Akné je považované hlavne za postrach dospievajúcich. Najčastejšie sa totiž vyskytuje počas puberty. Kvôli hormonálnym výkyvom sa vtedy zvyšuje produkcia mazu, ktorý vzniká v mazových žľazách, ktoré zabezpečujú premastenie kože.
Za akné nemôžu len hormonálne zmeny počas dospievania
Zvýšené množstvo mazu totižto spôsobí upchatie vývodov mazových žliaz, ktoré sa následne zapália. A to je to, čo nazývame akné. Nie vždy to však je problém dospievania. Môže sa stať, že problémy s akné pretrvajú až do dospelosti.
Ak ste si teraz vydýchli, že vám akné neostalo a tak máte po probléme, radujete sa predčasne. Akné sa totižto môže v dospelosti aj objaviť. Spúšťačom akné môže byť nevhodná kozmetika, nesprávne ošetrovanie pokožky, nosenie nevhodného oblečenia a aj užívanie niektorých liekov, či antikoncepcie a celkovo zlá životospráva.
Takýto výskyt akné v dospelosti rozhodne žiadnu ženu nepoteší. Všetky tie módne teddy kabáty a iné štýlové kúsky kombinované v tých najdokonalejších outfitoch a celé to „pokazí“ akné na viditeľnom mieste. Našťastie existujú účinné metódy, ktoré vás akné zbavia.
Na akné existuje hneď niekoľko účinných metód liečby
Aby bola liečba akné úspešná, väčšinou vám dermatológ najskôr odporučí pozrieť sa na používanú kozmetiku a prípadne ju vymeniť. Čistiace micelárne vody a peniace gély na očistenie pokožky by mali byť čo najmenej alergénne, či dráždivé a mať pH okolo 5,5.
Po tomto kroku už nastupuje konkrétna liečba. Tá nie je len jedna, ale najčastejšie sa používajú štyri rôzne metódy: liečba LED lampou s modrým LED svetlom, hĺbkový chemický peeling (nemýliť si s peelingom v kozmetickom salóne), CO2 resurfacing pomocou ablačného CO2 laseru a technológia intenzívneho pulzného svetla (IPL). Kombinovať sa dajú s medikamentóznou liečbou, ktorú určí dermatológ.