Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 17. júla 2018

Zbojská: Obľúbená koliba Gazdovský dvor v sedle Chlípavica vyhorela

2. októbra 2017 | Komentáre: 0 |

Kolibu Gazdovský dvor v sedle Chlípavice zachvátil v sobotu, 30. septembra požiar. Škody sú obrovské. 

Požiar na Chlípavici. Foto: TV JOJ

Domáci vonku robili zabíjačku, keď zrazu zbadali, že z drevenej koliby vychádza dym. Oheň sa veľmi rýchlo rozšíril. Na mieste zasahovali hasiči z R. Soboty, Brezna i Banskej Bystrice, ktorí sa na miesto dostali po lesnej ceste.

V podkroví koliby sa nachádzali izby pre turistov, na prízemí bola reštaurácia. Domáci sa pokúsili hasiť, následne vynášali z horiacej koliby cenné veci. Predbežné škody presiahli podľa polície 60 tisíc eur.

Pred piatimi rokmi, v novembri 2012 zhorela aj drevená chata v horskom sedle Burda. Fungovala len 2 sezóny. Drevený zrub slúžil ako turistická útulňa, informačné centrum a súčasť Huculskej magistrály.

Zrub na Burde v roku 2012 zhorel do tla

Škodu vtedy vyčíslili na vyše 80 tisíc eur. „Tá škoda je obrovská, nejde len o to finančné vyčíslenie. Ide aj o to, že sa stala škoda na systéme, akým sa usiluje ochrana prírody v rozvoji turizmu v chránených územiach ísť. Snažili sme sa reagovať na požiadavky ľudí, ktorí chceli mať sprístupnenú Slovenskú prírodu, alebo aspoň jej časť,“ povedal riaditeľ správy Národného parku Muránska Planina Milan Boroš.

Prečítajte si aj: Kolibu v sedle Burda zrejme podpálili úmyselne

Chatu v sedle Burda niekto podpálil úmyselne, vinníka sa nájsť nepodarilo. Zrub sa podarilo vystavať nanovo a od leta 2015 opäť ponúka zázemie pre návštevníkov Národného parku Muránska planina.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk, foto: huculskamagistrala.sk, joj.sk

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook
REKLAMA 1
Posledné komentáre
REKLAMA 3
REKLAMA
Reklama_x
REKLAMA