Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 30. marec 2015

Návraty k hudobným tradíciám

6. október 2009 | Komentáre: 0 |

dscf0995_filteredV piatok 25. septembra sa v Klenovci uskutočnil 9. ročník cezhraničného festivalu Návraty k hudobným tradíciám, ktorý v sobotu pokračoval v družobnej maďarskej obci Mihálygerge. Organizátormi podujatia boli obec Klenovec, maďarská obec Mihálygerge a Banskobystrický samosprávny kraj – Gemersko malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote.

Hlavnému večernému programu na Námestí Karola Salvu predchádzala výstava Čo záhrada dala, na ktorej predstavili členovia Spolku záhradkárov v Klenovci výsledky svojej práce, výstavka prác detí a rodičov Materskej školy Karola Pajera pod názvom Tekvicové strašidielka, ako aj výstavka prác a tvorivé dielne detí Remeslo má zlaté dno, ktoré sa realizovali v rámci projektu OZ RODON a boli podporené aj z OZ MAS MALOHONT. V učebni Gemerského sociálneho podniku Klenovec sa uskutočnila výstavka a odborný seminár Zachovávanie európskeho kultúrneho dedičstva.

V prvej časti festivalu sa návštevníkom podujatia predstavili mladí klenovskí folkloristi – bičiari a dievčenská spevácka skupina detského folklórneho súboru Mladosť, členovia detského folklórneho súboru Zornička, ako aj Detská ľudová hudba so sólistkou Slávkou Oláhovou.

V hlavnom programe vystúpili inštrumentalisti a ľudové hudby zo Slovenska, Maďarska a Poľska.

Klenovským námestím znela fujara a gajdy Milana Katreniaka, tárogáto starého otca Deáka s vnukmi, zvonce a heligónka Mikuláša Gigaka zo Šumiaca, ústne harmoniky a citra z Mihálygergu, heligónky mladých heligonkárov z Klenovca, ako aj piesne ženských speváckych skupín z Klenovca a Hnúšte. Svoje hudobné umenie predstavili aj ľudové hudby folklórnych súborov Vepor, Smyky a Töcsök.

Okrem hudobnej ponuky si účastníci tohto vydareného podujatia mohli pochutiť aj na gastronomických špecialitách, ktorým kraľovali tento rok zemiaky, a tak sa námestím šírili vône jedál v znamení Šicko od krompľa.

V sobotu program festivalu pokračoval v Maďarsku, v obci Mihálygerge, kde sa okrem hudby a spevu uskutočnila aj súťaž vo varení národných špecialít, v ktorej členovia mužskej speváckej skupiny obsadili 4. miesto. O niečo úspešnejší bol Ivan Máliš, ktorý v súťaži o najlepšiu pálenku získal 3. miesto a ocenené boli aj zákusky, ktoré upiekli Júlia Vrbinská, Mária Kochanová a Erika Málišová. Na výstave Plody zeme Klenovec reprezentovali Spolok záhradkárov a práce detí z MŠ Karola Pajera.

Klenovskí folkloristi na záver cezhraničného festivalu potešili svojím umením aj obyvateľov v maďarských obciach Lucina, Ipolytarnoc a Egyházasgerge.

ZDROJ: Blažena Hrušková, foto: Imrich Garláty

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook
REKLAMA 1
REKLAMA


Posledné komentáre
POSLEDNÉ KOMENTÁRE
REKLAMA 3
REKLAMA
Reklama_x
REKLAMA