého koša prispievate k týmto štatistikám.
Pamätajte, že kov a plasty idú do rovnakého žltého koša!
Plasty sú morom našej doby. Napriek tomu musíme uznať, že uľahčujú náš každodenný život a je ťažké sa ich vzdať. Používajte ich, ale s mierou a s vedomím, že po vyrobení plast zostane na Zemi po mnoho generácií. To je čas, kým sa rozloží plastová fľaša alebo bežné (žiaľ, tiež jednorazové) plastové vrecko.
Hlavným problémom plastu - okrem nežiaducej životnosti - je množstvo. Aj keď tvorí iba 7% z celkového odpadu, jeho objem zaberá až 30% priestoru na skládke ako obrovské hromady nežiaducich hračiek, starých predmetov a plastových obalov. Našťastie sme schopní plasty opätovne spracovať na granulát na opätovné použitie. Po recyklácii sa stane materiálom pre nekonečné množstvo predmetov, ktoré zabránia jeho nežiaducemu obehu v životnom prostredí.
Teraz viete, čo dať do recyklačných košov. Stále však existuje množstvo odpadkov, ktoré sa nedajú triediť (aspoň nie priamo nami). Najbežnejšie je to všetko v najväčšom čiernom koši označenom ako „zmiešaný odpad“.
Objemný, nebezpečný alebo obzvlášť citlivý odpad nemožno vyhodiť do čierneho koša, musí si však nájsť svoje miesto. Elektronický odpad, použité domáce potreby a ďalšie zariadenia predstavujú vážne biologické nebezpečenstvo. Pri skladovaní uvoľňujú toxické zlúčeniny, ktoré sa dostávajú do životného prostredia. Takýto odpad by sa mal odovzdávať počas cyklického zberu alebo priviezť priamo do zberných dvorov. Rovnako je to aj s objemným odpadom, nábytkom, stavebným odpadom, expirovanými liekmi a toxickými látkami.
Žiadna zmena nenastane zo dňa na deň a na požiadanie. Potrebujeme čas, aby sme sa naučili, ako správne triediť odpad. Niet však pochýb o tom, že je to nevyhnutné a všetci nesieme túto zodpovednosť. Naša snaha dokáže obmedziť emisie skleníkových plynov, šetrí vodu, energiu a prírodné zdroje. Je to, akoby sme mali osobne dosah na našu planétu. Aké je to super?
Zdroje informácií: