Espresso, najčastejšia voľba kávičkárov. Tvorí základ aj iných obľúbených nápojov od latte až po mokku. Ide o druh kávy alebo spôsob jej prípravy? Ako na dokonalé espresso?
Pôvod slova espresso je v „esprimere“, teda vyjadriť alebo vytlačiť, a tak môžeme konštatovať, že ide o proces, ktorým sa vyrába, nie o zrno, aké sa používa. Nie je dôležitý ani stupeň praženia, podstata spočíva v malom množstve takmer horúcej vody, ktorá sa pod tlakom pretlačí cez jemne pomleté kávové zrná.
Či ste začínajúci, alebo už skúsený milovník tohto nápoja, najlepšia káva bude vždy tá, ktorú si sami s radosťou pripravíte a s pôžitkom vychutnáte. Aj experti vynikajú vďaka skúsenostiam, preto sa netreba báť experimentovať. Nájdu sa ale aj hranice, cez ktoré nie je dobré prejsť.
Rôznym mletím sa pripravuje iný nápoj, preto radový užívateľ kávovaru maturuje, zatiaľ čo skúsený odborník, ako sa hovorí, „sype aj o polnoci”. Ak je mletie nastavené nahrubo, vytvorí sa väčší priestor medzi rozomletými zrnami, a tak voda cez páku pretečie veľmi rýchlo. Výsledkom je vodnaté, kyslé, ale aj slabé espresso.
Kontrolkou hrubého mletia je aj čas. Káva na espresso si vyžaduje 25-30 sekúnd. Dlhší časový úsek extrakcie je naopak odrazom veľmi jemného mletia, čím sa kávovar trápi a postupne dochádza k jeho poškodeniu. V rámci prípravy espressa sa to za až takú chybu nepovažuje, problém ale nastáva v získavaní ďalších chutí. Nie všetky aromatické zlúčeniny sú chutné.
Pomletú kávu je potrebné dostatočne a rovnomerne utlačiť, aby voda pretekala rovnako rýchlo celou plochou. Ideálna teplota je 90 stupňov a tlak 9 barov. Ak váš kávovar ponúka možnosť nastavenia týchto hodnôt, určite to nezanedbajte.
Hlavne nech je čerstvá. Žiadna „odstáta“ voda, najlepšie filtrovaná. Z hľadiska údržby je nutné kávovar čistiť pravidelne. Možno vás prekvapí, že v domácnosti sa považuje za štvrté najviac znečistené miesto. Výskyt baktérii teda chuť výsledného espressa určite neposunie na vyššiu úroveň. Netreba zabúdať ani na vlhkosť a možný výskyt plesní. A nakoniec - odvápňovať.