Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 25. marca 2019

Horáreň na Sinci už roky chátra

20. marca 2018 | Komentáre: 0 |

Horáreň na Sinci, nazývaná tiež horárňou u Faba alebo pri Fabovi, je jedným z najznámejších miest
tohto kopca medzi Hnúšťou, Klenovcom, Rimavskou Baňou a Kokavou nad Rimavicou.

Horáreň na Sinci, nazývaná tiež horárňou u Faba alebo pri Fabovi, je jedným z najznámejších miest tohto kopca medzi Hnúšťou, Klenovcom, Rimavskou Baňou a Kokavou nad Rimavicou. Je situovaná na príjemnom mieste, ktoré má aj dnes svoj genius loci, teda určitú výnimočnú charakteristickú atmosféru. Bohužiaľ, podobne ako mnohé iné objekty v našom regióne, aj Fabova horáreň je v súčasnosti prázdna a chátra.

 

Jedným z pamätníkov, ktorí ju zažili ešte v pôvodnom stave, je aj vyše 75-ročná Ida Rohárová z Rimavských Zalužian. „Bolo to tu krásne, dookola horárne bolo všetko doslova ako v záhrade. V horárni bol napríklad ručne vyrobený nábytok, ktorý zhotovili tu neďaleko v Kokave.  Blízko horárne bola aj krásna škôlka, v ktorej sa sadili stromčeky,“ zaspomínala si na zašlé časy Rohárová.

Pri budove horárne stojí i stará drevenička, ktorej sa však už prepadá strecha a táto romantická stavba zrejme nemá pred sebou dlhú životnosť. Podobne je na tom i murovaná hospodárska budova, ktorej strecha je takisto v zlom stave. Samotná budova horárne je na tom o čosi lepšie, zrejme aj vďaka odolnej plechovej streche. Chýbajú jej však okná i dvere a v jej prázdnom, vybrakovanom interiéri badať stopy vandalov. Výpočet stavieb pri horárni ešte dopĺňa stará kamenná studňa s dreveným prístreškom a pivnica.

Napriek súčasnému neutešenému stavu však horárni napokon možno predsa len svitne na lepšie časy. Podľa neoficiálnych informácií, ktoré majú Echoviny.sk k dispozícii, má totiž o horáreň záujem istý subjekt z Rimavského Brezova, ktorý ju zamýšľa zrekonštruovať. Po obnove by mohla byť využívaná na turistické účely či ubytovanie. V peknom prostredí, ako je vrchol Sinca, by tento zámer určite mal dobré vyhliadky na úspech.

Aj v súčasnosti však horáreň u Faba a jej okolie stoja za návštevu a hlavne počas nadchádzajúcej jari to môže byť pekný výlet. Dostupná je po červenej turistickej značke z Kokavy a Rimavskej Bane, po žltej z Lehoty nad Rimavicou a Rimavského Brezova, prípadne po modrej z Hnúšte. Len niekoľko sto metrov od horárne končí i asfaltová lesnícka cesta, vedúca od miestnej časti Kokavy – Hámra. Vozidlám je však na ňu zakázaný vjazd.

Pokiaľ by ste horáreň na Sinci radi navštívili a nechce sa vám ísť osamote, približne o mesiac sa môžete pridať k obyvateľom obcí Lehota nad Rimavicou, Rimavská Baňa, Rimavské Zalužany a Rimavské Brezovo. Tí na Sinec každoročne vystupujú v rámci obnovenej turistickej akcie 100 jarných kilometrov.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA