Ako sa vyznať v ponuke služieb architekta

14. augusta 2022 | 22:16 |  |
Zdroj foto: Unsplash.com

Ak máme záujem o služby architekta, obvykle hovoríme, že chceme, aby nám spracoval „projekt.“ Čo ale vlastne žiadame, alebo čo všetko by sme mohli žiadať?

Projekt možno obvykle členiť do niekoľkých fáz, ktoré je možné prípadne samostatne objednať, podľa okolností niektorú z nich vynechať či zlúčiť s inou. V niektorých fázach je obsah dokumentácie, ktorá je ich výstupom, priamo definovaný v legislatíve.

Výkonové fázy

Pri projekte bežnej pozemnej stavby, napr. novostavby či rekonštrukcie bytu alebo domu, rozoznávame týchto niekoľko fáz.

Príprava zákazky:

  1. Návrh/štúdia stavby
  2. Vypracovanie dokumentácie pre územné konanie
  3. Vypracovanie dokumentácie pre stavebné konanie
  4. Vypracovanie dokumentácie pre vykonanie stavby
  5. Vypracovanie dokumentácie zadania stavby zhotoviteľovi
  6. Spolupráca pri výbere dodávateľa
  7. Spolupráca pri vykonávaní stavby/výkonu autorského a investorského dozoru
  8. Spolupráca po dokončení stavby a uvedení stavby do užívania

Príprava zákazky zahŕňa napr. zoznámenie sa s miestom stavby, stanovenie potrebných podkladov a harmonogramu ďalších prác, atď.

Štúdia je najpodstatnejšia fáza na stanovenie koncepcie zámeru a na nájdenie vhodného estetického výrazu. Nielen v tejto fáze veľmi záleží na kvalite komunikácie medzi architektom a klientom. Obvykle architekt spracuje na začiatku niekoľko variantov, najvhodnejší z nich potom podľa požiadaviek klienta ďalej upravuje. Je dobré si na začiatku dohodnúť rámcový postup pri príprave štúdie. Architekt počíta s tým, že bude svoje štúdie niekoľkokrát konzultovať a podľa vašich predstáv ju priebežne upravovať. Na druhú stranu by nebolo šťastné nechať ho štúdiu takmer dokončiť, a potom mu oznámiť, že má dom vyzerať úplne inak. Ideálne je, keď sa podarí v štúdii dohodnúť všetko podstatné, a v ďalších fázach sa už len spracovávajú technické detaily zvoleného riešenia.

Niekedy sa môžeme stretnúť s termínom návrh stavby. Ten je podrobnejší ako štúdia (spravidla obsahuje aj statické, požiarne, atď.), slúži ale na rovnaký účel ako štúdia, tj na nájdenie zhody s klientom na principiálnom riešení návrhu, a nenahrádza dokumentáciu pre územné rozhodnutie či stavebné povolenie.

Dokumentácia pre územné rozhodnutie a dokumentácia pre stavebné povolenie sa spracujú v rozsahu nutnom pre schválenie stavby stavebným úradom. Podľa okolností nie je často nutné niektorú z nich spracovávať, popr. možno dokumentáciu pre územné rozhodnutie nahradiť dokumentáciou pre územný súhlas, dokumentáciu pre stavebné povolenie nahradiť dokumentáciou pre ohlásenie, vypracovať jedinú dokumentáciu, ktorá poslúži zároveň pre územné rozhodnutie aj stavebné povolenie, atď. Aj pri rozsiahlej rekonštrukcii bytu sa väčšinou nijako nemenia vonkajšie hmoty domu - v takom prípade sa dokumentácia pre územné rozhodnutie ani pre územný súhlas nespracováva.

Dokumentácia pre vykonanie stavby obsahuje oproti predchádzajúcej fáze viac stavebných detailov a konkretizuje vlastnosti použitých konštrukcií a materiálov (napr. pri keramickej dlažbe sa špecifikujú vlastnosti ako formát, farba, oteruvzdornosť, protišmykovosť, atď.) Dokumentácia pre výber zhotoviteľa stavby obsahuje navyše v nadväznosti na presne stanovené vlastnosti materiálov podrobný predpokladaný rozpočet, na základe ktorého investor dopytuje stavebné firmy. Pri výbere zhotoviteľa stavby môže architekt pre investora posúdiť úplnosť ponuky oslovených firiem.

