Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 20. apríla 2018

Jelšava má záujemcu o kaštieľ z Maďarska

1. júna 2011 | Komentáre: 0 |

Nádejou na záchranu kaštieľa Coburgovcov môže byť podľa primátora mesta Milana Kolesára jeho predaj

Historický coburgovský kaštieľ v Jelšave mesto po rokoch márneho hľadania kupca možno predá. O objekt s rozlohou 4 800 štvorcových metrov prejavila záujem súkromná spoločnosť z Maďarska, zaoberajúca sa nehnuteľnosťami. Jej zástupcovia sa včera stretli s primátorom Milanom Kolesárom. Ten má z rokovania zatiaľ dobrý dojem. Považuje ich zatiaľ za najserióznejších záujemcov, s ktorými doteraz o predaji kaštieľa rokoval.

Za vzácnu pamiatku mesto pýta 78-tisíc eur, na toľko ju ohodnotil znalec. Cena je nízka pre schátraný stav. „Proti cene Maďari nenamietali, skôr ich nepotešil technický stav objektu. Podľa odhadu treba do opravy kaštieľa investovať minimálne 6 miliónov eur,“ povedal Kolesár. Mesto na to nemá, preto sa pokúša kaštieľa zbaviť. Či Maďari kaštieľ kúpia, majú dať Kolesárovi vedieť v krátkej dobe. Čas nespresnili.

Pre náklady na opravu však cúvli z obchodu všetci kupci, ktorí v posledných rokoch oň prejavili záujem. Nepomohlo ani to, že istý čas núkala Jelšava kaštieľ aj za symbolickú jednu korunu.

Pre mesto s 3 300 obyvateľmi sa budova na námestí, ktorá bola naposledy využívaná pred rokom 1989, stáva čoraz väčšou záťažou. Vlani kaštieľ pred zatekaním a zničením zachránili výmenou strechy za 10-tisíc eur. Aby objekt nerozkrádali zlodeji, platia Jelšavčania súkromnú bezpečnostnú službu, ktorá ho chráni pred zlodejmi. „Za stráženie platíme mesačne 1 600 eur. SBS stráži aj ďalšie historické budovy v centre,“ vysvetlil Kolesár. Kaštieľ je z bezpečnostných dôvodov pre turistov uzavretý. Miestni obyvatelia si ho vedia po oprave predstaviť ako domov dôchodcov či hotel.

ZDROJ: Štefan Rimaj – www.pravda.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook
REKLAMA 1
Posledné komentáre
REKLAMA 3
REKLAMA
Reklama_x
REKLAMA