Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 23. mája 2018

FOTO: U nás doma v Ratkovej

10. augusta 2010 | Komentáre: 2 |

V sobotu (7. augusta 2010) sa v Ratkovej stretli rodáci, krajania a sympatizanti tejto gemerskej obce. Pre hostí a návštevníkov bol pripravený program, ktorý otvorili slávnostné Služby Božie v Kostole ECAV a pietny akt pri pamätníku biskupa, básnika a prozaika Daniela Bacháta. Celý ročník, v poradí už tretí, sa niesol v duchu spomienky na tohto ratkovského rodáka. Ale nezabudlo sa ani na ostatných významných rodákov.

Herec Boris Farkaš, umelecký šéf divadla Astorka Korzo 90 a ratkovský rodák, zabavil všetkých prítomných svojim stvárnením rozhlasovej hry o Ratkovej s úryvkami v ratkovskom nárečí. Do Ratkovej prišiel tiež otec a syn Borisa Farkaša a strýko Július Farkaš, ktorý je aj autorom spomínanej rozhlasovej hry. Ten si vo svojom vystúpení zaspomínal na ochotnícke divadlo v Ratkovej.

Slávnostnú reč o histórii Ratkovej predniesla a všetkých prítomných privítala starostka obce Mária Hirková. Za občianske združenie Naša Ratková vystúpila predsedníčka Eva Petrášová, ktorá hovorila o výsledkoch práce združenia, o jeho poslaní a ďalších cieľoch. Pani Magda Faklová, podpredsedníčka združenia, na privítanie zarecitovala báseň. Podujatie navštívil aj poslanec BBSK Ján Šeševička a viceprimátor Hnúšte Martin Pliešovský. Samozrejme – prišli mnohí ratkovskí rodáci s rodinami a tiež obyvatelia okolitých obcí.

V ďalšom programe sa predstavili spevom, tancom a básničkami deti zo ŽŠ v Ratkovej. Vystúpila tiež talentovaná malá speváčka Ľudmilka Astalošová z Vyšnej Pokoradze. Z Revúcej prišli pozdraviť Ratkovú – Spevácky zbor pri ZUŠ a Tanečný orchester Rytmus 60. Celým programom návštevníkov sprevádzala Milana Jutková.

V rámci sprievodných podujatí Cornelius Klacek prezentoval ukážky svojich prác a otvoril tvorivú dielňu. Slávnostne sa prvýkrát otvorili tiež dvere pamätnej izby, ktorá bude slúžiť ako malé ratkovské múzeum. Občianske združenie Valgata z Drienčan predstavilo knihu „Dobroty z Malohontu“ a vo svojom stánku ponúkalo ochutnávky jedál pripravených podľa receptov z tejto knihy. Veľký úspech mali bolestníky, šúľance s makom, gemerské guľky, a všetky zákusky a koláče. Pre každého, kto sa na ochutnávke pristavil, bolo pripravené vrecúško s bylinkami nazbieranými v okolí Ratkovej.

Za Gemersko-malohontské osvetové stredisko navštívila Ratkovú pani riaditeľka Darina Kišáková. Jej dojmy sú veľmi pozitívne a všetkým zainteresovaným na tomto podujatí, ale aj na iných aktivitách obce Ratková – zameraných na zachovávanie tradícií, kultúrnych hodnôt a pamiatok, srdečne ďakuje a želá veľa síl a úspechov do ďalšej činnosti.

Organizátormi podujatia boli Občianske združenie Naša Ratková, Obec Ratková, BBSK – Gemersko-malohontské osvetové stredisko a Cirkevný zbor ECAV v Ratkovej. Podujatie bolo realizované s príspevkom BBSK.

Jaroslava Jelchová, GMOS, foto: Pavel Marko


Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
 1. Autor:  sumo | 11. augusta 2010 | 9:28 | 9:28

  Hat, a nerozumiem, prečo nepozvali na túto krásnu oslavu, a neodfotili ani jedného, jediného Roma. Však aj oni silno zveľaďujú túto malebnú obec! 🙂 Nebyť ich, tak tam už nemá ani kto bývať, alebo naopak? Žeby kvoli nim tam už skoro nikto nebýval?

  [Reagovať]

 2. Autor:  eva petrasova | 27. augusta 2010 | 10:30 | 10:30

  Mate pravdu, bola to velmi pekna oslava. Plno Ratkovcanou, clenou a neclenou OZ
  maju na tom zasluhu. Ja im aj touto cestou za ich pracu dakujem.Kazda rodina dostala osobne pozvanku, ale nielen Romovia, ale aj nasi obyvatelia nepovazovali
  za povinnost sa tejto akcii zucastnit. Vacsinou navstevnikov bolo mimo Ratkovej. Ti si hodnotia snahu OZ ,ktore sa snazi aspon zachovat v tejto obci o sa este zachovat da.
  Konstatovali sme, ze neskor, ked bola brana otvorena prislo mnozstvo ludi, ktori bez zaplatenia a namahy sa zabavali a tazili z vysledku prace inych. Poucenie do buducnosti? Takto nie!!

  [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook
REKLAMA 1
Posledné komentáre
REKLAMA 3
REKLAMA
Reklama_x
REKLAMA