Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 18. apríl 2015

VIDEO: Voda znepríjemnila ľuďom Vianoce

26. december 2009 | Komentáre: 1 |

Rimava - Rimavské BrezovoPrvý sviatok vianočný nemali tento rok pokojný obyvatelia v obciach v severnejšej časti okresu Rimavská Sobota. Rieka Rimava ich v piatok 25. decembra vystrašila. Na niektorých miestach sa vyliala z koryta. V Rimavskom Brezove či v Rimavských Zalužanoch budovali občania zátarasy, aby predišli škodám na svojom majetku.

„Spojili sa všetky faktory, ktoré sú nepriaznivé pre vznik povodňovej situácie. V dôsledku zvýšených teplôt nastalo topenie snehu, došlo k pomerne výrazným zrážkam a nepriaznivé boli aj tie faktory, že už deň – dva predtým boli hladiny v korytách pomerne plné,“ povedal pre Echoviny.sk riaditeľ Správy povodia Slanej v Rimavskej Sobote Ladislav Varga. Ako dodal, v piatok došlo k výraznému vzostupu hladín vodných tokov, a to aj na Rimave. „Stretli sa, žiaľ, pod obcou Rimavská Baňa. K vybrežneniu vodného toku Rimava došlo na neupravených úsekoch v horných partiách nad Rimavskou Sobotou. Na upravenom úseku sme nepriaznivé situácie nezaznamenali. Len pri Čerenčanoch bola vplyvom zníženia brehovej čiary zatopená poľnohospodárska pôda a priestor okolo futbalového ihriska,“ vyjadril sa Varga.

V pohotovosti boli obyvatelia Rimavského Brezova. Voda z Rimavy sa dostala aj mimo koryta. „Nával vody bol veľký. Myslím si, že problém je aj v tom, že koryto Rimavy nie je dobre vyčistené. Postihlo to našu obec. Postupovala som v súčinnosti s povodím Slanej. Vyzvali ma, aby som kontaktovala podnikateľa, ktorý mal zaplavenú firmu. Bolo treba rýchlo odpratať drevo, ktoré bolo vo firme pripravené na export. Hrozilo, že ho stiahne voda do koryta a upchá ho. Konalo sa okamžite,“ povedala pre Echoviny.sk starostka obce Rimavské Brezovo Viera Feješová. Ako poznamenala, túto záležitosť sa podarilo vyriešiť. „Voda bola naozaj veľká. Ohrozovala našich občanov, ktorí majú domy postavené pri Rimave. V spolupráci s povodím Slanej sme zabezpečili dovezenie piesku, povodie poskytlo vrecia. Zvolali sme v obci brigádu. Ďakujem všetkým, ktorí sa nej zúčastnili. Pozakladali sme vrecia tam, kde hrozilo nebezpečenstvo záplav,“ približovala situáciu v obci jej starostka.

Rozruch vládol aj v Rimavských Zalužanoch. „Voda začínala narážať do mostu v našej obci. Stúpala hladina Rimavy a báli sme sa, aby sa nezačala vylievať a aby nezaplavila okolité domy. Komunikácia na obecnú časť Príboj bola neprejazdná. Voda stúpala odspodu, záhrady, polia boli zaliate vodou,“ povedala pre Echoviny.sk starostka obce Rimavské Zalužany Janka Ďurišová, ktorá dodala, že bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.

Ďurišová povedala, že obyvatelia posúvali plávajúce drevo v Rimave, aby sa neskrížilo, aby netvorilo prekážku a aby nedošlo k narušeniu statiky mosta. „Ľudia sa „chytili“ do práce, rozvážali vrecia s pieskom okolo rodinných príbytkov,“ dodala. Obyvatelia presúvali svoje motorové vozidlá z jednej časti obce do druhej. „Monitorovali sme situáciu do jednej – do pol druhej v noci. Pred polnocou Rimava klesla,“ uzavrela Ďurišová.

Zdroj: Echoviny.sk, video: Ladislav Piatnica

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
  1. Autor:  fuha | 27. december 2009 | 11:18 | 11:18

    No tam kde sídlia koňáre je to riadne zaplavené….

    [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook
REKLAMA 1
REKLAMA


Posledné komentáre
POSLEDNÉ KOMENTÁRE
REKLAMA 3
REKLAMA
Reklama_x
REKLAMA