Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 21. júna 2018

Pitnú vodu pre malú dedinu z juhu zaplatí štát

8. augusta 2012 | Komentáre: 0 |

S osemdesiatimi obyvateľmi jedna z najmenších obcí v okrese Revúca Prihradzany sa nemusí obávať, že ju finančne zruinuje pitná voda. Tú im po vyschnutí vlastného prameňa a vodovodu už poldruha mesiaca dováža v cisterných Východoslovenská vodárenská spoločnosť. Najskôr to vyzeralo tak, že za dovezenú pitnú vodu bude vodárňam platiť obec, no napokon to zafinancuje štát.

Posledná kvapka vody z vlastného vodovodného systému dotiekla v Prihradzanoch ešte 19. júna, kedy starosta Dušan Balážik vyhlásil výnimočný stav. O dva dni na to, priviezli vodárne do obce prvú cisternu s pitnou vodou a voziť ju musia do týchto dní. Keďže Prihradzany nie sú napojené na verejné vodovody a ich ich vodovod nemá v správe vodárenská spoločnosť hrozilo, že za dovezenú vodu zaplatia z vlastného. Po rokovaniach s ministerstvom životného prostredia to napokon za nich zatiahne štát. „Situácia bola kvalifikovaná ako stav ohrozenia obyvateľstva, preto dovoz pitnej vody do obce bude financovaný zo štátnych zdrojov,“ konštatuje prednosta Obvodného úradu v Rimavskej Sobote Pavol Struhár.

Starosta Prihradzian Balážik tvrdí, že keby mali za vodu platiť z vlastného, dostali by sa do obrovských finančných problémov. Obec hospodári s ročným rozpočtom vo výške 3 500 eur, vodárne k nim už doviezli vodu v hodnote okolo 8 tisíc euro. Od 21. júna do 3. augusta bolo dovezených päťdesiať cisterien s objemom vody 500 metrov kubických.

„Ak by sme to mali platiť, tak jedine cez splátkový kalendár,“ zamýšľa sa Balážik. Ten zatiaľ nevie, dokedy budú na dovoz vody a pomoc štátu odkázaní. „Pomohlo by nám, keby prišlo obdobie dažďov, aby stúpla spodná voda,“ zdôrazňuje. Len na pomoc prírody sa však už v Prihradzanoch spoliehať nemôžu. Riešením by bolo napojenie na vodovod s neďalekých Šivetíc, alebo nový vrt v ich obci. „Všetko to stojí na financiách. Neviem, či by sa k nám oplatilo vodárňam budovať prípojku, keď na vodovod je napojených len päťdesiať odberateľov. Rokujeme so štátom. Jasnejšie by malo byť do konca mesiaca,“ dodal starosta.

Kým budú Prihradzania odkázaní na dovoz pitnej vody v cisterných, jej používanie je obmedzené. Keďže vodári ju napúšťajú do vodojemov vo vodovodnom systéme, púšťať si ju môžu aj doma. Ale iba večer. Obec vodu púšťa do systému iba medzi 17. a 20. hodinou. Jej používanie na polievanie záhrad je zakázané.

Prednosta Obvodného úradu v Rimavskej Sobote Strhár konštatuje, že ak bude súčasné sucho pokračovať aj naďalej, do podobných problémov s nedostatkom pitnej vody sa môžu dostať aj ďalšie obce v regióne, ktoré nie sú napojené na verejný vodovod. „Táto hrozba visí nad viacerými obciami,“ podčiarkol.

ZDROJ: ri – www.pravda.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook
REKLAMA 1
Posledné komentáre
REKLAMA 3
REKLAMA
Reklama_x
REKLAMA