Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 17. júla 2018

Rozhľadňa na Laze Slopovo je oficiálne otvorená

10. septembra 2015 | Komentáre: 8 |

Kroky viac ako stovky turistov z regiónu Malohont i jeho okolia smerovali v sobotu 22. augusta 2015 k rozhľadni na Laze Slopovo, ktorá bola v tento deň oficiálne otvorená. Výbornú atmosféru spestrili heligonkári i piloti paraglidingu a rogál.

Po viac ako hodinovej túre bola predsedníčkou MAS Ing. Oľgou Maciakovou, starostkou obce Klenovec Mgr. Zlatou Kaštanovou a zhotoviteľom stavby Ing. Stanislavom Bystrianskym symbolicky sprístupnená 9,5 metrov vysoká rozhľadňa. V sprievode heligonkárov z Klenovca sa mohli návštevníci pokochať výhľadom na okolie a posilniť sa malým občerstvením.

Zaujímavosťou boli lety pilotov paraglidingu a rogál, ako aj ich štart, ktorý si mohli zúčastnení pozrieť zblízka, rovnako aj lety čerstvých účastníkov školy paraglidingu. Pokiaľ to počasie dovolilo, prebehlo aj niekoľko tandemových letov.

Rozhľadňa bola postavená pre potešenie z krásneho výhľadu a radosť nás všetkých. Pričinili sa o to desiatky ľudí od pracovníkov MAS a zhotoviteľa stavby, cez dobrovoľníkov, ktorí osadili zvon na rozhľadni až po projektanta a pracovníkov dotknutých inštitúcií, ktorí riešili rôzne povolenia. Všetkým vám, ktorí ste nám pri výstavbe rozhľadne a jej otvorení pomohli, zo srdca ďakujeme.

slopovo

Výstavba rozhľadne

Rozhľadňa sa nachádza na rozhraní obcí Klenovec a Kokava nad Rimavicou v nadmorskej výške 851 m. Zatiaľ, čo Kokavčania nazývajú túto lokalitu Slopovo, medzi Klenovčanmi sa zaužíval názov Laz, čo môže byť odvodené od lazníckeho osídlenia, ktoré je pre túto oblasť charakteristické. V klenovskom i kokavskom chotári žili drobní roľníci, ktorí chovali hovädzí dobytok a ovce.

Neďaleko súčasnej rozhľadne stála od začiatku do polovice 20. storočia asi 5 metrov vysoká rozhľadňa. A možno tadeto prešla aj noha Juraja Jánošíka, keďže neďaleko na Mravcovom vŕšku žil jeho kamarát Tomáš Uhorčík pod menom Martin Mravec – klenovský gajdoš.

V dnešnej dobe je Slopovo využívané aj ako štartovisko pilotmi závesných klzákov z celého Slovenska a vďaka súhlasu majiteľov pozemkov je registrované ako oficiálna letová plocha Leteckej amatérskej asociácie Slovenskej republiky. Prvý let zo Slopova na závesnom klzáku (rogalo) sa uskutočnil v lete 1979 a na padákovom klzáku (paragliding) v roku 1992. Odvtedy si tento terén získal svojou jedinečnosťou mnoho priaznivcov, ktorí sa sem radi vracajú.

Súbežne s prípravnými prácami, ktoré predchádzali výstavbe 16,8 metrov vysokej rozhľadne Maginhrad nad Nižným Skálnikom, prebiehali prípravy aj na výstavbe rozhľadne na Laze Slopovo. V roku 2012 bolo zamerané miesto plánovanej stavby, kde sa v roku 2014 začalo s osadením kovových pätiek do betónových základov, na ktoré bola ukotvená drevená konštrukcia rozhľadne. Celkovo sa na jej výstavbu spotrebovalo 25 m3 dreva a 6 m3 betónu. Stavba bola dokončená v roku 2015 a krátko pred jej otvorením pribudol na rozhľadni aj zvon, ktorý zhotovila a osadila skupina dobrovoľníkov z obce Kokava nad Rimavicou.

Výstavba rozhľadne SLOPOVO bola realizovaná v rámci projektu česko – slovenskej spolupráce, ktorý bol spolufinancovaný z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka SR, zo štátneho rozpočtu SR, z rozpočtu obce Klenovec a Miestnej akčnej skupiny MALOHONT.

Ing. Miroslava Kubaliaková, manažérka MAS Malohont

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: M. Kubaliaková, MAS Malohont

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
 1. Autor:  :) | 11. septembra 2015 | 18:20 | 18:20

  Rozhľadňa bola postavená pre potešenie z krásneho výhľadu a radosť nás všetkých? Kto sme to my všetci? My všetci čo sme oblbnutí touto nechutnou neomarxistickou propagandou, alebo my všetci, ktorým nám zostalo ešte trocha zdravého sedliackeho rozumu a vidíme, že pár metrov od rozhľadne je rovnaký výhľad? Posledný odstavec v článku by sa mohol kľudne nshradit vetou ͵͵ S európskou únoiu na večné časy a nikdy nie inak. ´´

  [Reagovať]

 2. Autor:  Mirka Vargová | 16. septembra 2015 | 12:12 | 12:12

  Iné som ani nečakala 🙂 ale to je už zvyk…my všetci = tí, ktorí v tom vidia zmysel a ktorí sú podľa Vás bez zdravého rozumu. Tú rozhľadňu sme si tam nevymysleli len tak – bolo to od začiatku až do konca robené z iniciatívy a za účasti miestnych, ktorí tam tú rozhľadňu chceli – ak niečo robíme, tak sa do toho vždy snažíme zapájať ľudí, aby to slúžilo práve im. Je nám ale jasné, že sa nedá vyhovieť všetkým…

  [Reagovať]

  občan reagoval:

  Dobrý deň,Mirka určite Vám nie je príjemné,že niekto haní Vašu prácu
  tá bola odvedená určite dobre ale mnoho ľudí nevidí efektívnosť v tomto
  a v podobných projektoch.

  [Reagovať]

 3. Autor:  Mirka Vargová | 19. septembra 2015 | 1:26 | 1:26

  Aj Vám dobrý deň. Ja to plne chápem, ale sú ľudia, ktorí v tom zmysel vidia a keď máme možnosť podporiť alebo zrealizovať takýto projekt, ktorý navyše vychádza z podnetu miestnych ľudí, tak prečo nie? Ako občianske združenie nemôžeme rekonštruovať cesty či chodníky, v čom by videli zmysel asi viacerí, ale zas na druhej strane toto nie je jediný projekt – za posledné roky sme ich zrealizovali viac a podporili sme desiatky projektov v obciach…ani tam určite nie sú spokojní všetci, ale povedzme si úprimne, kedy boli všetci spokojní so všetkým…:-)

  [Reagovať]

 4. Autor:  Roman Lebeda | 21. septembra 2015 | 22:48 | 22:48

  Mne sa tento projekt rozhľadní páči a priznám sa, že som donedávna nevedel, že je to také pekné miesto s pekným výhľadom – rovnako ani o Maginhrade. Ak ste si toto povedali viacerí, tak to význam malo. Verím, že sa MAS Malohont podarí pokračovať v budovaní rozhľadní aj na Sinci. Roman

  [Reagovať]

 5. Autor:  :) | 27. septembra 2015 | 20:06 | 20:06

  Ján Košturiak perfektne zhrnul túto problematiku tu: http://blog.etrend.sk/jan-kosturiak/svet-sa-zblaznil-2.html A jeho blog môžme kľudne aplikovať na náš región, pretože tu tiež nestaviame výhľadne preto, že potrebujeme vidieť za humná, ale preto, že práve beží výzva. Nevyrábame slnečné hodiny preto, že potrebujeme zistiť koľko je hodín, ale preto, že práve beží výzva. Jednoducho nezmysly úplne odtrhnuté od reality.
  Ako pán Košturiak dodáva: Vznikla nová vrstva „podnikateľov“. Mnohí z nich nevedia nič užitočné, čo by si ľudia od nich kúpili, ale vedia vybaviť fondy. Toto je nová vrstva zbohatlíkov, ktorú vytvorili európske fondy. Skupina ľudí, ktorá korumpuje, škodí prirodzenej konkurencii a míňa peniaze niekoho druhého. Reálne je, že musíte projekt podať cez poradenskú firmu, ktorá „vie ako na to.“ Inými slovami, vie, komu, ako a koľko percent treba odviesť.
  Na záver na odľahčenie ešte táto úsmevná scénka: https://www.youtube.com/watch?v=mtTQT80hkwI

  [Reagovať]

  Mirka Vargová reagoval:

  Ste trošku mimo pán smajlík 🙂 Lebo my si ako MAS MALOHONT píšeme projekty sami – žiadne poradenské firmy…ani sme nikomu ešte za vybavenie projektu neplatili (aj keď netvrdím, že sa to na Slovensku nedeje)a ani platiť nebudeme, lebo nie je na to dôvod – ak niečo robíme dobre, tak sa nebude na tom priživovať niekto „vyvolený“. Rovnako ani nám nikto nemusel zaplatiť ani cent, aby jeho projekt cez MAS prešiel. Asi je to naozaj ťažké uveriť, ale v tomto regióne ešte existujú ľudia, ktorí chcú pre tento región aj niečo urobiť…
  A k tej prvej časti príspevku – áno, v mnohých prípadoch to tak funguje, ale pokiaľ o našej činnosti viete len zo zdroja „JPP“ (jedna pani povedala), tak nerobte takéto závery – to, aké projekty bude MAS podporovať či realizovať, sa plánuje roky dopredu…aj teraz tak robíme už pomaly rok, čo budeme podporovať a realizovať v rokoch 2016 – 2022, takže nie je to len o tom, aká je výzva vonku. Samozrejme sledujeme, aké sú možnosti podpory, lebo keď na to obce alebo združenia nemajú dostatok vlastných zdrojov, tak toto je jedno z riešení. Alebo nevyužime ani to a nerobme v tomto regióne už naozaj nič…
  Ešte na záver – rozhľadne a podobné objekty staviame preto, aby sme pritiahli návštevníkov do tohto regiónu, ktorí sa tu potrebujú najesť, prípadne ubytovať alebo popri tom navštíviť aj niečo ďalšie…to všetko prináša do regiónu peniaze. Viem, že to ľudia tak nevnímajú, lebo sa to deje ešte v „malom“, resp. veľmi ojedinele, ale do budúcna to má perspektívu – existuje o tom veľa dôkazov nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku. Samozrejme, takýmto prístupom, aký tu prezentujete, to nepôjde nikdy…
  Ale ako som už písala niekde inde – dajte tipy, čo robiť a budeme to určite robiť lepšie. Alebo ešte lepšie, pošlite na seba kontakt a my Vás ku každému pracovnému stretnutiu radi pozveme ako odborníka a miestneho aktivistu – naozaj nám tým mnoho vecí uľahčíte.

  [Reagovať]

  Peter reagoval:

  8.10.2017dochodciz Trnavypeter stefania super výhľad a pekná obnova

  [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook
REKLAMA 1
Posledné komentáre
REKLAMA 3
REKLAMA
Reklama_x
REKLAMA