Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 17. júla 2018

Organizovaný spevokol v Tisovci oslavuje 140. výročie založenia

26. septembra 2017 | Komentáre: 0 |

Do roku 1877 siaha história Mužského spevokolu Dr. Samuela Daxnera v Tisovci v okrese Rimavská Sobota, ktorý si štvrtkovým koncertom (21.9.) pripomenul 140. výročie svojho vzniku. Podľa slov Miroslavy Kojnokovej z oddelenia kultúry a športu Mestského úradu (MsÚ) Tisovec je tak jedným z najstarších spevokolov v rámci celého Slovenska.

„Funguje doteraz a kontinuita bola zachovaná počas celej jeho histórie. Od jeho založenia sa v Tisovci nikdy nevyskytlo obdobie, kedy by nefungoval,“ priblížila Kojnoková s tým, že sa zmenil iba jeho názov.

Iniciátorom založenia spevokolu bol publicista, prekladateľ, hudobník, zberateľ ľudových piesní a organizátor kultúrno-spoločenského i politického života S. Daxner, ktorý sa stal i jeho prvým dirigentom. „Tento spevokol fungoval až do roku 1918 napriek zákazom maďarských úradov, ktoré až 26-krát zamietli schváliť jeho stanovy. Fungoval tak nelegálne a členovia spievali tajne,“ načrtla začiatky spevokolu Kojnoková.

Po vzniku ČSR mohol spevokol pracovať legálne a pretransformoval sa po umeleckej stránke na čisto mužský zbor. „Jeho pravidelná činnosť neustala ani po roku 1989. Členovia spevokolu účinkujú pri všetkých dôležitých akciách v meste Tisovec i na spomienkových podujatiach v blízkom okolí,“ dodala Kojnoková.

Štvrtková pripomienka založenia spevokolu sa začala o 16.00 h pietnou spomienkou pri hrobe Samuela Daxnera a pokračovala stretnutím v obradnej sieni MsÚ. O 18.00 h sa začal slávnostný koncert spevokolu, v rámci ktorého vystúpili aj hostia – starohorský banícky spevokol Haliar a Marta Svobodová.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR, foto: tisovec.com

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook
REKLAMA 1
Posledné komentáre
REKLAMA 3
REKLAMA
Reklama_x
REKLAMA