Autorský dozor spočíva v kontrole stavebných prác z hľadiska naplnenia pôvodného architektonického zámeru, technický dozor investora sa sústredí na kontrolu stavebnej kvality a dodržiavanie správnych technologických postupov pri vykonávaných prácach. (Obe tieto činnosti nesúvisia s pojmom stavebný dozor, čo je osoba, ktorá dohliada na vykonávanie stavby realizovanej svojpomocne). Pri dokončení stavby a jej uvedení do používania architekt spolupracuje napr. pri vybavovaní kolaudačného súhlasu či oznámení zámeru užívania stavby a pri kontrole odstránenia vád a nedorobkov.

Cena zákazky

Výkonové štandardy je možné využiť aj ako podklad pre stanovenie ceny zákazky. Pri odvodení ceny projektu z výkonových štandardov sa táto určuje ako percentuálny podiel z predpokladaných nákladov na vykonanie stavby, pričom sa zohľadňuje rozsah objednaných výkonových fáz a celková náročnosť zákazky podľa druhu stavby. Čím drahšia je navrhnutá stavba, tým vyššia je cena za projekt – predpokladá sa, že vyššou cenou stavby bude aj náročnejšie spracovanie dokumentácie. Zároveň však čím drahšia stavba, tým je nižší percentuálny pomer ceny za dokumentáciu voči cene stavebných prác – predpokladá sa teda, že napr. navrhnúť veľký rodinný dom nie je zase o toľko ťažšie ako navrhnúť malý rodinný dom. K hrubému odhadu ceny za projekt stavby je možné použiť napr. online program. Inou možnosťou je, že architekt stanoví cenu za projekt podľa predpokladaného počtu odpracovaných hodín na zákazke.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Výzva pre malých a stredných podnikateľov, získať môžete až 9 600 eur na marketing
Využite príležitosť a získajte poukážku na procesný audit vašej podnikateľskej činnosti. Ďalej...
21.sep.2022 - Využite príležitosť a získajte poukážku na procesný audit vašej podnikateľskej činnosti. Ďalej...

Šport

Kokava získala bod v závere zápasu, Hnúšťa remizovala s Čebovcami
19.sep.2022 - Trojlístok mužstiev z nášho regiónu má za sebou ďalšie súťažné vystúpenie. Ďalej...
19.sep.2022 - Trojlístok mužstiev z nášho regiónu má za sebou ďalšie súťažné vystúpenie. Ďalej...
VIDEO: Dnes prejdú cez naše okresy elitní cyklisti v kráľovskej etape
16.sep.2022 - Tí najlepší cyklisti prejdú cez naše okresy v rámci 66. ročníka medzinárodných cyklistických UCI pretekov Okolo Slovenska. Ďalej...
FUTBAL: Hnúšťa rozbila Jesenské, Tisovec na Tomášovce nestačil
12.sep.2022 - Ako sa v sobotu a nedeľu darilo našim? Pozrite si výsledky. Ďalej...

FUTBAL: Hnúšťa, Kokava ani Tisovec nebodovali

5.sep.2022 - V prvý septembrový víkend (3. a 4. 9.) sa odohrali zápasy piateho kola. Ďalej...

Hnúšťa, Tisovec aj Kokava svojich súperov zdolali

29.aug.2022 - Pozrite sa, ako hrali tri tímy z nášho regiónu. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Voľby v našich obciach: Kto bude kandidovať na starostov a poslancov v obciach Jesenské, Hrachovo, Lukovištia či Klenovec?
16.sep.2022 - Pozrite si zoznamy kandidátov z obcí Jesenské, Hrachovo, Lukovištia či Klenovec. Ďalej...
16.sep.2022 - Pozrite si zoznamy kandidátov z obcí Jesenské, Hrachovo, Lukovištia či Klenovec. Ďalej...

Rozhovor

Črpák Milana Stieranku by ste našli aj v Číne. Umelecký rezbár chce krásu slovenskej ľudovej tvorivosti zachovať aj pre ďalšie generácie
12.sep.2022 - Črpáky obdivoval už ako malý chlapec. Ďalej...
12.sep.2022 - Črpáky obdivoval už ako malý chlapec. Ďalej...

Kultúra

V Hnúšti otvorili nové banícke múzeum, zameriava sa na históriu baníctva v Malohonte
13.sep.2022 - Na projekte spolupracovali samospráva mesta Hnúšťa, štátna správa a Banskobystrický samosprávny kraj. Ďalej...
13.sep.2022 - Na projekte spolupracovali samospráva mesta Hnúšťa, štátna správa a Banskobystrický samosprávny kraj. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Sedacie vaky – zábavka a zároveň dobrý relax
19.sep.2022 - Možno by ste sa čudovali, no aj pri sedení je dôležitá kvalita. Ďalej...
19.sep.2022 - Možno by ste sa čudovali, no aj pri sedení je dôležitá kvalita. Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram